Znika dawne Centrum Gemini

10 grudnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Patryk Szczerba
Trwa rozbiórka dawnego Centrum Gemini

Po rozbiórce wewnątrz budynku rozpoczęło się burzenie Centrum Waterfront zobacz na mapie Gdyni (dawnego Centrum Gemini) w Gdyni. Prace przy usuwaniu resztek budynku mają potrwać do końca marca.Przypomnijmy:

  1. Firma Vastint - inwestor, który planuje zabudować nadmorską część Gdyni - na początku roku złożył wniosek o wyburzenie centrum Waterfront, czyli dawnego Centrum Gemini.
  2. Bliżej al. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdyni, czyli w miejscu obecnego centrum, zaplanowano hotel, powierzchnie konferencyjne, SPA oraz obiekty użyteczności publicznej, w tym kino wielosalowe. Przy ulicach Waszyngtona i Hryniewickiego zobacz na mapie Gdyni powstaną budynki mieszkalne, biurowce i lokale usługowe (na parterze).
  3. We wrześniu najemcy zaczęli wyprowadzać się z Centrum Waterfront. Do zakończenia festiwalu filmowego działało Multikino, które tuż po imprezie zostało zamknięte. Inwestor informował, że chce zacząć wyburzanie budynku jeszcze w tym roku.
  4. W październiku, po tym jak uzyskano pozwolenie na rozbiórkę, zaczęły się prace. Obiekt został ogrodzony, zniknął m.in. szyld Multikina, a w środku zaczęły się intensywne prace rozbiórkowe.

Rozpoczął się kolejny etap: wyburzanie budynku. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt, który zrównuje z ziemią powstały 18 lat temu budynek.

Prace do końca marcaWedług harmonogramu prace rozbiórkowe powinny zakończyć się do końca marca.

Następnym etapem będzie zabudowa 5-hektarowego terenu od ul. Hryniewickiego. Nie wiadomo jeszcze, kiedy się rozpocznie.

Pierwszy multipleks w Trójmieście

Uroczyste otwarcie Centrum Gemini odbyło się pod koniec lipca 2000 roku. Znajdujące się w Gemini kino Silver Screen (osiem sal projekcyjnych z 2110 miejscami) było pierwszym w Trójmieście kinem wielosalowym.

Obiekt z jednej strony przyczynił się do likwidacji gdyńskich kin, z drugiej zaś zaoferował w Trójmieście pierwszy obiekt z multipleksem, który w najlepszym okresie odwiedzało kilkaset tysięcy widzów rocznie, stając się m.in. bazą dla Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Warto pamiętać, że gdańskie Multikino, które działa przy al. Zwycięstwa, otwarto później, w listopadzie 2000 roku.

Wraz z otwarciem kolejnych galerii i multipleksów obiekt zaczął tracić na znaczeniu. Kilka lat temu zmieniono nazwę na Centrum Waterfront, po tym jak teren przejęła firma Vastint, planująca w tym miejscu nową zabudowę.