Zoo: dwa małe elandy, wkrótce kolejne porody

23 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Jakub Gilewicz

Samiec może ważyć nawet tonę, a samica kilkaset kilogramów, dzięki czemu elandy to największe antylopy na świecie. W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym urodziły się dwie małe samice, a kolejne dwie antylopy spodziewane są w ciągu miesiąca.- Jest sukces. Antylopa dochodzi do siebie, a jej młode mają się dobrze - ocenia Marian Nagel, który elandami w gdańskim zoo opiekuje się od 20 lat.
Pierwszy tegoroczny poród w gdańskim stadzie był jednak trudny. Rodząca pod koniec lutego antylopa walczyła bowiem z zapaleniem mięśni.

- Ledwo udało się nam uratować matkę i cielaka - wspomina Nagel.
Obecnie matka i córka przebywają w drewnianym domku. Pierwsza regeneruje nadwątlone siły, druga rośnie w oczach dzięki naturalnemu mleku.

- Kolejna antylopa rodziła natomiast w połowie marca. Obyło się bez komplikacji, poradziła sobie sama i na świat przyszła również samica - opowiada dalej opiekun zwierząt.
Na razie stado gdańskich elandów składa się więc z byka, pięciu dorosłych samic i dwóch młodych. To jednak nie koniec, bo samiec zadbał o to, by stado mogło urosnąć jeszcze w siłę.

- Czołowy byk sprawdza się, bo są przychówki po nim. Wkrótce będą rodzić kolejne dwie samice. Pierwsza na dniach, a druga w połowie maja - wylicza pracownik zoo.
Elandy czekają więc na nowych członków stada, a poza tym na poprawę pogody. Bo naturalnym środowiskiem największych na świecie antylop są tereny na południe od Sahary.
Zobacz małą Gabrysię i jej opiekunkę
Czy widziałe(a)ś w gdańskim zoo antylopy eland?
35%

tak, wiele razy

14%

tak, zdarzyło mi się

31%

ciężko powiedzieć, bo mylą mi się antylopy

15%

nie, ale z chęcią zobaczę

5%

nie, z innych powodów

zakończona

łącznie głosów: 162