Zaspa. Dzielnica z lotniczym rodowodem z lotu ptaka

18 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Małgorzata Zimnoch

Z jednej strony blokowisko, z drugiej - atrakcyjnie położona dzielnica z dobrą infrastrukturą. Poznajcie historię kilku charakterystycznych punktów Zaspy i zobaczcie, jak wyglądają z lotu ptaka.Pas startowyW XIII wieku na brzegu jeziora Zaspa (teren dzisiejszej Letnicy), powstała osada rybacka o tej samej nazwie. W 1914 roku tereny dzisiejszej Zaspy włączono do Gdańska, a najważniejszym jej elementem było lotnisko cywilne - pierwsze na terytorium dzisiejszej Polski. Zniszczone podczas walk o Gdańsk w 1945 r., po wojnie zostało odbudowane - powstała wówczas betonowa droga startowa, czyli to, co wszyscy nazywamy "pasem startowym na Zaspie".

Jak to z lotniskami w Gdańsku byłoDokładnie 45 lat temu lotnisko zamknięto, a na jego terenie zaczęło powstawać osiedle pod roboczą nazwą Lotnisko, na którym miało mieszkać 50 tys. osób. Dziś pas startowy w połowie jest zabudowany, ale jego zarys doskonale widać z lotu ptaka.

Kładka dla pieszychKładka dla pieszych ma zostać rozebrana. Więcej zdjęć (9)

Kładka dla pieszych ma zostać rozebrana.

fot. Małgorzata Zimnoch/trojmiasto.pl

Kładka dla pieszych ma zostać rozebrana.

fot. Małgorzata Zimnoch/trojmiasto.pl

To kolejny charakterystyczny element Zaspy - kładka nad al. Rzeczypospolitej i al. Jana Pawła II . Powstała w latach 80. XX wieku i miała służyć klientom centrum handlowego, które jednak nigdy nie powstało. Jest ogromna, ale dziś już niefunkcjonalna i przestarzała. Ma zostać wyburzona, nie wiadomo jednak, kiedy zniknie z krajobrazu - urzędnicy odkładają decyzję w czasie, bo likwidacja kładki będzie droga. Tymczasem 500 tys. zł przeznaczono na jej remont.

Kładka dla pieszych na ZaspieGigantyczne muralePonad 50 spektakularnych, wysokich nawet na 36 m murali czyni z Zaspy największą w Polsce i jedną z największych na świecie galerii malarstwa ściennego. Prace powstawały od 1997 roku w różnorodnych technikach, stylach i kolorach, ich autorzy pochodzą z całego świata. Dzięki muralom Gdańsk znalazł się wśród 15 najciekawszych miejsc na światowej mapie street artu, opublikowanej w książce "The World Atlas of Street Art and Graffiti".

Zaspa - dzielnica muraliCmentarz Ofiar HitleryzmuCmentarz Ofiar Hitleryzmu Więcej zdjęć (9)

Cmentarz Ofiar Hitleryzmu

fot. Małgorzata Zimnoch/trojmiasto.pl

Cmentarz Ofiar Hitleryzmu

fot. Małgorzata Zimnoch/trojmiasto.pl

Cmentarz powstał w tym miejscu pod koniec XIX wieku jako miejsce pochówku ludzi biednych i z marginesu społecznego: starców zmarłych w przytułkach, samobójców, topielców i więźniów, na których wykonano karę śmierci. Od początku II wojny światowej w mogiłach zbiorowych Niemcy grzebali tu rozstrzelanych i pomordowanych w obozach i więzieniach. Po wojnie na cmentarz przenoszono szczątki ofiar nazizmu z wielu miejsc Pomorza. 4 kwietnia 1992 dokonano tu ostatniego pochówku - w nowym grobowcu złożono prochy 38 Obrońców Poczty Polskiej, rozstrzelanych niedaleko stąd 5 października 1939 r. Ich szczątki odkryto niecały rok wcześniej w miejscu dawnej strzelnicy na Zaspie, w rejonie ulicy Burzyńskiego .

Historia niezwykłego miejsca na ZaspieOsiedle jak plaster mioduCzy dziś Zaspa jest atrakcyjnym miejscem do życia? Mieszka tu ok. 26 tys. osób i chociaż trudno jej uciec od miana blokowiska, to przecież jest to dzielnica świetnie położona - niedaleko morza, bardzo dobrze skomunikowana i z dobrą infrastrukturą - jest tu szpital, są szkoły, place zabaw, dom kultury i tereny zielone. Czy chcielibyście tutaj zamieszkać?

Szukasz mieszkania na Zaspie? Sprawdź nasze ogłoszenia

2 pokojowe mieszkanie na Zaspie
1 600 zł
Gdańsk Zaspa
Przestronne mieszkanie w wyjątkowej lokalizacji!
1 248 000 zł
Gdańsk Zaspa
Zaspa | Jana Pawła II | Blisko Morza i Parku
984 630 zł
Gdańsk Zaspa
Czy Zaspa to dobre miejsce do życia?
74%

tak

26%

nie

zakończona

łącznie głosów: 2681