- 1 Jak nie dać się nabrać "na ZUS"? Instrukcja (41 opinii)
- 2 Nagranie kierowcy BMW stało się viralem (309 opinii)
- 3 Ponad 2 promile i kolizja z radiowozem (70 opinii)
- 4 W sobotę zamknięcie fragmentu obwodnicy (167 opinii)
- 5 Rekordowy ruch na trasach rowerowych (228 opinii)
- 6 Od miesiąca żyją bez gazu w kamienicy (70 opinii)
Zielone ściany i dachy w Gdańsku. Czy ten pomysł się przyjmie?
Mimo zimowej aury za oknami niektórzy już myślą o tym, jak miasto wyglądać będzie wiosną i latem. - Stwórzmy program zielonych ścian i dachów - proponuje władzom Gdańska miejski radny Michał Hajduk. Chodzi o to, by mieszkańcy, którzy zechcą obsadzić swoje domy roślinami, mogli otrzymać na to finansowe wsparcie od miasta. Tą drogą idzie już Poznań.
- filtrują zanieczyszczenia z powietrza i redukują ilość kurzu,
- regulują wilgotność,
- są schronieniem dla pożytecznych owadów i ptaków,
- tworzą naturalny ekosystem,
- tłumią miejski hałas,
- wpływają na lepsze samopoczucie,
- poprawiają izolację termiczną budynków,
- zatrzymują wodę deszczową, oczyszczając ją,
- chronią pokrycia domów przed wpływami zewnętrznymi - wahaniami temperatury, słońcem, wiatrem i deszczem, przedłużając ich żywotność nawet trzykrotnie,
- tworzą naturalną warstwę ogniotrwałą.
Projektowanie ogrodów - firmy z Trójmiasta
Gdański radny KO Michał Hajduk proponuje władzom Gdańska, by stworzyły program zielonych ścian i dachów. Złożył już w tej sprawie interpelację do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.
- Gdańsk jest miastem, w którym szczególny nacisk powinno się kłaść na tworzenie nowych oraz zabezpieczenie już istniejących terenów zielonych, ponieważ zwiększają one komfort życia oraz mają pozytywny wpływ na walkę ze smogiem. Coraz większym zainteresowaniem opinii publicznej cieszy się problem zanieczyszczenia powietrza, ponieważ dotyczy on każdego z nas. W związku z tym niezbędne jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, skoro zdarzają się przypadki, że zasadzenie drzew na gruncie w tradycyjny sposób może stanowić wyzwanie - wskazuje Michał Hajduk.
Czytaj też: Nowe drzewa w mieście. Dlaczego jest ich tak mało?
Tym innowacyjnym rozwiązaniem są właśnie zielone ściany i dachy budynków.
Poznań już przeszedł na "zieloną stronę mocy"
W tę stronę poszedł już Poznań, w którym ogłoszono, że mieszkańcy chcący stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy, będą mogli liczyć na finansowe wsparcie miasta. Prezydent Poznania na początku tego roku powołał specjalny zespół ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych (zielonych ścian) oraz zielonych dachów.
Jego członkami są miejscy radni, społecznicy i urzędnicy. Mają oni opracować zasady pilotażowego programu wsparcia finansowego dla mieszkańców chcących stworzyć na swoich domach zielone dachy i ściany. Mają też opracować propozycje współpracy w tym temacie ze spółdzielniami mieszkaniowymi, właścicielami, zarządcami i administratorami budynków użyteczności publicznej oraz obiektów wielkopowierzchniowych.
- Wszystkie podjęte działania mają na celu promocję zielonych ścian zewnętrznych i dachów. Zależy nam, aby powstawały one zarówno na już istniejących, jak i projektowanych budynkach - mówi Przemysław Surdyk, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska w poznańskim magistracie, przewodniczący nowo powołanego zespołu.
Gdańsk weźmie przykład?
Zdaniem radnego Hajduka Gdańsk powinien wziąć przykład właśnie z Poznania.
- Poznańska inicjatywa jest bardzo ciekawa i moim zdaniem powinniśmy wprowadzić ją też w naszym mieście - mówi radny. - Korzyści takiego rozwiązania jest bardzo dużo. Warto też odnotować fakt, że takie rozwiązania cieszą się dużą popularnością na zachodzie Europy, jako przykład można tu przytoczyć Kopenhagę, Amsterdam lub Berlin. Jeżeli chcemy, aby miasto Gdańsk zwiększało jakość życia mieszkańców, budowało swoją markę na świecie oraz wdrażało odważne, pozytywne, innowacyjne rozwiązania, to stworzenie programu zielonych dachów i ścian będzie idealnym ku temu narzędziem - uważa.
Władze Gdańska nie odniosły się jeszcze do tej propozycji. Zgodnie z przepisami mają 14 dni, by odpowiedzieć na interpelację radnego i zająć stanowisko w sprawie.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-02-13 17:31
Pomysł fajny tylko czy zieleń urośnie???
Patrzac na centrum handlowe Riviera w Gdyni to ta zieleń niby rośnie i rośnie na ścianach od kilkunastu lat ale jakoś wyrosnąć nie może. A tak pięknie była opisywana w projektach i wizualizacjach!
- 49 3
-
2021-02-13 17:06
Widziałbym tak Długie Ogrody (1)
Tak jak budynek w Amsterdamie wyobrażam sobie ul. Długie Ogrody. Zamiast parkingu pierzeja od Bramy Żuławskiej do ul. Łąkowej, na dachu ogrody ogólnodostępne z tarasami ogródków restauracyjno kawiarnianych.
- 32 11
-
2021-02-13 22:00
W Gdańsku chca jak zawsze od D ... strony zaczynac !Najpier przywróccie zielen tam gdzie ją zabetonowaliscie!
Chca się porównywać do zachodnich miast Europy gdzie robi się odwrotnie i likwiduje się parkingi by je zazielenić i tworzyć parki miejskie ,zmniejsza się pasy ruchu by tworzyć deptaki sadzi gdzie się da drzewa i tworzy się szpalery zieleni dla oddzielenia mieszkańców od ulic. A unas zupełnie odwrotnie niszczy się trawniki i je betonuje wycina się krzewy.
- 7 3
-
2021-02-14 10:18
Z jakiegoś powodu do tej pory tego nie robiono
Elewacja po deszczu, śniegu itp musi jakoś wyschnąć by w mury nie weszła wilgoć, gdy ją zasłonimy niestety słońce i wiatr nie dojdą. Pamiętajmy też że przyroda żyje swoim życiem, ptaki zaczną wić gniazdka, owady znajdą tam też swój dom, raj dla pająków.
- 7 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.