Zmarł Marian Zacharewicz. Artysta miał 76 lat

26 maja 2021, 10:20
dżo
Marian Zacharewicz zmarł w wieku 76 lat. Więcej zdjęć (1)

Marian Zacharewicz zmarł w wieku 76 lat.

fot. Maciej Kosycarz / KFP

Marian Zacharewicz zmarł w wieku 76 lat.

fot. Maciej Kosycarz / KFP

W wieku 76 lat zmarł Marian Zacharewicz - kompozytor, piosenkarz i dziennikarz radiowy. O śmierci poinformował jego wieloletni przyjaciel Andrzej Kosmala.Marian Zacharewicz urodził się 19 kwietnia 1945 r. w Wilnie. Był pierwszym mężem Ireny Jarockiej (w latach 1972-1977), a także jej menedżerem i twórcą wielu jej przebojów, w tym "Wymyśliłam Cię". Nawet po rozwodzie artyści pozostali przyjaciółmi. Jeszcze na ostatniej płycie wydanej przez Jarocką pojawiła się kompozycja Zacharewicza: "Samotnie kolędować źle". Byłe małżeństwo poznało się w 1966 r. w Gdańskim Studiu Piosenki. Jak mówił sam Zacharewicz, na początku był dla Jarockiej "ochroniarzem, a potem tragarzem, szoferem, konferansjerem, kompozytorem, sekretarzem i menedżerem".

Marian Zacharewicz w 1974 r. ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku, otrzymując tytuł magistra sztuki. Pracował jako kompozytor i piosenkarz. Brał udział w festiwalach, takich jak Jazz nad Odrą, Opole, Kołobrzeg. Kierował Zespołem Reprezentacyjnym Marynarki Wojennej Flotylla. W latach 1978-1985 był dyrektorem artystycznym festiwalu BART w Sopocie. Prezes i redaktor naczelny radia Eska Nord w latach 1996-2010. Wykładał również dziennikarstwo radiowe w jednej ze szkół wyższych w Gdańsku.

O śmierci poinformował przyjaciel Zacharewicza Andrzej Kosmala.

- Zmarł Marian Zacharewicz. Wybitny kompozytor, animator życia muzycznego, twórca drogi artystycznej Ireny Jarockiej - napisał Kosmala na swoim profilu na Facebooku. - Żegnaj przyjacielu, do zobaczenia! Dziękuję Ci za Twoją przyjaźń i dobroć. Po co ja mam teraz jechać do Trójmiasta, jak Ty mnie nie przywitasz i nie ugościsz?
Poprzez media społecznościowe pożegnała Zacharewicza także jego żona Hanna Zacharewicz.


Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij tutaj.


Marian Zacharewicz od lat walczył z chorobą.

dżo