Zostawiła w aucie roczne dziecko

13 stycznia 2022, 20:00
Rafał Borowski
Policjanci przypominają, że nie wolno zostawiać dziecka samego w aucie bez względu na jego wiek czy porę roku. Zdjęcie poglądowe. Więcej zdjęć (1)

Policjanci przypominają, że nie wolno zostawiać dziecka samego w aucie bez względu na jego wiek czy porę roku. Zdjęcie poglądowe.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Policjanci przypominają, że nie wolno zostawiać dziecka samego w aucie bez względu na jego wiek czy porę roku. Zdjęcie poglądowe.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Roczne dziecko zostało samo w samochodzie, a jego opiekunka poszła do centrum handlowego. Policjantów nie przekonały tłumaczenia, że maluch siedział w foteliku w zamkniętym pojeździe i oglądał bajki w telefonie, bo opiekunka wróciła dopiero po 20 minutach nawoływań przez ochronę galerii poprzez system głośników. Dostała 500 zł mandatu, a teraz sprawą zajmie się sąd rodzinny.W środę do policjantów kontrolujących przestrzeganie obostrzeń sanitarnych w Galerii Przymorze przy ul. Obrońców Wybrzeża 1Mapka podszedł jeden z klientów.

Był wyraźnie zaniepokojony tym, co dostrzegł na parkingu.

- Powiedział, że w jednym z samochodów na podziemnym parkingu jest małe dziecko bez opieki. Mundurowi natychmiast zajęli się sprawą i z pomocą ochrony galerii przywołali kobietę, która tam je zostawiła. Właścicielka zjawiła się po ok. 20 minutach, a podczas rozmowy z policjantami nie kryła zdziwienia całą sytuacją, ponieważ była przekonana, że dziecko jest bezpieczne - komentuje asp. szt. Mariusz Chrzanowski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Kobieta, która jest dla dziecka rodziną zastępczą, próbowała przekonać policjantów, że nic się nie stało i najlepiej, aby interwencja zakończyła się pouczeniem. Tłumaczyła, że roczna dziewczynka siedziała w foteliku w zamkniętym pojeździe i oglądała wyświetlane na ekranie telefonu bajki. Rzeczywiście, dziecko po otwarciu drzwi samochodu było całe i zdrowe, ale wyjaśnienia na nic się nie zdały.

- 50-latka z Gdańska zostawiła w samochodzie na podziemnym parkingu roczne dziecko bez opieki. Dziewczynce nic się nie stało, jednak taka sytuacja jest wykroczeniem i policjanci wyciągnęli wobec kobiety konsekwencje. Sprawą zajmie się także sąd rodzinny. Takie zachowanie 50-latki mogło doprowadzić do nieszczęścia - uzupełnia asp. szt. Mariusz Chrzanowski.

Policja apeluje o rozwagęW żadnym wypadku nie wolno zostawiać małego dziecka w samochodzie samego, niezależnie od jego wieku oraz pory roku. Odpowiedzialność za tego typu zachowanie rodzica lub opiekuna, nawet jeżeli nie przyniesie negatywnych skutków, w najlepszym przypadku skończy się mandatem.

W sytuacji, gdy dziecku stanie się krzywda, wówczas możemy mieć do czynienia z przestępstwem, za które grozi kara pięciu lat pozbawienia wolności. Dodatkowo o każdej takiej sytuacji powiadomiony zostanie sąd rodzinny.
Czy zwracasz uwagę na komunikaty dźwiękowe w centrach handlowych?
tak
nie

Opinie wybrane


wszystkie opinie (304)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.