Żebraczy fach

18 kwietnia 2001 (artykuł sprzed 20 lat)
Czy Gdański Caritas włączy się do ogólnopolskiej akcji 'Nie dawaj pieniędzy żebrakom',? Wrocław, Płock i Warszawa już do niej przystąpiły. Poprzez ulotki, prelekcje, plakaty namawiają do zaprzestania dawania żebrakom pieniędzy. Prosząc na ulicach o pieniądze można zarobić nawet 70 zł dziennie - to dość intratne źródło dochodów zważywszy, że najczęściej pieniądze te przeznaczane są na alkohol, narkotyki lub papierosy.

Akcja nawołująca do przekazywania żebrzącym jedynie żywności ma na celu wyeliminowanie osób, które nie żebrzą w związku z ciężką sytuacją życiową. Trudno bowiem odróżnić bezdomnych alkoholików od głodujących. Ci pierwsi na pewno nie zechcą kanapki, czy bochenka chleba. W jaki sposób zarobią na alkohol, jeśli nie żebrząc? A może dawanie żebrakom drobnych pieniędzy zmniejsza liczbę potencjalnych złodziei? Czy przypuszczenie, iż wezmą się do pracy, jeśli społeczeństwo przestanie ich dobroczynnie wspierać nie graniczy z naiwnością? Akcja wspierania potrzebujących jedynie żywnością ma zatem również słabe strony.

Potrzebującym trudno będzie zebrać wszystkie niezbędne środki do życia. Skończy się na tym, że będą mieli za dużo np. chleba, mąki i ryżu, a o niektórych artykułach spożywczych (również potrzebnych) będą mogli jedynie pomarzyć. Blokadą w ich kupowaniu przez przechodniów będą wysokie ceny, bądź trudności z kupnem w pobliżu. Kto będzie miał tyle czasu i serca by zapytać, o potrzeby, a następnie zrobić (zgodnie z zamówieniem) zakupy?

W Elblągu MOPS wraz z samorządem rozwiązały problem poprzez talony żywnościowe, które można kupić, wręczyć żebrzącym, którzy na ich podstawie mogą odebrać żywność w wielu punktach miasta. Gdański Caritas na razie nie sprecyzował swojego stanowiska odnośnie akcji. Nie podjął się udziału w akcji ze względu na koszty jakie należy w tym przypadku ponieść. Druk ulotek czy plakatów kosztuje. Tu potrzebne będzie wsparcie miasta. Tylko, czy żebractwo, które w myśl naszego prawa nie jest przestępstwem, jest na tyle ważnym problemem społecznym by zająć się nim w trybie natychmiastowym? Żebracy byli i są na całym świecie. Pozwalają nam poczuć się lepiej, gdy wrzucimy do kubeczka parę złotych. Dają nam złudne poczucie, że w życiu nam się powiodło, bo nie musimy żebrać na ulicy.