stat

Zabytkowe tramwaje ponownie na torach

29 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
kk

W niedzielę po raz pierwszy w tym sezonie uruchomiona zostanie zabytkowa turystyczna linia tramwajowa. Przez cztery dni będzie można odbyć podróż między Bramą Wyżynną a latarnią morską w Nowym Porcie, wsłuchując się po drodze w opowieści przewodnika miejskiego.W długi weekend do obsługi historycznej linii skierowane zostaną dwa zabytkowe tramwaje. Które konkretnie? Tego spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje nie ujawnia, aby zrobić w ten sposób drobną niespodziankę dla mieszkańców.

Niespodzianką nie będzie natomiast trasa przejazdu. Dwa razy w ciągu dnia zostanie wykonany kurs między przystankami Brama Wyżynna zobacz na mapie Gdańska - Latarnia Morska zobacz na mapie Gdańska.

Na trasie przejazdu z okien pojazdu będzie można zobaczyć m.in. Europejskie Centrum Solidarności zobacz na mapie Gdańska, Energa Stadion w Letnicy zobacz na mapie Gdańska, Operę Bałtycką zobacz na mapie Gdańska i Wielką Aleję (al. Zwycięstwa zobacz na mapie Gdańska). O każdej z tych atrakcji i innych mijanych po drodze opowie przewodnik miejski PTTK, obecny w tramwaju.

- W trakcie podróży będzie można dowiedzieć się m.in. gdzie urodziło się najwięcej gdańszczan, ile lip rośnie wzdłuż Wielkiej Alei, z ilu płytek poliwęglanowych w odcieniach bursztynu składa się gdański stadion, co znajduje się obecnie na terenie jeziora Zaspa i gdzie jest najwyższy komin w mieście - dodaje Alicja Mongird, rzecznik GAiT.
Odjazdy obu tramwajów z przystanku Brama Wyżynna zobacz na mapie Gdańska będą odbywały się w dniach 30 kwietnia - 3 maja o godz. 11:15 oraz 13:15.

Na przejazdy obowiązują specjalne bilety do nabycia u motorniczego przed odjazdem w cenie: 4,50 zł bilet ulgowy, 6 zł bilet normalny i 15 zł bilet rodzinny. Posiadacze Karty Turysty Gdańskiej Organizacji Turystycznej są uprawnieni do przejazdów ulgowych.

Jeden bilet obowiązuje na trasie Brama Wyżynna - Latarnia Morska - Brama Wyżynna.

W czerwcu, podobnie jak w latach poprzednich, planuje się ponowne uruchomienie wakacyjnej linii turystycznej. Na razie szczegóły (trasa, bilety, tabor) letnich przejażdżek historycznymi pojazdami nie są jeszcze znane.

Materiał archiwalny
Materiał archiwalny
Czy lubisz podróżować zabytkowymi tramwajami?
71%

tak, to świetna atrakcja i rozrywka

5%

nie, wolę jeździć współczesnymi tramwajami

24%

chętnie bym się przejechał, ale godziny przejazdów zupełnie mi nie odpowiadają

zakończona

łącznie głosów: 607

kk