Zoo: małpa maluje obrazy, a pandy będą bawić

25 września 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Arnold Szymczewski


Do końca września w Oliwskim Ratuszu Kultury można oglądać obrazy namalowane przez Raję - orangutana z gdańskiego Zoo. Wystawa odbywa się w ramach kampanii "Ocalmy orangutany". Ogród zoologiczny prowadzi także rozmowy dotyczące sprowadzenia pary pand.Gdańskie zoo jest jedynym w Polsce ogrodem zoologicznym, w którym możemy zobaczyć orangutany - Raję i Alberta. To rzadkie okazy, bowiem zamieszkują tylko dwie wyspy w południowo-wschodniej Azji - Sumatrę i Borneo, a ich światowa populacja spada.

Olej palmowy ważniejszy od zwierzątDo 2010 roku liczebność orangutanów borneańskich zmniejszyła się o 60 proc., a według szacunków do 2025 roku będzie to już ponad 86 proc.

Powód? Przez 40 lat w Indonezji i Malezji wycięto 17 mln hektarów lasów pod uprawę olejowca gwinejskiego. Połowę tej powierzchni stanowiły lasy zamieszkiwane przez orangutany.

- Proszę sobie wyobrazić, że powierzchnia równa połowy wielkości naszego kraju, jest wycięta z macierzystych drzew, na których mieszkają orangutany. Następnie w tym miejscu powstają plantacje palm z olejem palmowym. To jest stan na dziś, ale w przyszłości ta powierzchnia będzie przekraczała powierzchnię naszego kraju i te zwierzęta nie będą miały gdzie żyć, a na świecie pozostaną tylko osobniki w ogrodach zoologicznych - mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Raja maluje obrazyNa ten problem chce zwrócić uwagę gdańskie Zoo podczas kampanii "Ocalmy orangutany #olejolej". W ramach akcji, która rozpoczęła się we wtorek odbędą się spotkania z opiekunami małp człekokształtnych, lekcje dla młodzieży, warsztaty tworzenia zabawek dla małp. Powstanie też mural w przestrzeni miejskiej dla orangutanów oraz zorganizowana zostanie zbiórka pieniędzy.

Do końca września w Oliwskim Ratuszu Kultury można też oglądać obrazy namalowane przez Raję - orangutana z gdańskiego Zoo. Potem, od połowy października prace będzie można zobaczyć w małpiarni.

Panda w gdańskim zooGdańskie zoo co roku przyciąga tłumy. Przedstawiciele Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego starają się podnosić jego atrakcyjność, sprowadzając do ogrodu nowe zwierzęta. Właśnie wyszło na jaw, że rozpoczęły się starania o ściągnięcie do gdańskiego zoo pary pand z Chin.
Jak często odwiedzasz zoo?
17%

kilka razy w roku

39%

raz do roku

41%

raz na kilka lat

3%

nigdy tam nie byłe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 649