Żółty Wiadukt zamknięty z powodu budowy Nowej Wałowej

9 stycznia 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Maciej Naskręt

Już od przyszłej środy kierowcy powinni spodziewać się większych korków na ul. Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Zostanie zamknięty dla ruchu kołowego Żółty Wiadukt, który stanowił bypass dla drogi przy gdańskich stoczniach. Powód: rusza budowa ul. Nowej Wałowej. Ruch samochodowy na obiekt już nie powróci.- 16 stycznia, w środę, zamknięty zostanie wjazd z ul. Jana z Kolna na Żółty Wiadukt nad linią kolejową relacji Gdańsk Główny - Gdynia. Czynny natomiast pozostanie przejazd ulicą Jana z Kolna do Zieleniaka - informuje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Przyczyną zamknięcia wjazdu na wiadukt będzie rozpoczęcie przebudowy ul. Jana z Kolna w ramach budowy ulicy Nowa Wałowa. Inwestorem przebudowy jest firma BPTO Infra Sp. z o.o., a wykonawcą spółka Budimex.

Najazdy Żółtego Wiaduktu znajdują się w świetle placu budowy wiaduktu drogowego nad magistralą kolejową i ul. Jana z Kolna. Nowy obiekt - widoczny na drugim zdjęciu - będzie stanowił cześć tzw. ul. Nowej Wałowej, której inwestorem jest właśnie spółka BPTO Infra.

W 2008 r. Żółty Wiadukt zamknięto dla ruchu, był bowiem mocno wyeksploatowany. Obiekt oczekiwał na naprawę aż trzy lata. W sierpniu 2011 r. miasto rozstrzygnęło przetarg na gruntowną jego naprawę. Wykonawcą była firma Skanska, która za modernizację wiaduktu otrzymała 6,4 mln zł. Przedsięwzięcie, którego inwestorem była Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, zakończyło się w połowie 2012 r. Wtedy też na obiekt został wpuszczony ruch kołowy.

Od otwarcia Żółtego Wiaduktu - w lipcu 2012 r. - mija pół roku. Tyle tylko kierowcy mogli cieszyć się z jazdy przebudowanym obiektem.

Do kiedy potrwają utrudnienia na Żółtym Wiadukcie? Następna środa jest ostatnim dniem w ok. 100-letniej historii obiektu, kiedy to auta będą mogły po nim jeździć. Drogowcy planują zamknąć go na stałe dla samochodów. Będą mogli się tam poruszać wyłącznie piesi i rowerzyści. O takim przeznaczeniu obiektu mówiono wielokrotnie.

Zobacz podświetlony Żólty Wiadukt.