Zbiorniki retencyjne. Magazynowanie wody i rekreacja

30 czerwca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Małgorzata Zimnoch
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowe zbiorniki retencyjne i drogi na Dąbrowie

W Gdańsku są 52 zbiorniki retencyjne - można w nich zmieścić tyle wody, co w 186 basenach olimpijskich. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie miasta przed powodzią, ale otoczenie wielu z nich to również doskonałe tereny rekreacyjne. Spójrzcie z góry na gdańskie zbiorniki retencyjne.Od czasu wielkiej powodzi w Gdańsku 9.07.2001 r. na zbiorniki retencyjne wydano ponad 400 mln zł. Wybudowano wiele nowych akwenów, stare zostały przebudowane. Tworzą one system kaskadowy na potokach, na wielu z nich funkcjonuje cyfrowy monitoring. Najmłodszy zbiornik - w Osowej - oddano do użytku w ubiegłym roku.

Wielu czytelników zgłasza nam, że niektóre akweny są w tym roku wyjątkowo "zarośnięte". To proces naturalny - poziom wody w zbiornikach obniżył się z powodu "suchej" zimy i wiosny.

Poziom na zbiorniku "Srebrzysko" został natomiast dodatkowo obniżony, by w ciągu trzech najbardziej zagrożonych gwałtownymi deszczami miesięcy (czerwiec, lipiec, sierpień) mógł on przyjąć więcej wody. Awaryjny poziom piętrzenia pozwolił zwiększyć pojemność "Srebrzyska" o 40 proc. Gdańskie Wody, które zarządzają zbiornikami twierdzą, że właśnie to w znacznym stopniu uchroniło miasto przed skutkami ulewy 25 maja.

Nocna burza w Trójmieście 25.05.2019W czasie ulewy chronią przed powodzią, w czasie upałów niektóre z nich (m.in. Jasień, Kiełpinek, Świętokrzyska 1 i 2, Staw Młyński, Srebrniki, Wileńska) są wymarzonym miejscem do aktywnego odpoczynku - można tu jeździć na rowerze i na rolkach, biegać, piknikować, część z nich posiada też siłownie pod chmurką i place zabaw dla najmłodszych.

Ta woda nas chroni i pozwala wypocząć30 gdańskich zbiorników retencyjnych znajduje się pod opieką Polskiego Związku Wędkarskiego. Niektóre akweny są zarybiane i można w nich trafić na szczupaki, okonie czy liny, a nawet - w kilku z nich - na sandacza i węgorza. Otoczenie zbiorników jest miejscem bytowania dzikich zwierząt.

Zbiornik Świętokrzyska 2 z lotu ptakaW najbliższych latach w Gdańsku mają powstać cztery kolejne zbiorniki retencyjne: Strzelniczki 2 w Kokoszkach, Jaśkowa Dolina, zbiornik K2 na potoku Kowalskim i zbiornik nr 3 na potoku Oruńskim.

Zbiornik Świętokrzyska 1 z lotu ptaka

Czy w Gdańsku powinno powstać więcej zbiorników retencyjnych?
95%

tak

5%

nie

zakończona

łącznie głosów: 2102