Znamy szczegóły gdyńskiego Święta Morza

19 maja 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat Gdynia: zwiedzanie okrętów w niedzielę
W tym roku Święto Morza odbywać będzie się w pierwszy weekend wakacji. Więcej zdjęć (2)

W tym roku Święto Morza odbywać będzie się w pierwszy weekend wakacji.

fot. Trojmiasto.pl

W tym roku Święto Morza odbywać będzie się w pierwszy weekend wakacji.

fot. Trojmiasto.pl

W tym roku czerwcowe Święto Morza będzie krótkie i intensywne. Zamiast tygodnia imprez, które nie zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, będziemy mieli weekend przesycony wydarzeniami. Zwiedzanie okrętów wojennych, festiwal kulinarny, darmowe rejsy po zatoce i możliwość wzięcia udziału w prawdziwym chrzcie morskim sprzed lat - to tylko niektóre atrakcje pierwszego weekendu wakacji.W poprzednich latach Święto Morza obchodzone było co najmniej przez tydzień. I różnie bywało z zainteresowaniem poszczególnymi imprezami, zwłaszcza w dni powszednie. Dlatego teraz zdecydowano się na skondensowanie programu i zrobienie 24 imprez w jeden weekend. Będzie to pierwszy weekend wakacji - 24-26 czerwca.

Antyterroryści i przekaz na żywo z drona

Już w poniedziałek 20 czerwca będziemy jednak mieli preludium, bo nieopodal Mola Południowego zobacz na mapie Gdyni odbędzie się pokaz działań antyterrorystycznych. W akcji wezmą udział komandosi Formozy i policyjnego BOA. Nie zabraknie śmigłowców, samolotów, wojskowych dronów, łodzi bezzałogowej.

- To wydarzenie zazwyczaj gromadzi kilka, kilkanaście tysięcy widzów, ale każdy, kto nie zajmie dobrego miejsca, będzie mógł oglądać przekazywany z drona obraz na żywo. Będzie on prezentowany na 50-calowym telebimie, który zawieszony zostanie przy Akwarium Gdyńskim - mówi Andrzej Aleksandrowicz z Urzędu Morskiego.
Podczas Dni Morza będzie można zwiedzić m.in. nasz okręt podwodny. Więcej zdjęć (2)

Podczas Dni Morza będzie można zwiedzić m.in. nasz okręt podwodny.

fot. Krzysztof Miłosz/AMW

Podczas Dni Morza będzie można zwiedzić m.in. nasz okręt podwodny.

fot. Krzysztof Miłosz/AMW

Błyskawica wystrzeli 21 razy

Święto Morza odbędzie się razem ze świętem Marynarki Wojennej RP. Obchody zaczną się w piątek 24 czerwca o godz. 18, kiedy usłyszymy m.in. 21 wystrzałów z okrętu-muzeum "Błyskawica".

- Planujemy udostępnić też do zwiedzania dwie jednostki: łódź podwodną typu kobben i kuter rakietowy typu orkan. Będzie też festyn rodzinny i pokazy sprzętu wojskowego - informuje kpt. Przemysław Płonecki, rzecznik 3. Flotylli Okrętów.
Przygotowani na mocne wrażenia będą mogli także uczestniczyć w prawdziwym chrzcie morskim, według scenariusza sprzed lat.

- Takim chrztom daleko było do wesołej zabawy, jaką dziś urządza się na koloniach i w szkołach. Były bardzo brutalne, ale chcemy to pokazać, by miało to również charakter edukacyjny - mówi Tatiana Baczyńska z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Uczta także dla podniebienia

Tradycyjnie nie zabraknie też darmowych rejsów po Zatoce Gdańskiej, ale w kalendarzu pojawiła się również nowość. To festiwal produktów regionalnych "Smaki morza". W jego ramach przez cały weekend będzie można skosztować i zakupić przysmaki nie tylko ze śledzia czy dorsza, ale nawet z bałtyckich muli.

- Zaprosiliśmy znanych kucharzy, którzy w sobotę i niedzielę w godz. 12-15 będą robić pokazy kulinarne. Pojawią się też ze swoją ofertą hodowcy rzadkich ryb słodkowodnych oraz twórcy regionalnych serów i win - mówi Agata Gierjatowicz z organizującej imprezę firmy Haczet.
Tak wyglądały pokazy antyterrorystyczne w ubiegłych latach.
Wybierasz się na Święto Morza?
37%

tak, nie mogę się już doczekać

51%

być może, ale specjalnie tego nie planuję

12%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 455