Tablica pamięci Pawła Adamowicza już wyczyszczona

21 października 2020, 8:30
Maciej Korolczuk
aktualizacja:10:50 (21 października 2020)
Najnowszy artukuł na ten temat

Wylana farba na klatce 10-piętrowego bloku

W nocy, na tablicy poświęconej pamięci Pawła Adamowicza, młoda kobieta wymalowała nacjonalistyczny symbol - krzyż celtycki.


W środę w nocy na tablicy pamięci Pawła Adamowicza przy ul. BogusławskiegoMapka, umieszczonej w miejscu jego tragicznej śmierci 13 stycznia 2019 r., pojawił się namalowany sprajem krzyż celtycki. Policja zatrzymała sprawcę, którym okazała się 22-letnia kobieta. Miejskie służby w ekspresowym tempie oczyściły tablicę.Aktualizacja, godz. 10:50.Jak mówią gdańscy policjanci do zdarzenia doszło ok. godz. 4 nad ranem. Operator miejskiego monitoringu powiadomił wówczas funkcjonariuszy, że przy ul. Bogusławskiego sprawca pomalował farbą tablicę upamiętniającą zmarłego Pawła Adamowicza Prezydenta Gdańska.

Policjanci pojechali na miejsce, przez cały czas będąc w kontakcie z pracownikiem Straży Miejskiej, który śledził drogę odejścia sprawcy za pomocą kamer miejskiego monitoringu. Zgłaszający przekazał mundurowym, że sprawca przemieścił się w kierunku ul. Kurkowej.

- Funkcjonariusze o godz. 4:30 przy ul. Kurkowej zauważyli osobę, której wygląd odpowiadał opisowi zgłaszającego. Mundurowi wylegitymowali 22-letnią kobietę, a podczas kontroli jej plecaka zabezpieczyli puszkę ze sprejem. Kobieta została zatrzymana i przewieziona do policyjnego aresztu - mówi Mariusz Chrzanowski z KMP w Gdańsku.
Policjanci przeprowadzili oględziny pomalowanej tablicy, policyjny technik zabezpieczył ślady oraz sporządził dokumentację fotograficzną. Mundurowi zabezpieczyli także nagranie miejskiego monitoringu oraz ustalili świadków zdarzenia. Zatrzymana 22-latka najprawdopodobniej usłyszy zarzut znieważenia pomnika.

Za znieważenie pomnika lub innego miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego, lub uczczenia osoby grozi kara grzywny albo ograniczeni wolności.

Aktualizacja, godz. 10:25.Miejskie służby oczyściły już pomazaną tablicę i usunęły z niej wymalowany w nocy krzyż. Z kolei na komendzie trwają czynności z zatrzymaną 22-latką.O zdarzeniu poinformowali nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Tablica pamięci Pawła Adamowicza została odsłonięta w pierwszą rocznicę śmierci byłego prezydenta Gdańska. Na kamiennym bloku widnieją ostatnie słowa Adamowicza, które wypowiedział ze sceny tuż przed atakiem nożownika Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W środę w nocy na tablicy pojawił się na niej krzyż celtycki wymalowany białym sprajem. Sprawcą okazała się dwudziestokilkuletnia kobieta. Została zatrzymana przez policję.

- Mogę potwierdzić, że została zatrzymana przez policjantów. Obecnie trwają czynności i wyjaśniamy okoliczności- powiedział Mariusz Chrzanowski z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Więcej informacji wkrótce.