XV-wieczne fortyfikacje odkryte przy wiadukcie Biskupia Górka

19 listopada 2019, 18:00
Szymon Zięba
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Utrudnienia na Trakcie św. Wojciecha przez kierowców jeżdżących pod prąd

Podczas robót związanych z budową wiaduktu Biskupia Górka, przy ul. Augustyńskiego natrafiono na fragmenty późnośredniowiecznych fortyfikacji - chodzi m.in. o pozostałości muru, który łączył w przeszłości Basztę Nową ze znajdującą się nieopodal Basztą Białą.Prowadzone obecnie roboty w rejonie ulicy Augustyńskiego związane są z budową wiaduktu Biskupia Górka i dotyczą obecnie przebudowy sieci gazowej, wodociągowej i cieplnej, a także przebudowy kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej. Wszystko wskazuje na to, że podczas wykonywanych prac natrafiono na relikty późnośredniowiecznych fortyfikacji.

- Są to fragmenty strzelnicy i muru łączącego niegdyś Basztę Nową, którą także odkryto podczas budowy parkingu przy ul. Okopowej, z pobliską Basztą Białą - mówi Ewa Parafjanowicz-Potuczko z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Odkopano fundamenty Baszty Nowej w GdańskuW związku ze znaleziskiem kilka dni temu odbyły się jego oględziny na budowie, w obecności m.in. pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- W związku z decyzją PWKZ o braku możliwości rozbiórki kolidującego fragmentu murów wstrzymano prace związane z przebudową sieci gazowej. W celu określenia możliwości ułożenia sieci gazowej inną, alternatywną trasą rozpoczęto wykonywanie przekopów kontrolnych tak, by móc zachować dotychczasowe znalezisko. Wyniki prac zostaną przekazane do projektanta, aby mógł sporządzić projekt zamienny - tłumaczy Ewa Parafjanowicz-Potuczko

Ślad zabytków zostanie zaznaczony w chodnikuMarcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków, poinformował, że odnalezione fragmenty muru obronnego pochodzą z połowy XV wieku.- Znalezisko oglądał już pomorski wojewódzki konserwator zabytków. W trakcie spotkania z inwestorem i wykonawcą ustalono, że nasz urząd nie będzie wstrzymywał prac. By nie niszczyć reliktów, inaczej "pobiegną" rury w tym miejscu. Relikty po zadokumentowaniu zachowamy, ich ślad zostanie zaznaczony w chodniku, który pojawi się po remoncie. Ze względu na to, że prace obejmą kolejny fragment ul. Augustyńskiego, niewykluczone, że kolejni ceglani świadkowie historii Gdańska "pojawią się na powierzchni" - informuje Marcin Tymiński.
Czy dobrze znasz historię Gdańska?
35%

tak

46%

nie

19%

nie, ale zamierzam to zmienić

zakończona

łącznie głosów: 1269