stat

Zrzucą bunkier z gdyńskiego klifu

6 października 2012 (artykuł sprzed 5 lat)
Michał Sielski

Pozostawiony na pastwę losu, a raczej wiatru, sztormów i erozji klifu, bunkier powstały tuż po II wojnie światowej, zostanie zrzucony na plażę. Gdyby nie to, prędzej czy później spadłby w sposób niekontrolowany.Elementy innego bunkra leżą już pod klifem zobacz na mapie Gdyni. Kolejny jest nieopodal, jeszcze na górze. Gołym okiem widać jednak, że prędzej czy później spadnie.

Wprawdzie przed wejściem na ten rejon plaży ostrzegają tabliczki, ale niewiele osób się do nich stosuje. Zwłaszcza latem można tam spotkać wielu spacerowiczów, beztrosko przechadzających się pod urwiskiem. Nie brakuje też takich, którzy lubią chodzić po jego krawędzi, co jest równie, jeśli nie bardziej niebezpieczne. W zeszłym roku przekonały się o tym dwie osoby, pod którymi zapadła się ziemia. Upadek z klifu na szczęście nie skończył się tragicznie, ale oboje beztroskich spacerowiczów trafiło do szpitala.

Dlatego władze miasta podjęły decyzję o zrzuceniu wiszącego nad plażą bunkra, zanim spadnie w nieodpowiednim momencie, powodując tragedię. Prace wykona firma Explosive, specjalizująca się w wyburzeniach, ale myli się ten, kto myśli, że będziemy świadkami efektownego wybuchu.

Zobacz efektowne wyburzenie komina przez saperów.

- Bunkier zostanie podkopany, osadzony na pochylni i zepchnięty za pomocą siłowników. Sam zsunie się na plażę po krawędzi klifu. Prace zaczniemy jak tylko dostaniemy pełną dokumentację. Czekamy na opinie aż 11 różnych instytucji, więc może to potrwać ok. miesiąca - mówi Piotr Bik, szef firmy Explosive.

Bunkier najprawdopodobniej zostanie na plaży. Betonowy klocek może bowiem stanowić element wzmacniający brzeg i sam klif.

- Same prace mogą trwać nawet dłużej niż tydzień. Na pewno nie będzie tak, że wykonane zostaną w jeden dzień, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo. Trzeba dobrze przygotować się do ich kulminacyjnego momentu, którym będzie samo zsunięcie bunkra - mówi Hanna Zysnarska z firmy alpinistycznej Rojam, która ubezpiecza podobne prace.

Trojmiasto.pl ma swoją redakcję w Gdyni!
Dzięki temu będziemy jeszcze bliżej mieszkańców Gdyni i ich problemów.
Pracujemy na trzecim piętrze Transatlantyka, przy
Placu Kaszubskim 17/307 zobacz na mapie Gdyni.
Piszcie do nas na adres
gdynia@trojmiasto.pl, dzwońcie pod nr 58 321 95 50 lub po prostu przychodźcie.
Widziałeś/aś bunkry na orłowskim klifie?
35%

tak, byłem/am nawet w środku

26%

tak, zdarzyło mi się obok spacerować

27%

nie, ale chętnie zobaczę póki można

12%

nie, i nie będę tam wchodzić, bo to niebezpieczne

łącznie głosów: 1388