Zabytkowym sanem na Kaszuby i Mierzeję

28 czerwca 2020, 15:00
rb
Najnowszy artukuł na ten temat

Skąd się wzięły tramwaje w zajezdni autobusowej?

To będzie prawdziwa gratka dla miłośników motoryzacji, transportu zbiorowego i wszystkich tych, którzy pamiętają połączenia autobusowe z lat 70. XX wieku. We wtorek, 30 czerwca, ruszają przejazdy nad morze, Mierzeję Wiślaną i na Kaszuby zabytkowym sanem H100, należącym do PKS Gdańsk.Przejazdy zabytkowym, ale odrestaurowanym od podstaw autobusem międzymiastowym San H100 ruszą we wtorek, 30 czerwca, i potrwają do piątku, 3 lipca.

Połączenia z Gdańska (z przystanku Dworzec Autobusowy przy ul. 3 MajaMapka) do Jastrzębiej Góry i Władysławowa, na Mierzeję Wiślaną i na Kaszuby w ramach promocji wakacyjnych połączeń uruchamia PKS Gdańsk.

Przejazd autobusem to nie lada gratka zarówno dla młodszych fanów motoryzacji czy transportu zbiorowego, jak i dla nieco starszych - naszych dziadków i rodziców - pamiętających podobne połączenia z czasów swojej młodości.

Rozkład jazdy PKS Gdańsk- Autobus został odrestaurowany przez właściciela spółek Przewozy Autobusowe GRYF i PKS Gdańsk Mariana Koteckiego. Jest pieczołowicie odwzorowany na stan z lat minionych - odbudowany został od postaw. To pierwsza taka okazja do zaprezentowania jeżdżącego eksponatu szerokiej publiczności i jedna z nielicznych okazji do przejażdżki na trasach, gdzie kilkadziesiąt lat temu takie międzymiastowe autobusy stanowiły podstawę floty państwowych wówczas PKS-ów. Tym samym chcemy zachęcić wszystkich pasażerów do wyboru autobusów naszej spółki na uruchamianych w sezonie letnim trasach do miejscowości wypoczynkowych i wypromować istniejące połączenia autobusowe realizowane z Gdańska - informuje Bartosz Milczarczyk, zastępca kierownika Działu Transportu PKS Gdańsk.
We wtorek, 30 czerwca, zabytkowy autobus pojedzie z Gdańska przez Gdynię, Kosakowo i Puck do Jastrzębiej Góry i Władysławowa (po trasie nowej sezonowej linii 890), w środę, 1 lipca, do Krynicy Morskiej i Piasków (po trasie linii 870), w czwartek do Wdzydz Kiszewskich (po trasie linii 860), a w piątek do Szymbarku (linia 852 na nowej trasie).

30 czerwca (wtorek)


Zabytkowym autobusem z Gdańska do Władysławowa (po trasie nowej, sezonowej linii 890):
- wyjazd z Gdańska 7:15,
- wyjazd z Władysławowa 10:15.1 lipca (środa)


Zabytkowym autobusem z Gdańska na Mierzeję Wiślaną do Krynicy Morskiej, Piasków (linia 870):
- wyjazd z Gdańska 9:15,
- wyjazd z Krynicy Morskiej, Piasków 11:40.


2 lipca (czwartek)


Zabytkowym autobusem z Gdańska do Wdzydz Kiszewskich (linia 860):
- wyjazd z Gdańska 8:50,
- wyjazd z Wdzydz 11:12.
(Zabytkowy autobus nie dojedzie do Gołunia, zakończy kurs we Wdzydzach Kiszewskich na przystanku - pętli, niedaleko muzeum i wieży widokowej).


3 lipca (piątek)


Zabytkowym autobusem z Gdańska do Szymbarku (linia 852 na nowej, wydłużonej trasie):
- wyjazd z Gdańska 14:30
(bez powrotu, umożliwimy z Szymbarku dojazd do Kartuz, a tam powrót do Gdańska autobusem 801 lub pociągiem).
Wskazane kursy zostaną wykonane odrestaurowanym autobusem w formie autobusu tzw. "bis". Zaplanowane w rozkładach jazdy przejazdy z zatrzymaniem na wszystkich przystankach wykonają równolegle regularnie kursujące autobusy w tym samym czasie.

Ze względu na występującą nadal sytuację epidemiczną w kraju liczba dostępnych miejsc jest ograniczona (do liczby miejsc siedzących w autobusie). Na przejazdy można zapisywać się, wysyłając e-mail z deklarowaną liczbą miejsc chętnych osób do przejazdu na adres: rezerwacje@pks.gdansk.pl

W treści e-maila proszę podać:
- imię i nazwisko,
- numer telefonu (kontakt),
- datę przejazdu.

BILETY:


Cena biletów według obowiązującego cennika na przejazd (tam i z powrotem na pełnej trasie), według taryfy PKS Gdańsk na liniach: 852, 860, 870, 890.
Jak często korzystasz z oferty zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej?
24%

kilka razy w roku, to świetna atrakcja i dla dzieci, i dla dorosłych

18%

bardzo rzadko, tylko gdy chcę komuś pokazać Trójmiasto z innej perspektywy

58%

nigdy nie jeździłe(a)m, ale teraz zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 402

rb