stat

Zdemontowano tablicę poświęconą radzieckiemu generałowi

18 lutego 2019, 20:00
Katarzyna Moritz
artykuł historyczny

Na niedostępnym na co dzień publicznie tarasie widokowym na Biskupiej Górce, zdemontowano tablicę poświęconą radzieckiemu generałowi Pawłowi Batowowi, który "z tego miejsca dowodził wyzwoleniem Gdańska".Obszerny taras dawnego schroniska młodzieżowego na Biskupiej Górce (zbudowanego w latach 1938-1940) należy od lat, wraz z całym kompleksem, do policji. Miejsce to jest charakterystyczne i dobrze widoczne w panoramie miasta dzięki wysokiej wieży, na której znajduje się zegar.

Od 1977 roku w skrajnej części tarasu stała tablica poświęcona generałowi Pawłowi Batowowi. Przez lata napisy na niej były coraz mniej czytelne, niemniej głosiła ona chwałę generała, "dwukrotnego bohatera Związku Radzieckiego" [...], który "z tego miejsca" miał dowodzić "wyzwoleniem Gdańska". Fundatorem tablicy było "społeczeństwo".

Tablica w okresie PRL była miejscem różnego rodzaju ceremonii. Na archiwalnym zdjęciu można zobaczyć m.in. wizytę delegacji radzieckiej.

Ponieważ taras nie jest obiektem publicznie dostępnym, mało kto zauważył, że tablica została zdemontowana. Okazuje się, że zniknęła już w zeszłym roku. Co się z nią stało?

"Została zdemontowana, gdyż była elementem gloryfikującym dokonania Armii Czerwonej i jako taka podlegała bez wątpliwości pod Ustawę o dekomunizacji". [...] Jest niezgodna z art. 5a ust. 1 Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. "o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki" - czytamy w informacji od Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Gdańsk.
Tablica nie wróci na swoje miejsce, gdyż według IPN nie miała istotnych cech edukacyjnych bądź historycznych, dzięki którym mogłaby zostać zachowana (np. w muzeum). Jej usunięcie było konsultowane z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku, która administruje kompleksem na Biskupiej Górce.

Tego typu obiekty najczęściej trafiają do zbiorów IPN, a dokładniej do skansenu w Podborsku, nieopodal Tychowa.

Tablica z Dworu Artusa w zasobach muzeumWiosną zeszłego roku z fasady Dworu Artusa zdemontowano tablicę upamiętniająca 20. rocznicę zatknięcia polskiej flagi na Dworze Artusa przez żołnierzy 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Tablica ta została umieszczona na ścianie frontowej dworu w 1965 roku.

W ostatnich latach, tablica była zasłaniana, gdy przy Dworze Artusa odbywały się wizyty delegacji rządowych.

- Tablica upamiętniająca "czyn bojowy" nie wróci na fasadę Dworu Artusa. Została wpisana do inwentarza Muzeum Gdańska - wyjaśnia Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska.
Demontaż tablicy nastąpił przy okazji zakończonego w zeszłym roku remontu elewacji Dworu Artusa.
Czy tego typu relikty PRL trzeba zachowywać?
49%

tak

51%

nie

zakończona

łącznie głosów: 2690