Zniknie dawny szpital stoczniowy

20 grudnia 2021, 7:00
Michał Brancewicz

W przyszłym roku właściciel budynków po dawnym zespole leczniczo-zabiegowym Stoczni Gdańskiej przy ul. Jana z KolnaMapka zamierza dokonać ich rozbiórki. W dalszych planach jest budowa nowego obiektu łączącego różne funkcje. Prace rozpoczną się jednak nie wcześniej niż w 2023 roku.O zaadaptowaniu dawnego szpitala Stoczni Gdańskiej do nowej funkcji mówiło się już od lat. Jeszcze trzy lata temu pomysł wybudowania w tym miejscu hotelu za 100 mln zł miał właściciel sąsiedniego hotelu GryfMapka.

Teraz nieruchomość jest już własnością spółki Balta Projekt, która również ma swoje plany wobec tego miejsca.

Już w marcu tego roku złożyła wniosek o pozwolenie na budowę budynku hotelowo-biurowego wraz z rozbiórką dawnego zakładu leczniczo-zapobiegawczego Stoczni Gdańskiej.

Tak wyglądał projekt przeobrażenia dawnego stoczniowego szpitala, jaki chciał zrealizować właściciel hotelu Gryf. Więcej zdjęć (6)

Tak wyglądał projekt przeobrażenia dawnego stoczniowego szpitala, jaki chciał zrealizować właściciel hotelu Gryf.

Tak wyglądał projekt przeobrażenia dawnego stoczniowego szpitala, jaki chciał zrealizować właściciel hotelu Gryf.

W zamyśle miał tam powstać nowy obiekt posiadający 6 i 8 kondygnacji. Jednak w tym przypadku postępowanie zostało zawieszone.

- Chcemy w ten sposób uporządkować teren, bo w budynku pojawiają się bezdomni i dochodzi do pożarów [ostatni miał miejsce pod koniec października - red.] - wyjaśnia Dariusz Krawczyk, wiceprezes zarządu spółki Balta Projekt. - Planujemy, że rozbiórka rozpocznie się na początku przyszłego roku.
O pożarze informowali nas czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Tych stoczniowych budynków już nie ma


Wzorcownia, willa dyrektora, stołówka, modelarnia czy rurownia. Przekształcenie lub - jak określają inni - destrukcja terenów dawnej Stoczni Gdańskiej pociągnęła za sobą wyburzenie wielu budynków.

Czytaj więcej:

Te budynki zniknęły ze stoczniowego krajobrazu


W grudniu spółka złożyła kolejny wniosek, tym razem dotyczący samej rozbiórki.
A jakie są dalsze plany dla tego miejsca?

- Myślimy o obiekcie typu mixed use, czyli łączącym różne funkcje, np. hotelową, biurową i restauracyjną, ale na razie jest zbyt wcześnie, by składać konkretne deklaracje - dodaje Dariusz Krawczyk. - Jakiekolwiek działania inwestycyjne zostaną podjęte nie wcześniej niż w 2023 r.
Przypomnijmy, że zespół leczniczo-zabiegowy Stoczni Gdańskiej funkcjonował do 2003 r. i został zlikwidowany jako nierentowny. Mimo że trzynaście lat wcześniej Lech Wałęsa ofiarował szpitalowi 220 tys. dolarów z Nagrody Nobla.
Tereny stoczniowe powinny w całości przekształcić się w dzielnicę mieszkaniowo-usługową?
25%

tak, to najlepszy kierunek rozwoju miasta

27%

tylko tam, gdzie nie ma już działalności stoczniowej

28%

nie, należy znaleźć złoty środek między jedną i drugą funkcją

20%

nie, należałoby zachować wyłącznie działalność stoczniową

zakończona

łącznie głosów: 2036

Opinie wybrane


wszystkie opinie (157)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.