Zobacz odkrycia z Twierdzy Wisłoujście

21 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Borowski
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Twierdza Wisłoujście na liście UNESCO? Jest prośba o wniosek w tej sprawie

Od początku lipca archeolodzy przeszukują Szaniec Wschodni Twierdzy Wisłoujście w poszukiwaniu reliktów kościoła św. Olafa oraz koszar z epoki napoleońskich. Od poniedziałku do środy będzie można na własne oczy zobaczyć jak pracują, zejść do wykopu archeologicznego, poznać wyniki badań. Wstęp jest bezpłatny.Na początku lipca, na terenie Szańca Wschodniego Twierdzy Wisłoujście, w trzech niewielkich wykopach archeolodzy z Polski i Danii pod kierownictwem dr Joanny Dąbal odnaleźli niemal 2 tys. przedmiotów, z których najstarsze pochodzą z XVII w. Wśród nich przeważają przedmioty codziennego użytku, np. nożyczki, guziki, monety oraz fragmenty naczyń.

Jednak głównym celem badań było odnalezienie reliktów dwóch obiektów, które nie przetrwały do czasów współczesnych.

Etap pierwszy badań: weryfikacja starych map- Badania miały na celu weryfikację kartograficznych przedstawień lokalizacji pozostałości fundamentów kościoła św. Olafa oraz sprawdzenie stanu zachowania wybudowanych na pocz. XIX w. koszar napoleońskich. Zamiast fundamentów trafiliśmy na przykościelny ogródek, z którego wydobyto i zabezpieczono największą ilość zabytków. Koszary nas zaskoczyły. Okazało się, że postawiono je na fundamentach starszej konstrukcji, na co wskazuje sposób przygotowania konstrukcji - wyjaśnia dr Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska, które administruje twierdzą.
Od poniedziałku 22 lipca do czwartku 25 lipca każdy chętny będzie mógł na własnej skórze przekonać się, jak wygląda praca archeologów przeczesujących ziemię obok fortecy u ujścia Martwej Wisły. Archeolodzy opowiedzą zainteresowanym o tajnikach swojego zawodu, pokażą wydobyte z ziemi artefakty, a nawet pozwolą wejść do wykopów i zobaczyć z bliska wykonywane przez nich czynności.

Trzy dni zwiedzania wykopów i rozmów z archeologami- Zazwyczaj o wynikach badań archeologicznych dowiadujemy się z prasy i telewizji albo oglądając zabytki w muzeach. Dzięki Otwartym Dniom Archeologicznym będziemy mogli uczestniczyć w badaniach i może nawet uda się nam współuczestniczyć w archeologicznym odkryciu. Przy stanowiskach będzie można dotknąć wydobytych zabytków, zobaczyć, jak wyglądają przed i po konserwacji. Nasza propozycja to ciekawa i bezpłatna oferta dla turystów oraz rodzin z dziećmi - zachęca dr Gierszewski.
Otwarte Dni Archeologiczne przy Twierdzy Wisłoujście potrwają od poniedziałku 22 lipca do czwartku 25 lipca - od poniedziałku do środy w godz. 10-16, natomiast w czwartek w godz. 10-12. Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Twierdza Wisłoujście: centrum archeologiczne za dwa lataOdsłonięte fragmenty koszar napoleońskich zostaną do połowy 2021 roku zrewitalizowane i zaadaptowane na oddział Muzeum Gdańska, w którym będą obsługiwani turyści zwiedzający Twierdzę Wisłoujście.

Z kolei w przyszłym roku planuje się przeprowadzenie kolejnego etapu wykopalisk na terenie Szańca Wschodniego.

Międzynarodowe, polsko-duńskie badania są prowadzone w ramach projektu Archaeobalt, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Wart nieco ponad 2 mln euro projekt realizują Uniwersytet Gdański, Muzeum Gdańska, Museum of Bornholm, Uniwersytet w Aarhus oraz Uniwersytet w Lund.

Twierdza Wisłoujście: jak dojechaćDo Twierdzy Wisłoujście można dotrzeć autobusami miejskimi linii 106, 138 oraz 606, a także tramwajem wodnym linii F5.

Rozkład jazdy autobusów miejskich w GdańskuTramwaj wodny: rozkład kursów

Kiedy ostatnio odwiedziłeś Twierdzę Wisłoujście?
15%

w tym roku

41%

na przestrzeni ostatnich kilku lat

9%

dawno temu, byłem wtedy dzieckiem

35%

nigdy tam nie byłem

zakończona

łącznie głosów: 1374