stat

Zamknięcie plaż w Gdyni, Sopocie i Kosakowie

10 października 2018, 21:00
Rafał Borowski

W czwartek, w godz. 9-15 będzie obowiązywał zakaz korzystania z kąpielisk w Gdyni, Sopocie i Kosakowie. W tym czasie Marynarka Wojenna będzie przeprowadzać akcję neutralizacji trzech min morskich, które od czasu II wojny światowej zalegają w okolicy gdyńskiego portu. Niewykluczone, że termin zakazu zostanie wydłużony.Choć od zakończenia II wojny światowej minęło już ponad 70 lat, wciąż odnajdywane są "pamiątki" po niej. Przynajmniej kilka razy w roku informujemy o natrafieniu na niewybuch bądź niewypał, który wykopano podczas robót ziemnych.

Ostatnia taka informacja pojawiła się w naszym portalu dokładnie trzy miesiące temu. 10 lipca, tuż obok stacji benzynowej przy ul. Morskiej na Grabówku robotnicy wydobyli sporych rozmiarów bombę lotniczą. Do czasu przyjazdu saperów, jedna z najbardziej ruchliwych ulic Gdyni została zamknięta na blisko dwie godziny.

Czytaj więcej: Niewybuch utrudnił ruch na Morskiej

Trudna do oszacowania liczba niewybuchów i niewypałów zalega nie tylko pod powierzchnią gruntu, ale również w wodach Zatoki Gdańskiej. W okolicach portu w Gdyni odkryto niedawno trzy miny morskie. W czwartek odbędzie się akcja ich zneutralizowania.

Neutralizacja poprzez detonacjęBędzie ona polegać na ich podniesieniu z dna, przetransportowaniu w wyznaczone miejsce na zatoce i wreszcie zlikwidowaniu umieszczonego w nich ładunku wybuchowego. Prawdopodobnie, nurkowie minerzy założą na miny ładunki wybuchowe, które zostaną zdetonowane drogą radiową.

- Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Gdyni informuje, że Marynarka Wojenna RP w czwartek 11 października będzie prowadzić akcję neutralizacji trzech min z okresu II wojny światowej, zalegających w rejonie Portu Gdynia. Miny będą holowane po wodach Zatoki Gdańskiej i neutralizowane na wysokości Kępy Redłowskiej - informuje Krzysztof Świątek z Urzędu Miasta Gdyni.

Zakaz kąpieli w godz. 9-15W związku z tym, w czwartek w godz. 9-15 będzie obowiązywał bezwzględny zakaz kąpieli na plażach położonych w Gdyni, Sopocie i Kosakowie. Ponadto, decyzją Urzędu Morskiego w Gdyni, akwen w pobliżu prowadzonych działań zostanie całkowicie zamknięty dla żeglugi.

Warto pamiętać, że zarządzone środki bezpieczeństwa nie wynikają - jak mogłoby się wydawać - jedynie ze sztywnego trzymania się przepisów w tym zakresie. Nawet mocno skorodowane miny morskie wciąż mogą stanowić niebezpieczeństwo. Potencjalny promień ich rażenia wynosi nawet 10 km dla człowieka, który przebywa w wodzie w momencie ich detonacji. Aby to sobie uzmysłowić, wystarczy obejrzeć naszą relację z podobnej akcji, która została przeprowadzona w marcu 2015 roku.

Czytaj więcej: Pierwsza mina z gdyńskiego portu zdetonowana. Jeszcze cztery

Niewykluczone, że akcja neutralizacji niewybuchów z okolic gdyńskiego portu będzie kontynuowana w piątek i sobotę. Jeśli to nastąpi, zakaz korzystania z kąpielisk i akwenów zostanie przedłużony. Poinformujemy o tym niezwłocznie, gdy tylko otrzymamy stosowny komunikat.
Czy kiedykolwiek natrafiłeś, np. podczas spaceru w lesie, na niewybuch lub niewypał?
23%

tak, wielokrotnie

13%

tak, ale tylko raz

64%

nie, nigdy

łącznie głosów: 2365