Zmarł Krzysztof Rudziński, współtwórca PKM

7 października 2020, 8:50
ms
aktualizacja:18:43 (7 października 2020)

Zmarł Krzysztof Rudziński, pierwszy prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, wieloletni urzędnik samorządowy. Miał 60 lat, zmarł po długiej chorobie.Aktualizacja, godz. 18:43 Pogrzeb Krzysztofa Rudzińskiego odbędzie się w piątek 9 października o godz. 14:30 na cmentarzu Łostowickim. Ceremonię poprzedzi nabożeństwo żałobne o godz. 12 w kościele pw. św. Floriana w Kolbudach.
O śmierci Krzysztofa Rudzińskiego poinformował zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Borawski.

Krzysztof Rudziński urodził się w 1959 r. Ukończył IX LO w Gdańsku i Uniwersytet Gdański. W latach 1996-2004 był dyrektorem Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk" przekształconego w Hevelianum.

- To właśnie Krzysztof Rudziński podłożył podwaliny pod to gdańskie science-center. W okresie, kiedy zarządzał terenem Góry Gradowej, rozpoczęto systematyczne badania historyczne i wykonano inwentaryzację architektoniczną, zaczęto systemowo dbać o zieleń. To właśnie wówczas zapadła śmiała i nieoczywista decyzja, by w dawnych obiektach pofortecznych ulokować nie tylko wystawy historyczne, ale przede wszystkim poświęcone naukom przyrodniczym, ścisłym, astronomii. Bez wizji i działań Krzysztofa Rudzińskiego nie byłoby Hevelianum, jakie znamy - wspomina dr Jan Daniluk, gdański historyk.
W latach 2004-2009 Krzysztof Rudziński był dyrektorem Wydziału Programów Rozwojowych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, a następnie dyrektorem Departamentu Koordynacji Projektów Województwa pomorskiego w Urzędzie Marszałkowskim.

W 2010 został prezesem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, w czasie gdy powstawała ta trasa kolejowa.

Po wybudowaniu trasy, w 2016 r., wrócił do pracy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego jako pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. Integracji Transportu.

W ostatnich latach był prezesem samorządowej spółki InnoBaltica, która pracuje nad stworzeniem wspólnego biletu dla Pomorza.

ms