Zgoda sądu na połączenie Muzeum II Wojny z Muzeum Westerplatte

5 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Katarzyna Moritz
aktualizacja:14:39 (5 kwietnia 2017)
Muzeum II Wojny otwarto dla zwiedzających 23 marca. Więcej zdjęć (1)

Muzeum II Wojny otwarto dla zwiedzających 23 marca.

fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl

Muzeum II Wojny otwarto dla zwiedzających 23 marca.

fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl

W środę odbyło się rozstrzygające posiedzenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie połączenie Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte. Sąd oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania zarządzenia ministra kultury. Oznacza to zgodę na łączenie obu placówek.Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz aplikację: Android | iPhone


W środę Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 30 stycznia 2017 r. i oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 6 września 2016 r. w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. oraz utworzenia państwowej instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Przypomnijmy, pierwsze rozporządzenie ministra kultury z września w sprawie połączenia placówek zakładało, że połączenie nastąpi 1 grudnia. Jednak na prośbę MIIWŚ, w którym trwały ostatnie prace budowlane i przygotowanie wystawy głównej, resort przesunął ten termin na 1 lutego.

Czytaj też: Minister połączył Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte

Natomiast na dzień przed zaplanowanym na 1 lutego scaleniem Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał decyzję o wstrzymaniu połączenia obu placówek. Od tego postanowienia zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego złożył Minister.

W środę Naczelny Sąd Administracyjny, jednak ostatecznie uchylił zaskarżone postanowienie, co otwiera drogę do łączenia placówek.

Aktualizacja godz. 13:46:

- Apeluje do ministra Piotra Glińskiego, aby nie wprowadzać zmian w wystawie muzeum - podkreśla na gorąco zwołanej konferencji Paweł Machcewicz, dyrektor MIIWŚ. - Wystawa kosztowała 55 mln zł, jest ona chroniona prawem autorskimi i nie można jej częściowo zmieniać, jeżeli już to całkowicie zmienić. Ale to byłoby marnotrawienie publicznych pieniędzy.
Czytaj też: Sąd wstrzymał połączenie MIIWŚ z Muzeum Westerplatte

Dyrektor pytany przez dziennikarzy czy poda się do dymisji, stwierdził, że nie widzi takiego powodu, gdyż samoistnie zostanie zlikwidowane jego stanowisko, mimo że jego kontrakt wygasa w 2019 roku. Dyrektor podejrzewa, że około miesiąc potrwa wykreślenie muzeum z rejestru muzeów, a nowa instytucja ruszy od 1 maja.

Jeszcze nie wiadomo czy obecnym pracownikom Muzeum II Wojny Światowej będzie proponowana praca w nowej placówce.

Aktualizacja godz. 14:39: Ministerstwo Kultury wydało komunikat w sprawie postanowienia NSA:

"Dzięki postanowieniu NSA decyzja ministra KiDN prof. Piotra Glińskiego z dn. 23 września 2016 r. o połączeniu Muzeum II WŚ i Muzeum Westerplatte Wojny Obronnej 1939 w jedno muzeum staje się możliwa do realizacji. Funkcjonowanie dwóch muzeów o podobnej tematyce i profilu na terenie jednego miasta nie było uzasadnione ze względów ekonomicznych ani organizacyjnych. Połączenie obydwu placówek nastąpi niezwłocznie i oznaczać będzie wydatne zwiększenie ich potencjału.

Po otwarciu muzeum 23 marca.