• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmiany w szpitalach

Olga Krzyżyńska
27 listopada 2001 (artykuł sprzed 22 lat) 
O miesiąc przedłużono termin likwidacji szpitala w Dzierżążnie. W Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym powstanie oddział opiekuńczo-leczniczy, oddział dermatologiczny zostanie udostępniony na oddział kliniczny AMG. Te i inne decyzje dotyczące pomorskiej służby zdrowia podjął sejmik województwa.

Likwidacja Centrum Rehabilitacji w Dzierżążnie w celu wydzierżawienia jego majątku niepublicznemu zakładowi opieki zdrowotnej rozpocznie się nie 1 grudnia, ale 31 grudnia tego roku - tak zdecydował sejmik. Jak poinformowano "Głos" w Urzędzie Marszałkowskim, termin ten został przesunięty, ponieważ spółka z udziałem pracowników nie zdążyłaby się zarejestrować, nie ustalono też jeszcze ceny dzierżawy za metr kwadratowy obiektu. Jednak, według informacji uzyskanych przez "Głos" od zatrudnionych w szpitalu osób, taka spółka o nazwie "Pomorskie Centrum Rehabilitacji w Dzierżążnie sp. z o. o." powstała już 30 października tego roku i w każdej chwili jest gotowa przejąć świadczenie usług. 44 osoby wniosły do spółki swoje udziały finansowe, pozostali ze 169 zatrudnionych zadeklarowali, że chcą być jej pracownikami.

- Szpital może być dochodowy, mam zgodę pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych na uruchomienie stu turnusów rehabilitacyjnych, finansowanych z innych źródeł niż kasy chorych - powiedział "Głosowi" Arkadiusz Szalewski, dyrektor centrum. - Ale uniemożliwiają to zobowiązania szpitala, które wynoszą blisko 6 milionów złotych i konta placówki, które od roku są zablokowane. W szpitalu jest zimno, brakuje pieniędzy na ogrzewanie - zwróciłem się o 300 tysięcy złotych pożyczki do zarządu województwa, dostałem 50 tysięcy. To wystarczy na ogrzewanie zaledwie do połowy grudnia.

Sejmik, na poniedziałkowej sesji, zadecydował również o zmianach w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Gdańsku. 1 stycznia 2002 roku powstanie tam oddział opiekuńczo-leczniczy, zaś oddział dermatologii udostępniony zostanie na oddział kliniczny Akademii Medycznej. W szpitalu Morskim w Gdyni Redłowie oddział dermatologii zostanie przekształcony w oddział dzienny, co ma obniżyć koszty jego funkcjonowania. Pacjenci wymagający całodobowej opieki będą hospitalizowani w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Gdańsku lub na oddziałach: wewnętrznym i chirurgicznym szpitala Morskiego w Gdyni.

Przesunięty został również - do połowy przyszłego roku - termin zakończenia działalności likwidowanego Obwodu Lecznictwa Kolejowego w Gdańsku. Placówki nie można zlikwidować, bo nie została uregulowana kwestia własności nieruchomości wchodzących w skład OLK - nadal są one własnością PKP.
Głos WybrzeżaOlga Krzyżyńska

Opinie (1)

  • polski kapitał

    prosimy o wiecej placówek z kapitałem pracowniczym!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane