Zaskakujące pomysły na inwestycje

6 października 2021, 7:00
Ewelina Oleksy
W takim busie możesz zagłosować na BO

Konstrukcja rodem z treningów dla Ninja Warrior, największy skatepark, samoobsługowy książkomat czy trawiasty dywan na torowisku tramwajowym. To tylko niektóre z blisko 400 propozycji mieszkańców, na jakie do 18 października można głosować w gdańskim Budżecie Obywatelskim. Zrobiliśmy przegląd wszystkich i wybraliśmy 10 ciekawych projektów.Głosowanie w najnowszej edycji gdańskiego Budżetu Obywatelskiego wystartowało w poniedziałek, 4 października, i potrwa przez najbliższe dwa tygodnie.

Głosować za pomocą elektronicznego formularza może każdy - nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Można to zrobić za pomocą karty mieszkańca lub podając numer PESEL - ta opcja jest wyłącznie dla osób zameldowanych w Gdańsku. System weryfikuje dane.

Na liście projektów zakwalifikowanych do głosowania jest w sumie 387 propozycji:
  • 116 projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego,
  • 271 projektów Budżetu Obywatelskiego (w tym 238 dzielnicowych i 33 ogólnomiejskie).


Zrobiliśmy przegląd wszystkich i wybraliśmy 10, naszym zdaniem, ciekawych. Jeśli więc nie wiesz, na co głosować, przejrzyj poniższą listę, może znajdziesz coś dla siebie.

Największy skatepark w GdańskuNa liście projektów ogólnomiejskich znalazła się propozycja wybudowania największego skateparku w Gdańsku. Mógłby on powstać na ZaspieMapka, w pobliżu tamtejszej pętli tramwajowej.

Wizualizacja największego skateparku w Gdańsku. Pomysłodawcy chcieliby, żeby powstał na Zaspie. Więcej zdjęć (12)

Wizualizacja największego skateparku w Gdańsku. Pomysłodawcy chcieliby, żeby powstał na Zaspie.

mat.prasowe

Wizualizacja największego skateparku w Gdańsku. Pomysłodawcy chcieliby, żeby powstał na Zaspie.

mat.prasowe

- Projekt ma na celu powstanie kompleksowego obiektu, gdzie dla każdego, bez względu na wiek i umiejętności, znajdzie się miejsce. Wkomponowanie w otaczającą zieleń nie spowoduje "zabetonowania" terenu. Oświetlenie obiektu pozwoli na bezpieczną jazdę przez cały rok do godz. 22 - informuje autor pomysłu.
Koszt budowy skateparku szacowany jest na 2 mln zł.

Hydrofun, czyli ścieżka zdrowej wodyW dzielnicy Ujeścisko-Łostowice uwagę zwrócić może projekt pod nazwą "Hydrofun, czyli ścieżka zdrowej wody. Miejsce spotkań dla każdego mieszkańca".

Dotyczy on powstania Edukacyjnego Parku Wodnego w pobliżu ul. MyśliwskiejMapka, gdzie będzie można w atrakcyjny sposób poznawać zagadnienia związane m.in. z deszczówką.

Wizualizacja projektu Hydrofun. Więcej zdjęć (12)

Wizualizacja projektu Hydrofun.

mat.prasowe

Wizualizacja projektu Hydrofun.

mat.prasowe

- W tym miejscu będzie można dowiedzieć się, jaką funkcję mogą pełnić ogrody deszczowe, sprawdzić, jak działa śruba Archimedesa czy zapora wodna, poznać działanie turbiny Peltona i wodnego młynu. Moduły edukacyjne zostały tak zaprojektowane, aby były ciekawe dla każdej z grup wiekowych. Zaletą układu jest możliwość odprowadzenie wody do gruntu za pośrednictwem ogrodu deszczowego, w przypadku braku możliwości zagospodarowania jej w inny sposób. Hydrofun stanowi układ technologiczny połączonych ze sobą zbiorników i urządzeń do uzdatniania wody, a na powierzchni kanałów łączących poszczególne urządzenia i niecek retencyjnych - czytamy w opisie projektu.
Koszt powstania tego miejsc wnioskodawca oszacował na 589 770 zł.

Konstrukcja Ninja Warrior i Multiring na PrzymorzuWielofunkcyjna konstrukcja przeszkodowa ma szansę powstać w parku ReaganaMapka

- Pozwoli każdemu zostać wojownikiem "Ninja Warrior Polska". Unikalna konstrukcja umożliwi trening z ciężarem własnego ciała, a zarazem pozwoli na trenowanie techniki pokonywania przeszkód spotykanych podczas biegów przeszkodowych, takich jak Runmageddon, Barbarian Race, Biegun itp. Konstrukcja może być wykorzystywana przez dzieci i młodzież jako "małpi gaj", pozwoli dostarczać mnóstwa frajdy i zabawy poprzez aktywność fizyczną - opisuje autor projektu.
Koszt projektu oszacowano na 64 tys. zł.

Ogólnodostępna i całoroczna strefa Teqball na SuchaninieNietypowa propozycja znalazła się na liście projektów dotyczących Suchanina. Zakłada ona stworzenie w okolicy deptaku przy ul. Macieja KamieńskiegoMapka strefy do uprawiania teqball. To stosunkowo nowa dyscyplina sportu, polegająca na odbijaniu piłki (nogami, ciałem lub głową) tak, by ta trafiła w specjalnie zaprojektowany dla tego sportu stół po stronie przeciwników.

Ogólnodostępna i całoroczna strefa Teqball na Suchaninie. Więcej zdjęć (12)

Ogólnodostępna i całoroczna strefa Teqball na Suchaninie.

mat.prasowe

Ogólnodostępna i całoroczna strefa Teqball na Suchaninie.

mat.prasowe

- Stół do Teqball jest wielofunkcyjny i pozwala na uprawianie aż pięciu różnych dyscyplin sportowych w jednym miejscu. Sporty jakie można uprawiać na stole Teqball to: - Teqball (siatkonoga) - Teqvoly (siatkówka) - Qatch (piłka ręczna) - Teqpong (tenis stołowy) - Teqis (odmiana tenisa stołowego). Projekt zakłada postawienie dwóch stołów do gry wraz z całą potrzebną infrastrukturą - informuje autor projektu.
Koszt oszacowano na 283 tys. zł.

Zielony dywan na al. ZwycięstwaNa liście projektów ogólnomiejskich znalazł się projekt dotyczący utworzenia zielonego torowiska - kwiecistego dywanu na trasie tramwajów jeżdżących przez al. Zwycięstwa.Mapka

Zobacz też:

Zielone torowisko powstanie przy Domu Zdrojowym w BrzeźnieChodzi konkretnie o odcinek od przejazdu drogowo-torowego w okolicy ul. Piramowicza do skrzyżowania z al. Hallera, z pominięciem obszaru przystanku "Politechnika" i towarzyszącego przejścia dla pieszych.

Zielone torowisko wzdłuż al. Zwycięstwa. Więcej zdjęć (12)

Zielone torowisko wzdłuż al. Zwycięstwa.

mat.prasowe

Zielone torowisko wzdłuż al. Zwycięstwa.

mat.prasowe

- Zielone torowiska tramwajowe dodają wiele estetyki pośród betonowej, miejskiej zabudowy, przybliżając naturę do zatłoczonych miejsc wśród ulicznego zgiełku - wskazuje wnioskodawca.
Koszt realizacji tego pomysłu wyceniono na 504 tys. zł.

Leśny plac zabaw w MatemblewieAlternatywą dla tych, którym znudziły się "zwykłe" place zabaw, może być projekt dzielnicowy z Brętowa. Dotyczy on rozbudowania istniejącego już placu zabaw przy ul. Potokowej 24Mapka przy wejściu do Rezerwatu Przyrody Dolina Strzyży.- Nowy plac zabaw powinien wpisywać się w leśny charakter okolicy, pełniąc funkcję edukacyjno-rekreacyjną. Tematem przewodnim będą owady, ptaki i małe zwierzęta zamieszkujące okolicę. Urządzenia małej architektury powinny być zbudowane np. z drewna, wikliny lub innych materiałów doskonale komponujących się z otaczającym lasem. Nawierzchnia placu zabaw pozostałaby naturalna. Na ogrodzonym terenie znajdą się m.in. tunele, labirynt, piaskownica, hamaki, tory przeszkód, wieża ze zjeżdżalnią, naturalne przeszkody, labirynt sensoryczny i wiele innych atrakcji - czytamy w opisie projektu.
Koszt: 288 tys. zł.

Pole do disc golfa w Jarze WilanowskimGra w disc golfa cieszy się coraz większą popularnością. W tegorocznym BO jest kilka projektów dotyczących utworzenia miejsc uprawiania tej dyscypliny. Jeden z nich dotyczy np. Jaru Wilanowskiego Mapka

Pole do discgolfa mogłoby powstać w Jarze Wilanowskim. Więcej zdjęć (12)

Pole do discgolfa mogłoby powstać w Jarze Wilanowskim.

mat.prasowe

Pole do discgolfa mogłoby powstać w Jarze Wilanowskim.

mat.prasowe

- Gra na polu będzie darmowa i możliwa w dowolnym czasie, a teren będzie służył organizowaniu towarzyskiego i sportowego współzawodnictwa, prowadzeniu otwartych treningów oraz promocji dyscypliny. W ramach projektu zostanie wykonany plan pola przygotowany przez profesjonalistę oraz zakupiony i zamontowany sprzęt w postaci dziewięciu zestawów: mat rozbiegowych (dla różnych poziomów zaawansowania), kosza disc golfowego oraz tablicy informacyjnej z mapą i regulaminem pola, tłumaczącej także zasady gry i podstawowe techniki rzutów - informuje wnioskodawca.
Szacowany koszt: 54,5 tys. zł

Książkomat zewnętrzny w OliwieJest też propozycja dla miłośników czytania - nawet o nietypowych porach. Problem zamkniętej biblioteki mógłby rozwiązać książkomat. To projekt zgłoszony w Oliwie. Miałby on zostać zrealizowany na tarasie Biblioteki Oliwskiej przy ul. Opata J. Rybińskiego 9 Mapka.

Kiążkomat na wzór tego mógłby stanąć w Oliwie. Więcej zdjęć (12)

Kiążkomat na wzór tego mógłby stanąć w Oliwie.

mat.prasowe

Kiążkomat na wzór tego mógłby stanąć w Oliwie.

mat.prasowe

Książkomat umożliwia całodobowy zwrot i odbiór książek oraz audiobooków, także wówczas, gdy biblioteka jest zamknięta. Urządzenie jest proste w obsłudze - działa na podobnej zasadzie, jak paczkomat.

Zobacz też:

Murale inspirowane zdjęciami Kosycarzy w Budżecie ObywatelskimKoszt projektu to 154,5 tys. zł.

Serce na nakrętki w każdej dzielnicyWiele osób plastikowe nakrętki zbiera, ale nie każdy ma co z nimi potem zrobić. Dzięki projektowi "metalowe serce na nakrętki w każdej dzielnicy Gdańska" jest szansa, by to zmienić.

Projekt - jak sama jego nazwa wskazuje - dotyczy ustawienia specjalnych koszy na nakrętki (przekazywane później na cele charytatywne) w każdej z 35 dzielnic Gdańska.

Koszt zakupu wszystkich koszy to ok. 105 tys. zł.

Czytaj też:

Zbieranie nakrętek ma sens. To realna pomocSerce na nakrętki stoi przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku. W BO jest projekt zakładający, że taki pojemnik pojawi się w każdej dzielnicy. Więcej zdjęć (12)

Serce na nakrętki stoi przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku. W BO jest projekt zakładający, że taki pojemnik pojawi się w każdej dzielnicy.

mat.prasowe

Serce na nakrętki stoi przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku. W BO jest projekt zakładający, że taki pojemnik pojawi się w każdej dzielnicy.

mat.prasowe

Nasadzenie drzew na placu Czerwonych GitarDyskusja o zagospodarowaniu placu Czerwonych GitarMapka, czyli charakterystycznego miejsca przed Dawnym Cristalem we Wrzeszczu, trwa od dawna.

Wszystko o placu Czerwonych GitarNowym głosem jest w niej pomysł zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego i dotyczący nasadzenia tam drzew.

- Plac Czerwonych Gitar jest obecnie betonową pustynią, która daje mało cienia w ciepłe dni. Urozmaiceniem tego terenu mogłyby być dodatkowe drzewa posadzone na środku placu w linii. Poprawiły by one retencję w tym miejscu (która na terenie całego Wrzeszcza jest problemem), dały cień w upalne dni i zapobiegałyby tworzeniu się wysp ciepła - napisał wnioskodawca.
Koszt projektu oszacowano na 10 tys. zł.
W Budżecie Obywatelskim najchętniej głosujesz na projekty związane:
37%

z zielenią

22%

ze sportem i rekreacją

7%

z komunikacją miejską

2%

ze zdrowiem

5%

ze zwierzętami

14%

z inwestycjami drogowymi

2%

z edukacją i kulturą

11%

nie głosuję w BO

zakończona

łącznie głosów: 1195

Opinie wybrane


wszystkie opinie (111)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.