Zadzwoń po bilet komunikacji miejskiej

20 września 2012 (artykuł sprzed 9 lat)
Krzysztof Koprowski
Bilety przez komórkę, to kolejna możliwość ich zakupu po punktach stacjonarnych, biletomatach (tylko w Gdańsku) oraz bezpośrednio u kierowcy lub motorniczego. Więcej zdjęć (4)

Bilety przez komórkę, to kolejna możliwość ich zakupu po punktach stacjonarnych, biletomatach (tylko w Gdańsku) oraz bezpośrednio u kierowcy lub motorniczego.

fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Bilety przez komórkę, to kolejna możliwość ich zakupu po punktach stacjonarnych, biletomatach (tylko w Gdańsku) oraz bezpośrednio u kierowcy lub motorniczego.

fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Działa już nowy bilet na trójmiejską komunikację miejską, który można kupić przez telefon. By go "skasować", trzeba wykręcić wybrany numer. Cena takiego biletu jest niższa od papierowego.CallPay to nowa forma zakupu biletu na trójmiejską komunikację przez telefon komórkowy. Działa od środy, 19 września. Za jej wdrożenie opowiada Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej, który wcześniej uruchomił już podobną formą dystrybucji biletów, lecz z wykorzystaniem aplikacji Mobilet.

- Wprowadzenia CallPay nie należy interpretować jako zdublowanie funkcji biletu przez telefon, ale jako nowość względem dotychczasowej usługi. Obowiązująca na razie promocja pozwala na tańsze podróżowanie komunikacją miejską - zachwala Hubert Kołodziejski, przewodniczący MZKZG.

Czym różni się CallPay od Mobiletu? To całkowicie odmienne podejście do dokonywania płatności, w tym też biletów na komunikację miejską (CallPay oferują także inne formy e-zakupów). Zamiast specjalnej aplikacji, należy skorzystać z odpowiedniego numeru telefonu, pod który trzeba zadzwonić, a następnie postępować zgodnie z instrukcją lektora.

- Pomysł na taką formę płatności pojawił się już cztery lata temu. Chcieliśmy stworzyć system dostępny przez każdy telefon, bez konieczności korzystania z aplikacji, których obsługa jest dla niektórych użytkowników skomplikowana - dodaje Robert Pietras, dyrektor ds. rozwoju biznesu w CallPay.

Niestety, nie ma jednego wspólnego numeru telefonu dla wszystkich rodzajów biletów, a wręcz przeciwnie - każdy posiada swój indywidualny, także pod kątem formy transportu. Np. by kupić jednorazowy bilet na autobus trzeba wybrać numer 58 60 08 000, na tramwaj 58 60 08 001, a na trolejbus 58 60 08 002. Po wykonaniu połączenia, należy podać numer linii, którą chcemy jechać i potwierdzić wybór. Sytuacja się nieco komplikuje gdy kupujemy bilet na linie z oznaczeniem literowym (np. G, K, X w Gdyni).

- Po odsłuchaniu prośby o podanie numeru linii, którą chcemy podróżować, system sam nam podpowie jakie liczby należy wybrać na klawiaturze, by zakupić bilet na linie o oznaczeniu literowym (np. linia S to numer 38 - dop. red.) - tłumaczy Pietras.

Sam zakup tj. połączenie trwa około kilku sekund, na co wpływ ma przede wszystkim prędkość wpisywania numeru linii przez pasażera. Bilety z racji kosztów połączeń (stacjonarny numer) są, podobnie jak w Mobilecie, tańsze o 20 gr i 40 gr względem ceny papierowego biletu.

Sprawdzenie biletów również odbywa się poprzez wybranie numeru telefonu - ten zostanie podany przez kontrolera. Po chwili pasażer otrzyma SMS-a z potwierdzeniem zakupu. Kontrola biletów, w przeciwieństwie do zakupu, jest całkowicie bezpłatna. W sytuacji, gdyby doszło do rozładowania telefonu lub jego kradzieży, należy przyjąć mandat i złożyć reklamację. Wówczas jednak zostaniemy obciążeni standardową tzw. opłatą manipulacyjną.

By korzystać z telefonicznych biletów, trzeba najpierw zarejestrować się w systemie. Odbywa się to na dwa sposoby: przez zautomatyzowany system pod numerem telefonu 22 100 16 00 lub na stronie internetowej www.callpay.pl.

Płatności również są realizowane w dwóch formach. Pierwsza to tzw. przedpłata, czyli system bazujący na dokonaniu przelewu na nasz prywatny numer konta, z którego będą następnie pobieranie opłaty za bilety komunikacji miejskiej (tak działa też Mobilet). Druga to bezpośrednie połączenie konta bankowego z kontem CallPay, pod warunkiem, że posiadamy karty płatnicze MasterCard, Maestro lub Visa.

Jak zapewniają pracownicy MZKZG, Mobilet oraz CallPay nie będą ostatnimi rozwiązaniami e-biletów. Trwają rozmowy z jeszcze innym operatorem podobnej usługi - firmą SkyCash, jednak obecnie ciężko podać datę ewentualnego wdrożenia tego systemu w Trójmieście. MZKZG chce również docelowo wprowadzić możliwość nabycia biletów przez komórkę dla pociągów SKM, jednak i w tym zakresie brak jest szczegółowych ustaleń w zakresie terminów.
Czy korzystałeś(łaś) z biletu przez telefon komórkowy?
10%

tak, bardzo często korzystam z tej formy

5%

tak, ale tylko kilka razy, gdy nie było w pobliżu kiosku lub biletomatu

45%

nie, ale spróbuję, bo wydaje się to ciekawa alternatywa względem papierowych biletów

40%

nie i nie będę z nich korzystać - wolę tradycyjne bilety

zakończona

łącznie głosów: 816

Opinie (202) 2 zablokowane

 • w 2022 poradzą sobie (21)

  • 39 9

  • (14)

   Ja się zastanawiam - Dlaczego? Jakby nie było kiosków, motorniczego, kart miejskich... hipsterski świat.

   • 9 11

   • Kolejką do kierowców i motorniczych mówię stanowcze nie. (12)

    Wiadomo czasem się zdarza, że człowiek nie miał gdzie biletu kupić, np. koło mojego przystanku nie ma ani biletomatu ani kiosku, ale kupowanie biletów u prowadzącego pojazd powinno być ostatecznością. Bo potem ten

    Wiadomo czasem się zdarza, że człowiek nie miał gdzie biletu kupić, np. koło mojego przystanku nie ma ani biletomatu ani kiosku, ale kupowanie biletów u prowadzącego pojazd powinno być ostatecznością. Bo potem ten autobus stoi po 5 minut na przystanku, gdyż kolejka ludzi była zbyt leniwa by kupić bilet w biletomacie, a ja się martwię, że się do pracy spóźnię.

    • 18 3

    • (1)

     No to ok, z tym motorniczym racja, ale moim zdaniem przy karcie miejskiej, która jest o wiele tańsza, przy kioskach jednak dość gęsto rozsianych przy przystankach, przy automatach i wobec tego, że średnio wierzę w to, że

     No to ok, z tym motorniczym racja, ale moim zdaniem przy karcie miejskiej, która jest o wiele tańsza, przy kioskach jednak dość gęsto rozsianych przy przystankach, przy automatach i wobec tego, że średnio wierzę w to, że większość turystów będzie z tego korzystała, jak i w to, że nie będzie jakiś afer z kanarami uważam, że ten cały system jest przesadą. Idę do kiosku daję 30 złotych dostaję plik biletów nie przepłacam, albo idę do automatu z kartą tu oszczędzam, automaty/punkty doładowań są na każdym osiedlu lub w bliskim sąsiedztwie - to nie jest nawet trudne...

     • 2 7

     • akurat będzie kto kupował se kartę na dwudniowy pobyt w Gdańsku?

      a moBidet działa też w Wawie i Poz. Tamci przyjezdni kupują też te bilety. a ja kupuje ich bilety w czasie pobytu u nich, nawet nie znam ich

      akurat będzie kto kupował se kartę na dwudniowy pobyt w Gdańsku?

      a moBidet działa też w Wawie i Poz. Tamci przyjezdni kupują też te bilety. a ja kupuje ich bilety w czasie pobytu u nich, nawet nie znam ich taryfy, program ja zna za mnie.

      postęp nie powinien polegać na zawalaniu każdego naroznika miasta automatami biletowymi, bankomatami itp. skoro i tak kazdy ma telefon, powinno sie ich uzywac i tyle. a jak kto nie ma, moze kupic u wspolpasazera, ktory ma. proste i dziala, w przeciwieństwie do np biletomatów SKM, ktore nie sa ani proste ani nie dzialają.

      • 2 0

    • masz automat lub kiosk.

     • 1 3

    • co ty za brednie opowiasz? (7)

     sprzedaz biletow nie ma wiekszego wplywu na spoznienie autobusu. Stoi dluzej niz 1 minute tylko wtedy jesli ma margines. zwolnij sie z pracy jak tak panikujesz.

     • 2 9

     • (6)

      eee... co ty pitolisz? jesteś kierowcą lub motorniczym? Podaj numer służbowy trollu.
      Stoi dłużej niż minute? Chyba Tobie tyle stoi, bo Tramwaj czy autobus na przystanku nie powinien spędzać więcej niż 30sekund. O

      eee... co ty pitolisz? jesteś kierowcą lub motorniczym? Podaj numer służbowy trollu.
      Stoi dłużej niż minute? Chyba Tobie tyle stoi, bo Tramwaj czy autobus na przystanku nie powinien spędzać więcej niż 30sekund. O marginesie w ogóle nie wspomnę bo czegoś takiego w dzisiejszych rozkładach i pogodzie po prostu nie ma.
      Poza tym uwielbiam kolejki po bilety jak 10 studentów wciska mi 10zł tudzież 5zł za bilet po 1,80zł. Takim co dają 2zł mówię stanowczo "Dziękuję" bo chociaż szanują czas innych. A najbardziej szanuję takich którzy mają bilet i czekają na przystanku!

      • 8 2

      • jak nie sprzedasz to moga jechac za darmo (3)

       proste. Zawsze tak robie i 50/50 jest szansa ze mi sprzedadza.

       • 2 4

       • "jak nie sprzedasz to moga jechac za darmo"

        Życzę powodzenia z takim tłumaczeniem podczas wizyty kanarów.

        • 6 2

       • (1)

        Masz więc 50% szans na dostanie mandatu w razie kontroli bo za darmo to na pewno jechać nie możesz :).
        Bilety w pojazdach są za odliczoną kwotę, ale większość kierowców wydaje drobną resztę bo też są ludźmi i

        Masz więc 50% szans na dostanie mandatu w razie kontroli bo za darmo to na pewno jechać nie możesz :).
        Bilety w pojazdach są za odliczoną kwotę, ale większość kierowców wydaje drobną resztę bo też są ludźmi i wydanie 20 czy 40 groszy to nie problem jak ma się te drobne. Gorzej jak trzeba komuś wyskrobać 8,20zł czy 3,20 reszty a takich jest mnóstwo. A są i tacy co ze 50zł czy 100zł po bilet za 1,80zł przychodzą...

        • 6 1

       • gdy kupuję bilet u kierowcy zawsze staram się mieć odliczone pieniądze albo chociaż zbliżoną kwotę do ceny biletu. Rozumiem kierowców, że mogą mieć problem z drobnymi by każdemu wydawać resztę.

        • 6 1

      • do 1 minuty na zwyklym przysdanku autobusowym - po to jest jedna minuta na skasowanie (1)

       30 sek to na przystankach na zadanie.

       • 0 0

       • To macie niezłe czasy na tych autobusach :)
        Jak spędzam w szczycie minute na przystanku to mam już drugi tramwaj na zderzaku.
        Pomijam fakt że niektóre przystanki mają taki sam czas odjazdu na rozkładzie :) Np. Nowy Port - Oliwska i Przychodnia, a czas teleportacji składu wynosi tam minimum 30 sekund.

        • 5 0

    • hę?

     jeździsz kolejką do kierowców i motorniczych? czy raczej mówisz stanowcze nie kolejkom?

     • 1 0

   • hipsterski świat

    modne słowo, co?

    • 0 0

  • po sygnale wybierz numer 1,2,3,4 na telefonie dotykowym-bez szans (5)

   • 2 17

   • ceny cenami,ale jakość za tym nie idzie, nie robią porządku ze śmierdzielami

    • 2 0

   • (3)

    nie masz opcji w czasie połączenia w smartfonie włączenia ekranu z klawiaturą ? czyżby to najnowszy model s****fona ?

    • 10 0

    • nie, ten najstarszy

     • 2 1

    • (1)

     Co ciekawe wszystkie s****fony opcję przełączania na klawiaturę mają

     • 3 1

     • masz srajmózg

      • 3 0

 • Lepiej skasuj bilet (3)

  Bo przyjdzie kanar i cie zje ;)
  AmAm

  • 84 10

  • (2)

   nom nom nom nom nom nom berk

   • 2 3

   • i jeszcze bąka musisz puścić inaczej się nie przyjmie (1)

    • 3 4

    • pffffffffffffrrrrr

     • 1 2

 • podczas kontroli biletu (9)

  należy zadzwonić pod odpowiedni numer i pokazać ekran telefonu kontrolerowi...
  a co gdy mam słabą baterię i telefon mi "padnie" podczas kontroli ??

  • 47 55

  • należy przyjąć mandat i złożyć reklamację. Wówczas jednak zostaniemy obciążeni standardową tzw. opłatą manipulacyjną. (4)

   • 28 1

   • czyli 70 zł (3)

    • 6 13

    • a nie 14? (2)

     kiedyś chyba tyle było, ale nie wiem, bo dawno nie płaciłem mandatu...

     • 9 6

     • Cały czas jest tyle (1)

      • 4 5

      • To ja od razu przechodzę na nowy system.

       Mam akumulator samochodowy w plecaku, więc padu bateri się nie boję.

       • 6 1

  • przyjmiesz mandat...

   ...i zapłacisz opłatę manipulacyjną:D

   • 7 1

  • (1)

   Doczytaj, napisane masz betonie jeden...

   • 16 4

   • nie doczytałem...

    rzeczywiście napisali...

    • 2 3

  • Zarekwiruja twoj telefon a ciebie zjedza na obiad.

   • 16 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.