Znaleźli kilkaset ton nielegalnych odpadów

6 października 2021, 14:00
piw

Kilkaset ton nielegalnie składowanych odpadów - głównie plastikowych oraz tekstylnych - namierzyli policjanci na terenie Gdańska i Gdyni. Odpady zostaną zbadane przez biegłych - głównie pod kątem tego, czy nie stanowiły one niebezpieczeństwa dla ludzi i środowiska.Na trop dwóch nielegalnych składów odpadów wpadli policjanci z grupy zajmującej się w gdańskiej komendzie przestępczością gospodarczą i korupcją.

To oni na terenie należącym do jednej z gdańskich firm (niemającej związku ze składowaniem odpadów) znaleźli kilkadziesiąt worków z odpadami PET.

Tu warto napisać, czym są tego typu odpady. PET jest to skrót nazwy tworzywa sztucznego, którego pełna nazwa brzmi politereftalan etylenu. W latach 50. i 60. ubiegłego wieku stosowano go do produkcji folii, a od połowy lat 70. używa się go głównie do wytwarzania opakowań i butelek do napojów.

Odpady były przygotowywane do dalszego transportuCo worki z odpadami robiły na należącej do gdańskiej firmy działce? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że wszystkie składowano bez stosownych pozwoleń, a część była już przygotowana do dalszego transportu - znaleziono np. cały ciągnik załadowany odpadami.

- Podczas dalszych czynności w tej sprawie na terenie jednej z hal magazynowych w Gdyni funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli kolejne tony odpadów PET, a także odpadów tekstylnych, które - jak wynika ze wstępnych ustaleń - również były składowane niezgodnie z prawem - mówi Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
W obu przypadkach na miejsce z policją jeździli inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz biegli sądowi z zakresu ochrony środowiska. Ci ostatni będą teraz ustalać, czy składowane bez pozwoleń odpady stanowiły jakieś zagrożenie.

Według policji sprawa ma charakter rozwojowy.
Czy w twojej okolicy znajdują się jakieś nielegalne wysypiska?
47%

tak, są takie miejsca, nikt nic z tym nie robi

9%

kiedyś były takie miejsca, ale je uprzątnięto

44%

nie, nie znam żadnego takiego miejsca

zakończona

łącznie głosów: 460

piw

Opinie wybrane


wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.