Zmarł Andrzej Bądkowski. Pogrzeb w piątek, 31 lipca

30 lipca 2020, 9:25
Witold Bądkowski

27 lipca 2020 roku w wieku 74 lat zmarł Andrzej Bądkowski (1946-2020), były wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek, o godz. 11, na cmentarzu Łostowickim.Andrzej Bądkowski był związany z Gdańskiem od 1964 roku. W czasie studiów na Politechnice Gdańskiej (ukończył Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej oraz stypendium na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie) związany był z Klubem Studenckim "Pomorania", gdzie poznał swoją przyszłą małżonkę. Wziął ślub z Elżbietą, mają troje dzieci: Kamilę, Małgorzatę oraz Witolda.

Od roku 1976 kierował licznymi akcjami ratowniczymi w zakresie zagrożeń chemicznych, m.in. w Mielcu na Wisłoce, na Noteci, w Poznaniu, Wronkach, Chorzowie, Białymstoku. Wypracował koncepcję zakładowego i terenowego ratownictwa chemicznego oraz ekologicznego. W roku 1982 utworzył Zespół Przeciwdziałania Nadzwyczajnym Zagrożeniom Środowiska. Pełnił funkcję głównego specjalisty w Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku do 1985 roku. Był odpowiedzialny między innymi za akcje na Wiśle i Odrze związane z wielkimi zagrożeniami środowiskowymi.

W 1990 roku został wybrany do Rady Miasta Gdańska pierwszej kadencji (kadencja 1990-1994). Przez kilka lat sprawował stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Miasta.

W tym samym czasie zawodowo zajmował się tworzeniem baz informacji o substancjach i mieszaninach chemicznych. Jest autorem wielu publikacji specjalistycznych i opracowań dotyczących substancji niebezpiecznych, m.in. "Zbioru kart charakterystyki" dla ponad kilku tysięcy różnego rodzaju substancji chemicznych. Stworzył pierwsze w Polsce dossier informacyjne na temat właściwości fizykochemicznych i toksycznych rzadko spotykanych substancji chemicznych.

Był autorem ponad 200 artykułów, w tym wielu publikacji specjalistycznych i opracowań dotyczących substancji niebezpiecznych, zbioru kart postępowania awaryjnego, opis ochrony indywidualnej oraz procedur wykonywania pomiarów jakościowych i ilościowych, zbiór informacji o szczególnych zagrożeniach w obrocie chemikaliami. Jest autorem ponad 200 artykułów. Współpracował z periodykiem ogólnopolskim "Atest" oraz kilkoma innymi czasopismami specjalistycznymi.

Był bratankiem Lecha Bądkowskiego, cichociemnego w czasach wojny, a w latach 70. animatora działań podziemnych oraz sygnatariusza porozumień sierpniowych w roku 1980. Przez lata pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Gdańsk-Niderlandy.

Andrzej Bądkowski zostanie pochowany w najbliższy piątek, 31 lipca.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9:15 w parafii św. Kazimierza na Zaspie. O godz. 11 ostatnie pożegnanie w kaplicy na cmentarzu Łostowickim.

Witold Bądkowski