Zdewastowana nastawnia do wyburzenia

27 stycznia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Jakub Gilewicz

Nie ma szyb w oknach i drzwi na parterze, a w jej wnętrzu leży gruz. Stuletnią nastawnię kolejową zobacz na mapie Gdańska obok przystanku Gdańsk Stocznia prawdopodobnie czeka rozbiórka. Choć jeszcze pięć lat temu Polskie Koleje Państwowe przeprowadziły remont elewacji budynku.Nieużytkowana nastawnia kolejowa stoi na wysokości przystanku Gdańsk Stocznia. Dokładnie między torowiskiem, po którym jeżdżą pociągi SKM, a ul. Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska. Według informacji Polskich Kolei Państwowych, obiekt powstał w 1902 r.

- Do lat 80. pełnił funkcję nastawni kolejowej. Natomiast w późniejszych latach, po wybudowaniu nowej nastawni na peronie nr 4, budynek był użytkowany przez pracowników telekomunikacji i automatyki PKP jako pomieszczenia socjalne i magazynowe - podaje Aleksandra Grzelak z Biura Komunikacji i Marketingu Polskich Kolei Państwowych.
Następnie, w 2001 r. budynek dawnej nastawni trafił w ręce Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku, który znajduje się w strukturach PKP. Po czym - po ponad dekadzie - obiekt wyremontowano.

- W 2012 r. odświeżono elewację budynku. Również od tego roku obiekt jest wyłączony z eksploatacji - wylicza Biuro Komunikacji i Marketingu PKP.
Opuszczona dawna nastawnia zaczęła popadać w ruinę. Dziś w budynku hula wiatr, bo część okien nie ma szyb, a na parterze brakuje drzwi. We wnętrzu leży natomiast gruz, a na elewacji znajdują się graffiti i tagi.

W przyszłości zdewastowany obiekt prawdopodobnie czeka rozbiórka. Chyba że - jak zaznaczają Polskie Koleje Państwowe - pojawi się chętny na dzierżawę.

- PKP S.A. planuje jego likwidację. Warto jednak zaznaczyć, że budynek może zostać wynajęty, jeśli znajdzie się podmiot zainteresowany jego zagospodarowaniem - mówi Grzelak.
Zobacz też wyłączone z użytku schody, które są częścią pobliskiej kładki
Czy Polskie Koleje Państwowe dbają o swoje budynki w Trójmieście?
5%

zdecydowanie tak, choć zdarzają się pojedyncze zaniedbania

25%

dbają tylko o część budynków, a powinny o więcej

70%

z reguły nie dbają

zakończona

łącznie głosów: 948