Zdjęcie Gdańska, które obiegło świat

15 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Marta Nicgorska
Najnowszy artukuł na ten temat

Siedmiu oskarżonych ws. organizacji koncertu, podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Jeśli mówi się, że jeden obraz wart jest tyle, co tysiąc słów, to z pewnością dotyczy to zdjęcia wykonanego w poniedziałek wieczorem w Gdańsku. Fotografia Michała Czacharowskiego z Aerovideo obiegła media społecznościowe na całym świecie i przejdzie do historii.Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza wstrząsnęła mieszkańcami Trójmiasta. Co najmniej kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w poniedziałkowym wiecu milczenia, który był pośmiertnym hołdem dla wieloletniego prezydenta miasta.

I tak jak nieoficjalnym hymnem, muzycznym symbolem przeżywanej przez nas żałoby, stał się utwór "Sound of silence" w wykonaniu Davida Draimana, tak jednym z najbardziej zapamiętanych obrazów będzie morze pogrążonych w smutku ludzi, szczelnie wypełniających Długi Targ i ul. Długą.

"Sound of silence" na Długim Targu
Opublikowane wieczorem w mediach społecznościowych zdjęcie w błyskawicznym tempie zaczęło krążyć w sieci. Udostępniali je nie tylko mieszkańcy Trójmiasta i Polski, ale także także ludzie za granicami kraju, których poruszyła bezsensowna śmierć gdańskiego prezydenta.

Autorem fotografii wykonanej z drona jest Michał Czacharowski z firmy Aerovideo. Z profilu autora podano ją dalej ponad 35 tysięcy razy, z naszego profilu udostępniono ją ponad 15 tysięcy razy. Zdjęciem dzielono się też na Twitterze i Instagramie. Trafiło m.in. na profile dziennikarzy, polityków, celebrytów.

Zdjęcie z pewnością przejdzie do historii. Tłum, który pojawił się wczoraj na Głównym Mieście przerósł rozmiarem kilkukrotnie ten, który został sfotografowany przez fotografa Dariusza Kulę w dniu 11 listopada z okazji 100-lecia niepodległości Polski, kiedy w czasie gdańskiej parady zostało zrobione historyczne zdjęcie gdańszczan.