Zmiana zasad kwarantanny po przekroczeniu granicy

30 marca 2021, 11:00
as
aktualizacja:14:43 (30 marca 2021)
Jedyną możliwością zwolnienia z kwarantanny będzie wykonanie szybkiego testu na koronawirusa. Więcej zdjęć (3)

Jedyną możliwością zwolnienia z kwarantanny będzie wykonanie szybkiego testu na koronawirusa.

fot. Port Lotniczy w Gdańsku

Jedyną możliwością zwolnienia z kwarantanny będzie wykonanie szybkiego testu na koronawirusa.

fot. Port Lotniczy w Gdańsku

Przyjezdni z zagranicy będą kierowani na kwarantannę, chyba że wykonają test i wynik będzie negatywy. Osoby po dwóch dawkach szczepionek oraz ozdrowieńcy nie muszą robić testów. Tak w skrócie wyglądają nowe zasady przekraczania polskich granic obowiązujące od 30.03.2021 r.Aktualizacja godz. 14:43

Dotychczas, by się zwolnić z kwarantanny w Polsce, podróżni mogli zrobić test za granicą albo na polskim lotnisku, bezpośrednio przed kontrolą paszportową.

- Obecnie pasażerowie przylatujący z non-Schengen nie powinni robić testu za granicą, bo on nie zwolni ich z kwarantanny. Po przyjeździe do Polski automatycznie zostaną objęci izolacją. Będą jednak mogli ją skrócić, jeśli już w kraju, w ciągu 48 godzin, wykonają test (PCR lub antygenowy). Im szybciej test zostanie wykonany, tym szybciej kwarantanna zostanie skrócona. Taki test można zrobić na lotnisku. Wynik negatywny będzie umieszczany bezpośrednio w systemie przez obsługę laboratorium - mówi Agnieszka Michajłow, rzecznik prasowy gdańskiego lotniska.- Dla wszystkich ze strefy Schengen obowiązkowa będzie kwarantanna, ale będzie z niej zwalniał test z wynikiem negatywnym sprzed maksymalnie 48 godz. - wyjaśniał Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.
Z kolei podróżnych ze strefy non-Schengen nie zwalnia z kwarantanny negatywny wynik testu wykonanego w kraju, z którego przybywają. Dopiero test zrobiony w Polsce, który da wynik negatywny, pozwoli uniknąć kwarantanny.

- Każdy z tych dwóch rodzajów podróżnych będzie miał możliwość wykonać test w Polsce i jeśli otrzyma wynik negatywny, to będzie zwolniony z kwarantanny - zapowiedział wiceminister.

Na test na koronawirusa zarejestrujesz się przez internetZasady kwarantanny granicznej dotyczą podróżujących każdego rodzaju transportem.

Osoby zaszczepione nie muszą robić testówJednak rzecznik rządu Piotr Müller doprecyzował, że w przypadku granic lądowych sytuacja będzie wyglądała tak jak na granicy z Czechami i Słowacją.

- Nie ma standardowej kontroli, ale będą na granicach patrole, które sprawdzą, czy przekraczający granice spełniają wymogi i posiadają aktualny test - poinformował.
Przy przekraczaniu granicy testować nie muszą się osoby, które mają dokumenty potwierdzające zaszczepienie przeciwko SARS-CoV-2 (po dwóch dawkach) oraz fakt przebycia choroby nie dalej niż 6 miesięcy od wjazdu do Polski.

Testy antygenowe na lotnisku w GdańskuW poniedziałek, 29 marca, port lotniczy w Gdańsku umożliwił przyjezdnym do kraju wykonywanie testów antygenowych na koronawirusa. Problem w tym, że w poniedziałek wieczorem zmieniły się zasady związane z testowaniem ze stref Schengen i non-Schengen. Obecnie lotnisko pracuje nad wdrożeniem zmian, o których poinformujemy w aktualizacji tego artykułu.

Wakacyjne loty z Gdańska na greckie wyspy i do ChorwacjiPunkt pobrań i rejestracji na szybkie testy na terenie gdańskiego lotniska został umiejscowiony w terminalu pasażerskim T2. Więcej zdjęć (3)

Punkt pobrań i rejestracji na szybkie testy na terenie gdańskiego lotniska został umiejscowiony w terminalu pasażerskim T2.

fot. Port Lotniczy w Gdańsku

Punkt pobrań i rejestracji na szybkie testy na terenie gdańskiego lotniska został umiejscowiony w terminalu pasażerskim T2.

fot. Port Lotniczy w Gdańsku

Jak na razie punkt pobrań i rejestracji na szybkie testy na terenie gdańskiego lotniska został umiejscowiony w terminalu pasażerskim T2, w strefie zastrzeżonej. Chętni pasażerowie są testowani jeszcze przed kontrolą dokumentów przez Straż Graniczną. Podczas tej kontroli muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa w formie papierowej, który zwolni ich z obowiązku odbywania 10-dniowej kwarantanny w Polsce. Testowane są osoby dorosłe i dzieci.

Od 25 stycznia 2021 r. na gdańskim lotnisku są wykonywane szybkie testy antygenowe przed odlotem, które są wymagane obecnie w podróży m.in. do Holandii, Norwegii, Szwecji, Danii i Wielkiej Brytanii. Testy robią pracownicy przychodni HMS Assistance z Gdyni. W ciągu niecałych dwóch miesięcy z testów skorzystało prawie 5,5 tysiąca pasażerów, wykonano średnio 850 testów tygodniowo.
W okresie okołoświątecznym będziesz przekraczał(a) granicę?
11%

tak, nawet kilka razy

9%

tak, ale raz

80%

nie

zakończona

łącznie głosów: 817

as

Opinie wybrane


wszystkie opinie (172)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.