stat

Zamieszanie na PKM wokół nowego rozkładu kolei

8 grudnia 2018, 9:00
Maciej Naskręt
Najnowszy artukuł na ten temat

Dodatkowe połączenia na trasie PKM i na Kaszuby

W niedzielę 9 grudnia zacznie obowiązywać nowy rozkład na kolei. Niemiła niespodzianka czeka pasażerów korzystający z pociągów PKM. Po pierwsze nie znajdą pełnego rozkładu jazdy na stronach SKM. Po drugie - niektóre kursy mogą być droższe niż dotąd.



Choć zmiana rozkładu jazdy dotyczy pociągów w całej Polsce, przyjrzyjmy się zmianom, które dotyczyć będą pasażerów korzystających z pociągów poruszających się po trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Nowością jest to, że niektóre połączenia (trzy z jedenastu dziennie tzw. obiegów) będą obsługiwane przez pociągi PolRegio. Do tej pory wszystkie kursy obsługiwała PKP Szybka Kolej Miejska.

Pisaliśmy o tym w artykule Przewozy Regionalne na trasie PKM

Wicemarszałek województwa pomorskiego, Ryszard Świlski zapewniał, że nie będzie się to wiązało z problemami dla pasażerów. Taryfa i ceny biletów miały się nie zmienić.

Mimo to problemy są.

Mniej kursów w internetowych rozkładach jazdy



Pierwszy wynika z tego, że SKM Trójmiasto wykreśliła z publikowanego na swojej stronie rozkładu jazdy te połączenia, które przejęło PolRegio.

Owszem, spółka miała do tego prawo, bo nie musi "reklamować" pociągów obsługiwanych przez jej konkurencję. Jednak nieświadomy niczego pasażer, który w niedzielę sprawdzi rozkład połączeń między Trójmiastem i Kaszubami odniesie wrażenie, że połączeń jest mniej niż jeszcze dzień wcześniej.

Sytuacja może przyczynić się do dezinformacji i doprowadzić nawet do przesiadki pasażerów do autobusów podmiejskich.

Taryfa Polregio obniżona, ale nie w internecie. A kas nie ma



Zgodnie z umową z samorządem, który zarządza połączeniami na Pomorzu, a więc także na trasie PKM, PolRegio miał obniżyć swoją taryfę przed 9 grudnia. I teoretycznie to zrobił w stosunku do biletów papierowych. Ale już nie w sprzedaży elektronicznej.

Efekt? Kupując bilet on-line, za podróż z Żukowa do Gdańska SKM-ką zapłacimy 6,5 zł. Gdy połączenie obsługuje PolRegio - już 7,7 zł.

Kiedy można spodziewać się korekty tego błędu na stronach PolRegio i firm pośredniczących w sprzedaży biletów on-line?

- Pracujemy nad tym, proszę udać się do kas biletowych na przystankach - usłyszeliśmy w piątek na infolinii Polregio.
Szkopuł w tym, że nie każda stacja jest wyposażona w zwykłą kasę biletową.

Dlaczego SKM-ka wycofała z rozkładu połączenia PolRegio od nowego rozkładu?

- Za publikacje rozkładu jazdy odpowiada zarządca linii. Na tzw. liniach PKM są to spółki PKM i PKP PLK. Przewoźnicy podają rozkłady jazdy tylko swoich pociągów. Na odcinku Wejherowo - Lębork, gdzie też jeżdżą pociągi Polregio my publikujemy swoje pociągi, a PolRegio swoje. - mówi Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy SKM w Trójmieście.

Samorząd: robimy wszystko, by zaradzić problemom



Konkurencja na torach miała poprawić sytuację pasażerów. Jak widać, przynajmniej na wstępie, wywołała spore zamieszanie. O wyjaśnienia sprawy poprosiliśmy władze województwa pomorskiego.

- Trudno wytłumaczyć działania SKM. Jest mi przykro. Z naszej strony będziemy możliwie maksymalnie uzupełniać informację pasażerską tak, by pasażerowie mogli zaznajomić się z pełną ofertą połączeń kolejowych finansowanych z naszego budżetu - mówi Ryszard Świlski.
W kwestii wyższych cen biletów w PolRegio władze województwa pomorskiego już interweniowały u przewoźnika.
Jak oceniasz plan większej konkurencji na linii PKM?
12%

pozytywnie, nie mam zastrzeżeń

24%

dobrze, ale wymaga dopracowania

26%

przeciętnie, spodziewałe(a)m się nieco innych zmian

38%

krytycznie, konkurencja na kolei nikomu nie służy

zakończona

łącznie głosów: 1530