Park Oruński piękny nocą i za dnia

16 listopada 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Katarzyna Moritz
Nowy amfiteatr w parku Oruńskim na blisko 300 miejsc. fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Cały park Oruński zobacz na mapie Gdańska jest już oświetlony, stare asfaltowe alejki zyskały nową nawierzchnię, a amfiteatr, który przykryto dachem, czeka na pierwsze imprezy. Jeden z najładniejszych trójmiejskich parków po zakończeniu ostatniego etapu przebudowy jest jeszcze piękniejszy. Prace pochłonęły w sumie 6,6 mln zł.Pod koniec października na terenie amfiteatru rozpoczęły się roboty związane z montażem stalowej konstrukcji dachu. Obecnie widać go już w pełnej krasie, ponadto ustawiono też siedziska przed sceną na w sumie 263 miejsca.

W ramach inwestycji wyremontowano także wozownię, a teren został oświetlony dziesiątkami lamp i na dodatek wyposażony w monitoring. Powstała też nowa sieć wodociągowo-kanalizacyjna. Wcześniej, bo jeszcze w lipcu zajęto się nasadzeniami nowej zieleni.

Na lepsze zmienił się też wygląd alejek, które kiedyś były okropnie nierówne i asfaltowe, a obecnie są z kostki granitowej i betonowej. W parku pojawiły się dziesiątki nowych ławek i koszy na śmieci. Wykonano też nawierzchnię mineralną boiska do gry w bulle (o powierzchni 100 m kw.) oraz ścieżki gruntowe na terenie wzgórz parkowych.


Trwające od roku prace zakończyły się 15 listopada.

- Wykonawca zgłosił gotowość inwestycji do odbioru. Obecnie na terenie parku trwają odbiory techniczne, które zakończą się na początku grudnia - zapowiada Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Wcześniej w parku powstała też stylizowana altana, a także ogrodzenie z bramami i furtkami, dokonano renowacji mostu na ciągu pieszo-jezdnym i wyremontowano dwa mostki na strumieniu.

Całość prac zamknęła się w kwocie 6,6 mln zł. Wykonała je firma Park-M Poland ze Starego Sącza.

W ostatnich latach z powodu braku środków w parku wykonywano jedynie niewielkie prace podzielone na etapy, na które wydano w sumie 2,2 mln zł. Powstała dzięki temu fontanna, plac zabaw, drewniane pomosty nad stawami czy siłownia pod chmurką.

Twórcy koncepcji rewitalizacyjnej oparli swój projekt na planie parku Oruńskiego wykonanym w połowie XIX wieku, który opublikował w swojej książce Hans Reichow, przedwojenny architekt niemiecki, znawca gdańskich ogrodów. Należy bowiem pamiętać, że 11-hektarowy park Oruński, położony w dolinie między morenowymi wzgórzami, swoją historią sięga aż XVI wieku.
Jak oceniasz nowy wygląd parku Oruńskiego?
84%

prezentuje się świetnie

11%

jest ładny, ale rewitalizacja była zbyt kosztowna

5%

nic specjalnego, park, jak park

zakończona

łącznie głosów: 972