stat

Zielone łąki powstaną wokół stadionu w Letnicy

28 września 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

9 mln zł na nowe oświetlenie stadionu w Letnicy

Wokół Stadionu Energa Gdańsk zobacz na mapie Gdańska w Letnicy w najbliższych tygodniach mają zostać zasiane zielone łąki z ziołami, bluszczem i trawnikami z rolki. Przetarg na zagospodarowanie skarpy wokół obiektu ogłosiła właśnie spółka Arena Gdańsk. Nasadzenia miałyby się pojawić w Letnicy jeszcze do końca tego roku.Zagospodarowanie skarpy wokół Stadionu Energa Gdańsk to kolejny etap zmian wokół obiektu w Letnicy wybudowanego na Euro 2012. Choć od jego otwarcia minęło już siedem lat to wciąż na jego koronie jest wiele do zrobienia.

Przypomnijmy, że na początku roku wymieniono system parkomatów na stadionowych parkingach. Jeszcze w tym roku miały ruszyć prace związane ze wzmocnieniem gruntu pod planowaną budowę oceanarium. Ze środków spółki Arena Gdańsk na wymianę i palowanie gruntu przewidziano od 20 do 24 mln zł. Wbicie łopaty miało odbyć się w wakacje, ale prace się opóźniają. W sumie od 2024 do 2031 r. spółka ma zostać dofinansowana przez miasto kwotą 80 mln zł. Środki te mają zostać przeznaczone właśnie na rozwój i inwestycje.

Jedną z kolejnych zmian będą zielone łąki na skarpie wokół obiektu. Spółka właśnie ogłosiła przetarg na zagospodarowanie skarpy i wykonanie na niej nowych nasadzeń. W ramach inwestycji wokół stadionu pojawią się maty ziołowe, trzmielina, suchodrzew chiński i bluszcz pospolity. W przetargu zaplanowano też ułożenie trawnika z rolki oraz wykonanie opaski żwirowej.

Postępowanie potrwa do początku października. Po 30-dniowym okresie przewidzianym na podpisanie umowy wykonawca będzie miał 45 dni na wykonanie prac.

W przyszłym roku ma ruszyć budowa oceanarium, a następnie hotelu, basenów, saun, centrum sportowo-medycznego oraz pasażu handlowego z gastronomią. Oddanie do użytku wszystkich obiektów musi nastąpić w ciągu pięciu lat od podpisania umowy, czyli na początku 2023 roku. Kompleks powstanie na terenie o powierzchni 4,6 ha. Ma kosztować 450 mln zł.

Wcześniej, bo w 2020 r. na stadionie odbędzie się finał piłkarskiej Ligi Europy, drugich co do ważności - po Lidze Mistrzów - klubowych rozgrywek w Europie.

Jak często bywasz na stadionie w Letnicy?
19%

regularnie, chodzę na mecze Lechii, reprezentacji i bywam na koncertach

39%

od czasu do czasu, tylko jeśli przyciągnie mnie jakieś ważne wydarzenie

42%

w ogóle

zakończona

łącznie głosów: 1515