Zieleń pośród zabudowy. Czym są parki kieszonkowe

23 września 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Ławki, leżaki i przysiadaki - nowe meble pojawią się w Gdańsku

W najbliższych tygodniach niewielkie zieleńce we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska i Nowym Porcie zobacz na mapie Gdańska doczekają się lepszego zagospodarowania. W ramach urządzania tzw. parków kieszonkowych pojawią się nowe nasadzenia roślinności, elementy małej architektury oraz dodatkowe alejki.Parki kieszonkowe to niewielkich rozmiarów tereny publicznej zieleni miejskiej. Ze względu na swoją powierzchnię nie pozwalają wprawdzie na aktywność fizyczną, jak bieganie czy nordic walking, ale oferują miejsce do krótkiego odpoczynku pośród zwartej zabudowy.

- Parki kieszonkowe pełnią ponadto szereg ważnych funkcji dla ekosystemu i stanowią łączniki między terenami zieleni o większej powierzchni. Zmniejszają efekt tzw. miejskich wysp ciepła oraz przyczyniają się do lepszej cyrkulacji mas powietrza, a także korzystnie wpływają na gospodarowanie wodami - dodaje Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Do końca listopada parki kieszonkowe zostaną urządzone na zieleńcach we Wrzeszczu oraz Nowym Porcie.

Teren przy ul. Partyzantów i Matki PolkiNa zieleńcu przy u zbiegu ul. Partyzantów i Matki Polki zaplanowano wykonanie alejek o nawierzchni gliniasto-żwirowej oraz drewniane pomosty ponad trawnikami (m.in. w śladzie istniejącego przedeptu). Przewidziano nasadzenia situ sinego, traw ozdobnych i krzewów iglastych wraz z przestrzenią na potrzeby tzw. małej retencji. Dokonana zostanie też korekta ustawienia ławek, zaś istniejące pojemniki na odpady komunalne będą osłonięte panelami z pnączami.

Teren przy ul. Oliwskiej i WyzwoleniaW Nowym Porcie w rejonie ul. Oliwskiej i Wyzwolenia rozebrane zostaną pozostałości dawnej zabudowy. Następnie dokonana zostanie wymiana podłoża na żyzną ziemię dla nasadzeń krzewów liściastych, iglastych oraz traw ozdobnych. Przewidziano ponadto nowe alejki oraz dodatkowe ławki (łącznie będzie ich sześć) wraz z koszami na śmieci (3 szt.).

Łączny koszt realizacji obu przedsięwzięć to ok. 450 tys. zł, w tym uwzględniona jest roczna pielęgnacją zieleni w 2019 r. za ok. 71 tys. zł. Wykonawcą robót, wyłonionym w przetargu, we Wrzeszczu jest firma Irbud, zaś w Nowym Porcie - PPU Zieleń.

W planach jeszcze więcej parków kieszonkowych- Powstanie dwóch ogrodów kieszonkowych nie wyczerpuje planów realizacji kolejnych tego typu obiektów w Gdańsku. Dział Utrzymania Zieleni GZDiZ posiada dokumentacje projektowe na następne tego typu zagospodarowania w różnych lokalizacjach miasta. Będą one tworzone sukcesywnie w kolejnych latach, jednak tempo ich realizacji uzależnione jest od zabezpieczenia środków finansowych na ten cel - zapowiada rzecznik GZDiZ.
W ostatnich miesiącach wykonano lub odnowiono także dwa zieleńce, które można zaliczyć do parków kieszonkowych: przy ul. Bogusławskiego zobacz na mapie Gdańska (w pobliżu Teatru Szekspirowskiego) oraz ul. Dmowskiego zobacz na mapie Gdańska (z inicjatywy i przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny).

Czytaj też: Łąka obok Teatru Szekspirowskiego

Czy w Trójmieście potrzebne są parki kieszonkowe?
91%

tak, takie przestrzenie doskonale sprawdzają się w gęstej zabudowie

3%

tak, ale tylko w centralnych dzielnicach

1%

nie, lepiej przeznaczyć te tereny pod nową zabudowę

5%

nie, to zbyt mały obszar, by wypocząć

zakończona

łącznie głosów: 822