Zrzut nieczystości w Oliwie? GPEC wyjaśnia

21 września 2020, 17:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

PGNiG chce integrować rynek ciepłowniczy. Będzie oferta na GPEC?

Gorąca woda o zielonej barwie wylewana wprost na trawnik i drogę, będącą skrótem do parku Oliwskiego, zaniepokoiła naszego czytelnika. Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej uspokaja, że to nie wynik awarii, tylko prac, które mają im przeciwdziałać. Pracownicy spółki zapewniają też, że wszystko przeprowadzono bez szkody dla środowiska.Nasz czytelnik, pan Łukasz, był ostatnio świadkiem sytuacji w Oliwie przy ul. OpackiejMapka, która go zaniepokoiła.

- Zaobserwowałem, jak służby GPEC dokonują zrzutu gorącej wody wprost do środowiska naturalnego. Czy to legalne działanie? I jak to się ma do bezpieczeństwa? - pyta. - Droga, na którą wylane zostały nieczystości, jest wykorzystywana wielokrotnie w ciągu dnia przeze mnie oraz olbrzymią część innych mieszkańców osiedla Harmonia Oliwska do spacerów z dziećmi, jako skrót do parku Oliwskiego - wskazuje.

Oliwa - nasz serwis dzielnicowyPoprosiliśmy Grupę GPEC o wyjaśnienie sprawy.

Barwnik bezpieczny, prace za zgodą sanepidu- Grupa GPEC regularnie, dwa razy do roku, barwi wodę sieciową barwnikiem spożywczym, by wykryć ewentualne nieszczelności na sieci i z wyprzedzeniem przeciwdziałać dużym awariom. Barwienie wykonywane jest barwnikiem spożywczym, który ma atest higieniczny. Zastosowana dawka barwnika jest bezpieczna, nie niszczy instalacji i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, a całe przedsięwzięcie przeprowadzane jest za zgodą państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Gdańsku - informuje Jadwiga Grabowska, menedżer ds. komunikacji Grupy GPEC.
Grabowska dodaje, że mieszkańcy nie powinni się też niepokoić zielonym kolorem wody w zbiorniku opadowym w Brzeźnie. Jej zabarwienie to wynik prac naprawczych przy zaworach w komorach ciepłowniczych.

Czytaj też: Trwa wymiana sieci ciepłowniczej na placu Zebrań Ludowych

- Prace te spowodowały konieczność spuszczenia wody do kanalizacji burzowej, co z kolei przełożyło się na zielone zabarwienie wody w zbiorniku w Brzeźnie. Spuszczana woda pochodziła zarówno z zasilania, jak i z powrotu, co oznacza, że była schłodzona i miała temperaturę poniżej 40 st. C. - tłumaczy Grabowska.

Co zrobić, gdy widzimy mocno zieloną wodę w kranie lub zbiorniku retencyjnym?W takiej sytuacji GPEC prosi o kontakt ze swoim Biurem Obsługi Klienta - pod adresem bok@gpec.pl lub pod numerem telefonu 58 52 43 580.

- Wyślemy naszych ekspertów, by zlokalizowali, w którym miejscu wymiennika pojawia się problem ze szczelnością. Wymiana powinna nastąpić w ciągu 24 godzin. Czas naprawy zależy od typu wymiennika - mówi Grabowska.

Usługi hydrauliczne i wodno-kanalizacyjne w TrójmieścieBarwiona woda może być wykorzystywana do kąpieli czy podlewania ogrodu. Do celów spożywczych należy używać zimnej wody lub wody butelkowanej. Zielona barwa jest nietrwała, więc jeśli zabrudzeniu ulegną tkaniny, łatwo będzie usunąć kolor po wypłukaniu ich w czystej wodzie.
Widzisz niepokojącą cię sytuację podczas spaceru. Co robisz?
48%

zgłaszam to odpowiednim służbom

19%

robię zdjęcia/film i powiadamiam o tym media

33%

nic, ignoruję to i idę dalej

zakończona

łącznie głosów: 391