Zatrzymano sprawcę rozboju na Jaśkowej Dolinie

23 października 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Rafał Borowski

Policja zatrzymała w Warszawie jednego ze sprawców rozboju, który miał miejsce we Wrzeszczu na początku października. Zatrzymany to 44-letni obywatel Ukrainy pochodzenia gruzińskiego. Pozostali współsprawcy nadal są poszukiwani. Za popełnione przestępstwo grozi im kara od 3 do 12 lat więzienia.Przypomnijmy: na początku października informowaliśmy o zuchwałym rozboju, do którego doszło w biały dzień przy skrzyżowaniu ul. Jaśkowa Dolina z ul. Pawłowskiego we Wrzeszczu. Kilku mężczyzn brutalnie zaatakowało kierowcę, który zmieniał koło w swoim samochodzie. Grozili swojej ofierze nożem, pobili ją, wreszcie ukradli należącą do niej walizkę.Z miejsca zdarzenia uciekli rzucającym się w oczy samochodem - mazdą 323 w kolorze złotym na poznańskich numerach rejestracyjnych.

Czytaj również: Zaatakowali nożem kierowcę i okradli

Z relacji świadków, którzy powiadomili naszą redakcję o zdarzeniu wynikało również, że sprawcami były osoby o południowym typie urody. Jak się okazało, spostrzeżenia naszych czytelników okazały się słuszne i zapewne ułatwiły organom ścigania ustalenie tożsamości bandytów.

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz poinformowała nas, że w ubiegły piątek zatrzymano jednego ze sprawców rozboju. Okazał się nim 44-letni obywatel Ukrainy pochodzenia gruzińskiego. Przestępca został zatrzymany przez policję w Warszawie z powodu popełnienia innego przestępstwa przeciwko mieniu.

Gdańscy śledczy postawili mu już zarzuty dotyczące nie tylko rozboju, ale również posługiwania się dokumentem innej osoby oraz niszczenia lub ukrywania dokumentu. Okazało się bowiem, że łupem sprawców napadu padła nie tylko pokaźna suma gotówki.

- Podejrzany (...) dokonał zaboru w celu przywłaszczenia nesesera z zawartością pieniędzy w kwocie 40 tys. zł, dokumentów oraz paszportu - informuje prokurator Remigiusz Signerski.
Z ustaleń prokuratury wynika, że podejrzany i jego kompani śledzili swoją ofiarę przed dokonaniem rozboju. Widzieli, jak wypłaca ona znaczną ilość gotówki w jednej z pobliskich placówek bankowych. Jak nietrudno domyślić się, przebicie opony w samochodzie zaatakowanego mężczyzny nie było dziełem przypadku.

- Pokrzywdzony (...) w trakcie wypłacania pieniędzy w banku był obserwowany przez sprawców rozboju, którzy następnie przebili oponę w samochodzie ofiary, a następnie, gdy ta zmieniała koło w samochodzie, zaatakowali - relacjonuje prokurator Signerski.
Co więcej, udało się również ustalić pochodzenie samochodu, którym sprawcy uciekli z miejsca popełnienia przestępstwa. Zgodnie z informacjami od naszych czytelników, wspomniana mazda 323 rzeczywiście została zakupiona tuż przed zdarzeniem na terenie województwa wielkopolskiego. Jej nabywca posługiwał się sfałszowanym paszportem ukraińskim.

W ubiegłą sobotę Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku na wniosek prokuratury zastosował wobec Ukraińca środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Współsprawcy rozboju we Wrzeszczu nadal są poszukiwani, ale ich zatrzymanie wydaje się jedynie kwestią czasu.
Rozpoznajesz na ulicy osobę, która jest poszukiwana przez organy ścigania. Co robisz?
61%

nie spuszczam jej z oka i dzwonię na policję

21%

to zależy od wielu czynników, np. jakie przestępstwo jest jej zarzucane

18%

nic nie robię, nie chcę mieć potem kłopotów

zakończona

łącznie głosów: 739