stat

Zagospodarowanie terenów wokół Ergo Areny. Zaczęły się prace nad planem

2 grudnia 2019, 7:00
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

2 mln zł na modernizację 10-letniej Ergo Areny

Dodatkowa wielofunkcyjna sala, hotel, przestrzeń konferencyjna, a może nawet basen otwarty. Takie propozycje nowych elementów zagospodarowania towarzyszą rozpoczęciu prac nad nowymi planami zagospodarowania rejonu Ergo Areny. Mieszkańcy obawiają się problemów komunikacyjnych, zaś ich rozwiązania upatrują w rozbudowie ul. Gospody lub poprawie komunikacji zbiorowej i rowerowej.Mieszkańcy Gdańska oraz Sopotu tłumnie zjawili się w sobotę na dyskusji związanej z nowymi planami zagospodarowania dla rejonu Ergo Areny.

Uchwały o przystąpieniu do sporządzania dokumentów podjęli w ostatnich miesiącach radni obu miast, zaś za ich przygotowanie po obu stronach granic administracyjnych na mocy porozumienia odpowiada Biuro Rozwoju Gdańska. W końcu poznaliśmy pierwsze konkrety w tej sprawie.

- Analiza uwarunkowań zagospodarowania terenu wyraźnie wykazała zapotrzebowanie na powierzchnię do organizacji spotkań dla 300-500 osób. Ponadto brakuje dodatkowej całorocznej wielofunkcyjnej sali obudowanej salkami np. do ćwiczeń karate. Obecna sala jest wykorzystywana nawet do godz. 22 - mówi Magdalena Sekuła, prezes Zarządu Spółki Hala Gdańsk-Sopot. - Naturalnym zapleczem takich obiektów jak Ergo Arena są też hotele, często bardziej kameralne, o nieco niższym standardzie, przeznaczone m.in. dla ekip sportowych.

Ergo Arena ma być miejscem spędzania wolnego czasuPonadto pojawił się też pomysł rozbudowy strefy wejścia do Ergo Areny, stworzenia multimedialnego centrum rozrywki, kręgielni, tunelu aerodynamicznego, urządzonej zieleni, a nawet budowy basenu otwartego (niezadaszonego), przy czym wobec tego ostatniego dystansował się prezydent Sopotu.

- Jeżeli chodzi o basen, to taki był wniosek z Komisji Sportu i Młodzieży Rady Miasta Sopotu, choć ja osobiście wolę kąpać się w morzu - przyznaje Jacek Karnowski.
Dzięki tym inwestycjom hala widowiskowo-sportowa na granicy Gdańska i Sopotu wraz z nowym otoczeniem ma stać się miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców przez cały rok, a nie jedynie w momencie organizacji dużych wydarzeń sportowych czy kulturalnych.

Nowy plan zagospodarowania w ciągu dwóch lat- Jesteśmy we wstępnej fazie przygotowania planu zagospodarowania. Jest to moment na składanie wniosków do niego. Szacujemy, że w I kwartale przyszłego roku będzie wstępna koncepcja, zaś uchwalenie projektu nastąpi w ciągu dwóch lat - zapowiada Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju
Warto podkreślić, że plan zagospodarowania w żaden sposób nie determinuje terminów realizacji poszczególnych elementów zagospodarowania ani też nie określa sposobu finansowania. Przypuszczalnie Ergo Arena będzie poszukiwała partnerów prywatnych do współrealizacji - m.in. w zakresie budowy hotelu.

Jak planowane są miasta? Planowanie przestrzenne w Polsce


- Z pewnością istniejące zagospodarowanie terenu zostanie zmodyfikowane. Możliwe, że część miejsc parkingowych będzie "przeniesionych" pod ziemię lub nad ziemię do parkingu kubaturowego. Jest to jeszcze zbyt wczesny etap prac nad planem, by podawać takie szczegóły. Gotowy plan określi, gdzie konkretnie może być zlokalizowana dana usługa lub obiekt - wyjaśnia Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

Ogródki działkowe poza granicami planuCo ważne, plan zagospodarowania po stronie Sopotu nie obejmuje ogrodów działkowych wzdłuż ul. Władysława Łokietka. Jak zapewnia prezydent miasta, nadal planuje się podtrzymanie tej funkcji w tym miejscu. Co ciekawe, jeszcze kilka tygodni temu urzędnicy wypowiadali się inaczej w tej kwestii.

Niewiadomą pozostaje natomiast przyszłość terenów w stronę morza, także wyłączona z planu zagospodarowania dla Ergo Areny. Jeszcze niedawno Sopot poszukiwał na zagranicznych targach deweloperów chętnych do realizacji w tym miejscu nowej zabudowy.

O plany miasta wobec tych gruntów próbował zapytać dziennikarz TVP Gdańsk. Karnowski odmówił udzielenia odpowiedzi do momentu wyłączenia przez dziennikarza kamery, twierdząc, że "uwłacza to jego godności, aby się wypowiadał w telewizji Jacka Kurskiego".

W toku dalszej dyskusji prezydent przeprosił wprawdzie za swoje nerwowe zachowanie, ale - mimo próśb mieszkańców - nie udzielił żadnej odpowiedzi w tym zakresie poza informacją o wycofaniu się z dotychczasowego pomysłu szukania inwestorów.

[2014 r.] Pomysły studentów na rozbudowę Ergo Areny


Szersza ul. Gospody? Zdania są podzieloneDyskusję z mieszkańcami zdominowała jednak kwestia rozwiązań komunikacyjnych. Z jednej strony pojawiły się postulaty rozbudowy ul. Gospody do czterech pasów ruchu, zaś z drugiej głosy krytyczne wobec takiego rozwiązania i potrzebie rozwoju komunikacji miejskiej bądź rowerowej.

- Nie zaprzeczam, że istnieje potrzeba rozbudowy tej drogi, ale dotychczas żadne z osiedli na Żabiance nie zgodziło się na taką inwestycję - wyjaśnia Grzelak. - Jeżeli nie będzie akceptacji społecznej, nie będziemy jej nigdy w stanie zbudować.
Grzelak jednocześnie przywołał sprawę protestów przy budowie tramwaju przez ul. Bohaterów Getta Warszawskiego oraz przypomniał mieszkańcom, że obecnie Unia Europejska jest sceptycznie nastawiona do dofinansowania budowy dróg pozbawionych elementów priorytetu dla komunikacji miejskiej, np. w formie tramwaju.

Nie będzie tramwaju pod Ergo ArenęJednocześnie pomysł przedłużenia linii tramwajowych tak, aby pojazdy dojeżdżały pod Ergo Arenę, także ocenił negatywnie.

- Nie chcielibyśmy budować tramwaju pod oknami budynków mieszkalnych, bo to będzie taka sama sytuacja jak we Wrzeszczu, gdzie sama procedura decyzji środowiskowej trwa trzy lata - przekonuje zastępca prezydenta Gdańska.
- Z naszej strony doprowadziliśmy linię trolejbusową [z akumulatorami - dop. red.] pod halę. Trzeba myśleć, czy tego rozwiązania nie przedłużyć dalej - zastanawia się prezydent Sopotu, sugerując jednocześnie pozostawienie ul. Gospody w dotychczasowym przekroju. - Czy jeżeli dojdzie do rozbudowy ul. Gospody, to my wówczas również mamy rozbudować ul. Władysława Łokietka do czteropasmowej?

Hotel jeszcze bardziej zwiększy ruch drogowy?Część mieszkańców negowała też pomysł budowy hotelu, twierdząc, że taki obiekt będzie zbędny, a dodatkowo generować będzie większy ruch.

- Hoteli i mieszkań na wynajem w okolicy jest nadmiar. Już teraz mamy trudności z dojazdem przez ul. Gospody, a kolejny bezsensowny hotel jeszcze zwiększy tłok na tej drodze - przekonywał jeden z mieszkańców.
- Funkcje hotelowe powstają w oparciu o wymagania turystów, a nie mieszkańców. Sopot słynie głównie z turystyki. Tu nie ma fabryk i hotele muszą powstawać - ripostowała mieszkanka z Żabianki.
Zdaniem zarządu Ergo Areny i władz Sopotu wciąż istnieje zapotrzebowanie na kolejne obiekty noclegowe w mieście. Nowy hotel nie spowoduje również znacznego dociążenia układu drogowego, ponieważ goście hotelowi na ogół przybywają na wiele godzin przed rozpoczęciem imprez w hali i opuszczają hotele dopiero po ich zakończeniu.

Wnioski do sporządzanych projektów planów zagospodarowania w Gdańsku i Sopocie w rejonie Ergo Areny składać można drogą elektroniczną na adresy e-mail: ergo.mpzp@um.sopot.pl lub brg@brg.gda.pl

Kalendarz imprez w Ergo Arenie


Relacja z sobotniego koncertu Dj Tiesto w Ergo Arenie
Jak poprawić dojazd do Ergo Areny?
39%

poszerzyć ul. Gospody do czterech pasów ruchu

30%

zbudować linię tramwajową sięgającą hali

16%

uruchomić nowe linie autobusowe lub trolejbusowe

6%

stworzyć wygodną infrastrukturę rowerową

9%

obecna sytuacja transportowa nie wymaga zmian

zakończona

łącznie głosów: 919