Zmarł reżyser Jerzy Gruza

16 lutego 2020, 13:10
ewel
aktualizacja:14:30 (19 lutego 2020)

Zmarł Jerzy Gruza, reżyser teatralny i filmowy, były wieloletni dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni. Miał 87 lat.Pogrzeb Jerzego Gruzy odbędzie się w piątek, 21.02.202. Msza święta rozpocznie się o godz. 11 w kościele Środowisk Twórczych na placu Teatralnym w Warszawie. Następnie uczestnicy uroczystości przejadą na cmentarz Powązki Wojskowe (ul. Powązkowska 43/45). O godz. 13 spod bramy głównej nekropolii wyruszy kondukt pogrzebowy. Artysta spocznie w Alei Zasłużonych.Jerzy Gruza, wieloletni dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni, zmarł w nocy 16 lutego. O śmierci wybitnego reżysera poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Jerzy Gruza był reżyserem i scenarzystą filmowym, telewizyjnym i teatralnym aktorem. Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, mocno zaangażowanym w sprawy środowiska filmowego.

Był twórcą niezapomnianych seriali i filmów m.in. "Wojny domowej", "Czterdziestolatka", "Dzięcioła", "Pierścienia i Róży", "Alicji" czy "Przeprowadzki".

Jerzy Gruza Teatrowi Muzycznemu w Gdyni szefował od 1983 do 1991 roku. To tam wprowadził na scenę hity światowego musicalu, m.in.: "Les Miserables", "Jesus Christ Superstar" oraz "Skrzypek na dachu", grane na gdyńskiej scenie przez wiele sezonów z ogromnym powodzeniem. Pracownicy gdyńskiego teatru wyrażają smutek z powodu śmierci reżysera.

W Trójmieście Jerzy Gruza odbierał ważne nagrody za całokształt twórczości: w 2000 roku na I Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku oraz w 2017 roku podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - otrzymał "Platynowe Lwy".

ewel