Żandarmeria na ulicach w związku z pandemią, a nie protestami

27 października 2020, 13:00
Piotr Weltrowski

Od środy obowiązywać będzie podpisane przez premiera zarządzenie w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy policji "w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego". Część osób obawia się, że może chodzić o tłumienie protestów. Zarówno MON, jak i policja przekonują, że chodzi o standardowe działania prowadzone głównie w związku z walką z pandemią.O przebiegu protestów na bieżąco informują nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Planowane manifestacje w obronie praw kobiet w naszym Kalendarzu wydarzeń.


W poniedziałek - głównie za sprawą mediów społecznościowych - zaczęła krążyć informacja o tym, że premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które w praktyce może doprowadzić do prób tłumienia protestów w polskich miastach przy pomocy wojska, a konkretnie Żandarmerii Wojskowej.

Na grupach, gdzie kontaktują się ze sobą organizatorzy i zwolennicy protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego, pojawiać zaczęły się wpisy i screeny prezentujące opublikowane 26 października rozporządzenie.

- W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od 28 października 2020 r. do odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego - czytamy w piśmie opublikowanym w Monitorze Polskim.

Czytaj więcej o protestach w obronie praw kobietMON: to działania niemające związku z manifestacjamiDo sprawy bardzo szybko, również za pomocą mediów społecznościowych, odniosło się Ministerstwo Obrony Narodowej.

- Żandarmeria Wojskowa udzielała policji wsparcia również podczas pierwszej fali epidemii. To standardowe działania, które nie mają związku z obecnymi manifestacjami. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej pomagają m.in. w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny - napisano na oficjalnym koncie twitterowym MON.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeDo sprawy odniósł się także rzecznik rządu, Piotr Müller, który stwierdził, że "analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku. Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią".

Policja: Żandarmeria Wojskowa pomaga nam już terazO sprawę zapytaliśmy również pomorskich policjantów.

- To zupełnie normalne. Wiosną, podczas pierwszej fali pandemii, również korzystaliśmy z pomocy różnych służb. Była wśród nich Żandarmeria Wojskowa. Tak będzie również teraz - mówi podinsp. Maciej Stęplewski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Żołnierze Żandarmerii Wojskowej, podobnie jak Wojsk Obrony Terytorialnej, podczas pierwszej fali pandemii wiosną tego roku pomagali głównie w nadzorowaniu kwarantanny i - rzadziej - w patrolowaniu ulic i sprawdzaniu przestrzegania obostrzeń.

Policjanci nie chcą upolitycznienia służbySami policjanci zresztą bardzo odżegnują się od zajmowania stanowiska w sprawie protestów. Udało nam się porozmawiać z jednym z gdańskich funkcjonariuszy, który zabezpieczał ostatnie protesty.

- Nam chodzi głównie o bezpieczeństwo ludzi. Zabezpieczanie protestów to po prostu element naszej służby. Każdy ma jakieś poglądy, policjanci też, ale to się rozkłada podobnie jak w całym społeczeństwie. Jeden jest przeciwny aborcji, drugi sympatyzuje z protestującymi, ale te poglądy zostawiamy w domu. Podczas pracy mamy w głowie tylko to, żeby zapewnić bezpieczeństwo i nie dopuścić do użycia przemocy - stwierdził.
Jak pisaliśmy już wcześniej, w Trójmieście policja zachowuje się podczas zabezpieczania protestów bardzo rozsądnie, dzięki czemu praktycznie nie dochodzi u nas do eskalacji agresywnych zachowań.
Jak oceniasz zachowanie służb podczas protestów?
49%

dobrze, pilnują bezpieczeństwa, ale nie eskalują konfliktów i przemocy

33%

moim zdaniem policja powinna nieco luźniej podchodzić do zabezpieczania protestów

18%

uważam, że policja jest zbyt bierna, powinna rozwiązywać protesty

zakończona

łącznie głosów: 2639