"Zielona ściana" przy Trakcie św. Wojciecha

26 listopada 2021, 7:00
Rafał Borowski
Tak obecnie prezentuje się mur, na szczycie którego pojawiły się sadzonki roślin. Więcej zdjęć (2)

Tak obecnie prezentuje się mur, na szczycie którego pojawiły się sadzonki roślin.

fot. Konrad Marciński/GZDiZ

Tak obecnie prezentuje się mur, na szczycie którego pojawiły się sadzonki roślin.

fot. Konrad Marciński/GZDiZ

Mur oporowy przy ul. Trakt św. WojciechaMapka na Oruni zmieni się nie do poznania. Służby miejskie właśnie posadziły na jego szczycie blisko 300 sadzonek roślin, których pnącza oplotą szarą, żelbetową konstrukcję. To realizacja pomysłu, który został przegłosowany w Zielonym Budżecie Obywatelskim.Jak sama nazwa wskazuje, Zielony Budżet Obywatelski to oddzielna pula pieniędzy do wydania na inwestycje związane z terenami zielonymi. To nowość, która została wprowadzona przez władze Gdańska w ubiegłym roku.

Projekty, zarówno w skali dzielnicowej, jak i ogólnomiejskiej, można zgłaszać w pięciu obszarach: nasadzanie, przestrzenie rekreacyjne, renowacja, ogrody deszczowe oraz parki kieszonkowe. Głosy na nie są oddawane podczas głosowania na kolejne edycje Budżetu Obywatelskiego.

Czytaj więcej: Gdańsk wprowadza zielony Budżet Obywatelski

Pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zrealizowali właśnie projekt "Zielony Trakt Św. Wojciecha", który w tym roku wygrał plebiscyt w dzielnicy Orunia. Polega on na zazielenieniu muru oporowego wzdłuż wspomnianej arterii, który przebiega między ulicami Rejtana oraz Dworcową oraz naprzeciw skrzyżowania z ul. Gościnną.

280 sadzonek roślin pnącychSzara, żelbetowa konstrukcja muru oddziela położone wyżej nad kanałem Raduni budynki od jezdni Traktu św. Wojciecha. W jaki sposób zostanie odmienione jej oblicze? Na szczycie muru zostały posadzonych aż 280 sadzonek wieloletnich roślin pnących.

- Ich pędy po rozwinięciu liści zwisały będą na płaszczyznę ścian. By osiągnąć zamierzony efekt, jakim jest stworzenie zielonego muru, sadzimy 220 sadzonek winobluszczu pięciolistkowego, znanego pod swoją potoczną nazwą "dzikiego wina". To roślina o charakterystycznych zielonych, przechodzących w czerwień i bordo liściach, wykształcająca długie pnącza, mogące sięgać nawet 20 metrów. Wzdłuż szczytu muru posadzonych zostanie też 60 sadzonek wiciokrzewu pomorskiego. Jego pędy również łatwo owijają się wokół podpór, ogrodzeń, a nawet wokół pni drzew. Stanowić one będą uzupełnienie nasadzeń winobluszczu ze względu na swoje żółto-biało-różowe kwiaty - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ.
Na efekty nasadzeń w pełnej krasie trzeba poczekać ok. dwóch lat. Więcej zdjęć (2)

Na efekty nasadzeń w pełnej krasie trzeba poczekać ok. dwóch lat.

fot. Konrad Marciński/GZDiZ

Na efekty nasadzeń w pełnej krasie trzeba poczekać ok. dwóch lat.

fot. Konrad Marciński/GZDiZ


Na efekty trzeba poczekaćEfekty nasadzeń nie będą widoczne natychmiast. Sadzonki mierzą obecnie ok. 50-70 cm i potrzeba wielu miesięcy, aby pokryły powierzchnię muru. Pędy i kwiaty będą się prezentować okazale pod koniec przyszłorocznych wakacji.

Natomiast docelowa forma ściany zieleni powinna zostać osiągnięta w ciągu dwóch lat. Będzie ona zbliżona do tego, co obecnie można podziwiać przy ul. Elżbietańskiej, gdzie znajduje się szczelnie pokryty roślinnością Dom Opatów Pelplińskich

Walory nie tylko estetycznePrzedstawicielka GZDiZ podkreśla, że rośliny na murze wzdłuż Traktu św. Wojciecha nie zostaną pozostawione same sobie i będą regularnie pielęgnowane.

- Oprócz swoich walorów ozdobnych, rośliny przyczynią się również do zmniejszenia negatywnego oddziaływania samochodowych spalin i pyłów. Winobluszcz i wiciokrzew są gatunkami, które pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń. Są to rośliny odporne na niekorzystne warunki środowiskowe, dlatego bliskie sąsiedztwo ruchliwej ulicy nie będzie im szkodziło - uzupełnia Kiljan.
Na koniec warto podkreślić, że realizacja projektu nie ma na celu zamaskowania złego stanu technicznego. Mur oporowy na Oruni przeszedł gruntowny remont, który został zakończony w czerwcu. Jego zakres obejmował również zabezpieczenie antykorozyjne balustrad.

Czy brałeś udział w głosowaniach Budżetu Obywatelskiego?
53%

tak, co roku biorę udział

16%

tak, ale raz, góra dwa razy

12%

nie, ale muszę to zmienić

19%

nie, nie interesuje mnie to

zakończona

łącznie głosów: 377

Opinie wybrane


wszystkie opinie (37)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.