Zegar na Biskupiej Górce ruszy później

30 grudnia 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Katarzyna Moritz

W noc sylwestrową miał zostać uruchomiony zrekonstruowany zegar na wieży na Biskupiej Górce zobacz na mapie Gdańska, na co złożyło się 1,2 tys. osób. Termin został jednak przesunięty.W sierpniu informowaliśmy, że dzięki datkom od mieszkańców zebrano ponad 70 tys. zł na rekonstrukcję zegara, znajdującego się na wieży dawnego schroniska młodzieżowego na Biskupiej Górce. Wzięło w niej udział 1,2 tys. osób indywidualnych, prywatne firmy, organizacje społeczne oraz instytucje - trójmiejskie, a nawet zagraniczne.

W akcję publicznej zbiórki zaangażował się też Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który wykupił nawet cegiełkę za 2 tys. zł. Zbiórkę koordynowała Fundacja Gdańska.

Zegar ruszy dopiero wiosną

Pracę nad rekonstrukcją zegara miał przeprowadzić, wraz ze swoim zespołem, Grzegorz Szychliński, kierownik Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku. Zaplanowano nawet, co i w jakiej kolejności trzeba zrobić, by zegar ruszył w nadchodzącą noc sylwestrową. To jednak uległo zmianie. Ostatecznie rekonstrukcji zegara dokonają panowie Dmowscy z gdańskiej firmy Elfracorr. Zgodnie z zawartą umową prace mają być zakończone wiosną tego roku. Grzegorz Szychliński został konsultantem prac i sprawuje nad nimi nadzór konserwatorski.

- Za opóźnienie serdecznie przepraszamy i zapraszamy na odsłonięcie zegara na Biskupiej Górce wiosną 2017 roku - mówi Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej. - Nieprzewidywalnie przedłużający się proces formalny oraz niesprzyjające warunki pogodowe uniemożliwiające prace na wysokościach, spowodowały przesunięcie terminu uruchomienia mechanizmu. Dbając o bezpieczeństwo wykonawców oraz w trosce o trwałość zegara, prace zostały przeniesione do warsztatu, gdzie wykonano wskazówki zegarowe, cyfry oraz mechanizm zegarowy.
Stare, ulepszone rozwiązania i niezwyczajne wskazówki

Zegar na wieży będzie miał elektryczny napęd, z mechanizmami na współczesnych podzespołach, obsługującymi obie tarcze. Czas będzie przestawiany automatycznie, a mechanizm będzie koordynować też scenę z okrętami.

Wskazówki natomiast zostały zaprojektowane z blachy stalowej nierdzewnej, złoconej, z ażurowym indeksem i przeciwwagami w kształcie półksiężyców. Ma to upamiętnić fakt, że w tym miejscu na Biskupiej Górce stało obserwatorium astronomiczne, które wzniósł w 1781 roku wybitny gdański lekarz i przyrodnik, członek Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego i Royal Society, Nathanael Matthäus von Wolf.

Ostatnim elementem prac będzie wykonanie cyfr na tarczy zegarowej.

- Zabezpieczono cyfry, których stan pozwala na powtórne użycie. Zostaną one zakonserwowane, prostowane, powtórnie pozłocone i powrócą na wieżę. Cyfry brakujące będą wykonane jako wierne kopie istniejących znaków - wyjaśnia Grzegorz Szychliński.
W przyszłym roku kolejna zbiórka?

Wieża, w której planowane są prace związane z zegarem, należy do policji. Miasto już od kilkunastu lat planuje przejąć dawne schronisko. Miałoby się to wiązać z przeprowadzką obecnie mieszczących się tam policyjnych laboratoriów kryminalistycznych na ulicę Słowackiego przy Złotej Karczmie.

Obiekt miałby pełnić w przyszłości funkcje hotelowe, turystyczne, gastronomiczne i muzealne. Przeprowadzka będzie możliwa, kiedy Komenda Wojewódzka Policji znajdzie się w wieloletnim programie inwestycyjnym ministra spraw wewnętrznych i administracji, który obecnie jest tworzony. Na razie miasto jest na etapie przejmowania kilku hektarów zadrzewionego terenu, przylegającego do policji na Biskupiej Górce.

Mimo to, w kolejnym etapie prac na wieży z Biskupiej Górki planuje się uruchomić mechanizm walczących ze sobą statków, który kiedyś znajdował się w wykuszu na frontowej ścianie wieży. Po umieszczonych na niej torach poruszały się dwa okręty - "Piotr z Gdańska", dowodzony przez Pawła Beneke oraz "Św. Tomasz".

Na te prace potrzeba około 100 tys. zł, które także będą pozyskiwane w ramach publicznych datków.

Widok z wieży na Biskupiej Górce.
Sprawdzasz godzinę, zerkając na zegary wieżowe?
36%

tak, bardzo często

30%

raczej sporadycznie, korzystam z innych zegarków

30%

nie, bo nie ma ich w mojej okolicy

4%

nie, bo w ogóle rzadko sprawdzam godzinę

zakończona

łącznie głosów: 404