Zabytkowe tramwaje wyjadą na tory

22 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Zabytkowym sanem na Kaszuby i Mierzeję

Przez wszystkie weekendy wakacji na gdańskich torach będzie można spotkać zabytkowe tramwaje linii turystycznej. Przejazdy na trasie Brama Wyżynna - Latarnia Morska w Nowym Porcie będą realizowane dwa razy dziennie. W trakcie podróży o mijanych atrakcjach opowiadać będą przewodnicy miejscy PTTK.Pierwszy przejazd odbędzie się w najbliższą sobotę 23 czerwca, zaś ostatni przewidziano 2 września. W każdą sobotę i niedzielę przewidziano dwa kursy z przystanku przy Bramie Wyżynnej zobacz na mapie Gdańska o godz. 11:20 oraz 13:05.

Podczas podróży z okien tramwaju będzie można zobaczyć m.in. Europejskie Centrum Solidarności zobacz na mapie Gdańska, stadion piłkarski w Letnicy zobacz na mapie Gdańska, park Brzeźnieński zobacz na mapie Gdańska, przedwojenną zabudowę Nowego Portu zobacz na mapie Gdańska czy Wielką Aleję (al. Zwycięstwa zobacz na mapie Gdańska).

O wszystkich mijanych atrakcjach opowiadać będą obecni w tramwaju przewodnicy PTTK.

- Na przejazdy obowiązują specjalne bilety, które będzie można kupić bezpośrednio u motorniczego przed odjazdem: bilet normalny w cenie 6 zł, ulgowy 4,50 zł, 15 zł bilet rodzinny - informuje Alicja Mongird, rzecznik spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
Jeden bilet obowiązuje na całą trasę, czyli Brama Wyżynna - Latarnia Morska (Nowy Port) - Brama Wyżynna.

Do linii nie będzie przypisany konkretny model zabytkowego tramwaju, więc na trasie będzie można spotkać jeden z kilku zabytkowych pojazdów: Bergmanna z 1927 r., Ringa z 1930 r., Konstala N z 1952 r., Konstala 102Na z 1970 r. lub wagon Konstal 105N z 1977 r.

Czytaj też: Wakacyjne zmiany w komunikacji miejskiej

Zabytkowy tramwaj Ring. Materiał archiwalny z 2016 r.

Zabytkowy tramwaj Konstal N. Materiał archiwalny z 2012 r.
Czy jechałeś(aś) już zabytkowym tramwajem w Gdańsku?
27%

tak, wielokrotnie przy różnych okazjach

14%

tak, ale tylko jeden raz

41%

nie, ale skorzystam z turystycznej linii w tym roku

18%

nie, to nic ciekawego

zakończona

łącznie głosów: 557