stat

Ze wspomnień z dzieciństwa stworzą grę miejską o przedwojennej Gdyni

20 października 2014 (artykuł sprzed 5 lat)
Patryk Szczerba
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Stenka i Więckiewicz na 85. urodzinach Dworca Morskiego w Gdyni

Gra miejska ma być finalnym efektem spotkań i warsztatów, podczas których starsi gdynianie będą wspominali swoje dzieciństwo w mieście w okresie międzywojnia.Seria spotkań zatytułowanych "Szanowni Państwo i miasto" potrwa do końca czerwca. Organizatorzy liczą, że do tego czasu uda się wydobyć z mieszkańców jak najwięcej, często unikalnych, informacji na temat życia w przedwojennej Gdyni. Liczą na osoby po 55. roku życia.

- Przywołamy rodzinne historie związane z osiedleniem, zmianami w przestrzeni miejskiej na przestrzeni lat i życiem codziennym w Gdyni. Dzięki wspomnieniom i pamiątkom wspólnie odkryjemy na nowo jej wyjątkową historię - wyjaśnia Agata Zielińska z Muzeum Emigracji zobacz na mapie Gdyni w Gdyni, które jest organizatorem akcji.

Po drodze, oprócz integracji będzie okazja do stworzenia haseł oraz prostego scenariusza gry miejskiej, który z czasem zostanie rozbudowany. Ważnym elementem mają być pamiątki rodzinne przekazane przez uczestników, mogące stanowić w wielu wypadkach punkt wyjściowy do dyskusji.

By gra była jak najbardziej wiarygodna, uczestnicy wyjdą też na spacer po mieście.

- Przygotujemy niespodzianki oraz zagadki do wykonania dla graczy w każdym wieku. Podczas spaceru, znana okolica ma stać się planszą. Nad całością będzie czuwał doświadczony scenarzysta - dodaje Zielińska.

Oprócz tego muzeum wciąż szuka pamiątek związanych z emigracją, które pokażą wymiar tego zjawiska w całej Polsce oraz osób zdecydowanych bezpośrednio podzielić się swoimi doświadczeniami przez kamerą. Relacje i opowieści zostaną uwiecznione na taśmach filmowych. Będzie je można także znaleźć w internecie.

Niebawem pojawią się też zaprojektowane przez studentów drogowskazy w formie figur podróżników przygotowane przez studentów ASP i Politechniki Gdańskiej. Mają wskazywać drogę do wciąż powstającej placówki, gdzie trwają ostatnie prace, by obiekt - dawny Dworzec Morski - udostępnić zwiedzającym w pierwszym półroczu 2015 roku.

Koszt inwestycji przebudowy Dworca Morskiego to 49 mln zł. Ok. 23,8 mln pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach pożyczki Jessica.

Zobacz, jak wyglądały wnętrza Dworca Morskiego w sierpniu tego roku.

Czy twoi rodzice i dziadkowie chętnie dzielą się wspomnieniami?
68%

tak, i są to bardzo ciekawe opowieści

13%

tak, ale robią to niechętnie

19%

nie, widocznie wiele z nich ma dla nich dramatyczny wymiar

zakończona

łącznie głosów: 277