Zmarła Alicja Danuta Łajkowska

6 sierpnia 2020, 14:35
as

W poniedziałek, 3.08.2020 r., po ciężkiej chorobie odeszła Alicja Danuta Łajkowska (dla wielu po prostu pani Danusia) - wieloletnia kierowniczka popularnej Księgarni Szkolno-Pedagogicznej nr 1 Domu Książki w Gdańsku, a później współwłaścicielka Księgarni "Edukacja", mieszczącej się przy al. Grunwaldzkiej 128. Miała 83 lata.Przez całe dorosłe życie była związana z Gdańskiem i aktywnie współtworzyła jego powojenne oblicze. Od początku swojej zawodowej kariery pracowała w przedsiębiorstwie "Dom Książki", które zajmowało się hurtową i detaliczną sprzedażą książek w latach PRL oraz w latach 90. ubiegłego wieku.

Przez kilkanaście lat pracowała w znanych gdańskich księgarniach, m.in. przy Długiej czy też na rogu Brzozowej i Klonowej przy dawnym "Cristalu", aby w 1969 roku objąć kierownictwo prestiżowej Księgarni nr 1 przy al. Grunwaldzkiej 128Mapka. Przez ponad 33 lata zaopatrywała w podręczniki niezliczone rzesze dzieci i młodzieży oraz większość szkół. Niewielu gdańszczan wie, że podręczniki, z których uczyli się w szkołach podstawowych i średnich, lektury ustawione na półkach bibliotek szkolnych lub te, które otrzymywali jako nagrody na zakończenie roku - zanim do nich trafiły, przechodziły najpierw przez ręce pani Danusi w Księgarni Szkolno-Pedagogicznej.

Księgarnia w czasach przemianKolejne pokolenia poznały panią Danusię jako założycielkę i współwłaścicielkę Księgarni "Edukacja", która powstała w miejscu placówki "Domu Książki". Misja księgarni pozostała niezmieniona: dostarczać podręczniki uczniom wszystkich typów szkół. Pani Danusia wraz ze wspólniczką podjęła się tego zadania, przecierając szlak na gdańskim rynku księgarskim w okresie rodzącej się w Polsce po 1989 roku przedsiębiorczości. Nowe czasy wymusiły samodzielne zgłębianie praw wolnego rynku oraz zasad prowadzenia działalności gospodarczej. Wielkie zaangażowanie oraz doświadczenie szybko zaprocentowały. Księgarnia "Edukacja" stała się popularnym miejscem zakupu dobrych książek i artykułów multimedialnych. Bez wątpienia był to złoty okres w historii Księgarni.

Koniec epokiMożna powiedzieć, że wraz z odejściem takich ludzi jak Danusia Łajkowska kończy się epoka tradycyjnego księgarstwa. Dzisiaj o zakup dobrej książki nie trzeba już zabiegać, ale znacznie trudniej ją znaleźć. Brakuje takich osób jak pani Danusia. Osób, które pomogą wybrać książkę dla siebie, dzieci czy na prezent, które wybiorą najlepsze pozycje dla uczniów i nauczycieli. Po prostu brakuje książkowych przewodników. Można poznawać świat książek bez takich ludzi, ale czy w ten sposób na pewno odkryje się te najciekawsze?

Pogrzeb Alicji Danuty Łajkowskiej odbędzie się w sobotę, 8 sierpnia, 2020 o godz. 13:30 na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku. Msza Święta za duszę zmarłej odprawiona zostanie tego samego dnia o godz. 12 w kościele pw. św. Józefa w Gdańsku-Przymorzu.

as