Znicze przed biurami PiS i protesty w Trójmieście

23 października 2020, 10:10
Ewelina Oleksy
aktualizacja:17:51 (23 października 2020)
Najnowszy artukuł na ten temat

Pomorska Rada Oświatowa pisze do ministra edukacji ws. represji

W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja z powodów uszkodzenia lub choroby płodu jest niezgodna z konstytucją, a więc zakazana. To zaostrzenie dotychczasowych przepisów i tzw. "kompromisu aborcyjnego". Zaczęły się więc protesty przed siedzibami biur posłów PiS w Trójmieście, gdzie pojawiają się znicze i transparenty, a na sobotę zaplanowano dużą manifestację.Zobacz planowane manifestację i pikiety w obronie praw kobiet w naszym kalendarzu wydarzeń

O przebiegu protestów na bieżąco informują nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Aktualizacja, godz. 17:45.Pod biurem poselskim Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Starowiejskiej w Gdyni pojawiło się kilkanaście protestujących osób - głównie kobiet. Jest też policja, która spisuje osoby ustawiające znicze na chodniku. Protestujący mają ze sobą transparenty.
Czwartkowa decyzja Trybunału Konstytucyjnego, negująca wypracowany w latach 90. XX wieku kompromis aborcyjny, wywołała falę protestów w całej Polsce. Największy odbył się późnym wieczorem w Warszawie, gdzie na ulicach zebrał się tłum oburzonych. Doszło do starć z policją w pobliżu domu Jarosława Kaczyńskiego. Policja użyła gazu wobec protestujących.

Protesty przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji trwają nadal. W piątek rano pod biurami poselskimi PiS na Targu DrzewnymMapka w Gdańsku, pojawiły się kobiety z transparentem "zajmijcie się pandemią, prawo wyboru zostawcie kobietom" oraz ze zniczami. Informację w tej sprawie prezentowaliśmy w Raporcie z Trójmiasta.

- Obecna sytuacja pandemiczna uniemożliwiła podjęcie dialogu społecznego w tej kwestii oraz organizację protestów masowych, tak jak się to działo w latach ubiegłych. Co więcej, jesteśmy przekonane, że czas, w którym ulegający partyjnym wpływom Trybunał wydaje orzeczenie, jest nieprzypadkowy, ma przesłonić niekompetencje rządzących w zarządzaniu krajem w kryzysie. Nasze zgromadzenie ma na celu wezwanie rządzących do rzeczywistego zajęcia się pandemią i nieodwracaniem uwagi opinii publicznej od tego tematu, zniżając się do tak oburzających praktyk - poinformowały organizatorki piątkowej akcji pod hasłem "Zajmijcie się pandemią".
Zapowiadają, że w kilkuosobowych grupach będą na zmianę zajmować chodnik przed biurem poselskim PiS-u w Gdańsku.

Na sobotę zaplanowano demonstracje uliczne pod hasłem "To jest wojna!"Rozpocznie się ona o godz. 14 na HuciskuMapka w Gdańsku.

- Za kilka dni w tym kraju zacznie się piekło kobiet. Nie będziemy siedzieć bezczynnie! Wyjdźmy w sobotę na ulice i nie bądźmy grzeczne! W ramach protestu zablokujmy główne skrzyżowania w Gdańsku, Sopocie i Gdyni - czytamy w opisie wydarzenia.
W Trójmieście od czwartkowego wieczoru w ramach protestu zostawiane są znicze pod siedzibami biur posłów PiS - pojawiły się one w Gdańsku i Gdyni.

Raport z Trójmiasta

20:03 22 paź
PiS na Starowiejskiej. Protest kobiet po tym, jak Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że aborcja z powodu wad płodu nie jest dozwolona.
Jak oceniasz decyzję Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji?
11%

całkowicie ją popieram

9%

zabrakło dyskusji i znalezienia kompromisu

80%

jestem oburzona(y) i uważam, że to skandal

zakończona

łącznie głosów: 4852