Żuraw zamknięty, ale Sołdek wraca. W sobotę otwarcie nowej wystawy

8 października 2021, 15:00
Ewelina Oleksy
Od 9.10.2021 znowu będzie można zwiedzać odnowionego Sołdka. Z tej okazji zaplanowano festyn. Zamknięty pozostaje widoczny w tle Żuraw. Więcej zdjęć (14)

Od 9.10.2021 znowu będzie można zwiedzać odnowionego Sołdka. Z tej okazji zaplanowano festyn. Zamknięty pozostaje widoczny w tle Żuraw.

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Od 9.10.2021 znowu będzie można zwiedzać odnowionego Sołdka. Z tej okazji zaplanowano festyn. Zamknięty pozostaje widoczny w tle Żuraw.

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Sołdek powraca w wielkim stylu. Statek-muzeum, który przez ostatni rok był zamknięty dla zwiedzających z powodu remontu, od najbliższej soboty, 9 października, ponownie zaprasza na pokład. Będzie nowa wystawa i festyn. Na taką imprezę zaczekać musi jeszcze pobliski zabytkowy Żuraw, który pozostaje nieczynny.Sołdek, czyli stały element nabrzeża wyspy "Ołowianka"Mapka i jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w regionie, popłynął na największy od 35 lat remont w październiku ubiegłego roku. Trafił do Gdańskiej Stoczni Remontowej, gdzie przeszedł wart 2,8 mln zł remont.

W jego ramach:

  • zmodernizowano wnętrza statku,
  • wymieniono stal na poszyciu i konstrukcji jednostki,
  • zastąpiono oraz naprawiono skorodowane nity,
  • usunięto starą farbę i ponownie pomalowano kadłub.

Sołdek przechodził gruntowny remont. Film z jesieni ubiegłego roku

Statek powrócił na nabrzeże szybko, bo już w grudniu 2020 r. Ale nadal pozostawał zamknięty dla zwiedzających.

Teraz wraca do gry. W sobotę, 9 października, muzeum zostanie ponownie otwarte, a wraz z nim nowa wystawa stała. Z tej okazji w godz. 12-18 zaplanowano wiele atrakcji, m.in. rodzinny festyn.

Sołdek wrócił na Motławę w grudniu 2020 r., ale był zamknięty dla odwiedzających

Marynarze na szczudłach i zwiedzanie za złotówkę- Nasi goście, powitani przez sięgających nieba marynarzy na szczudłach, zwiedzą tego dnia rudowęglowiec za symboliczną złotówkę. Na festyn rodzinny przygotowaliśmy specjalną grę statkową z upominkami, która składa się z różnorodnych zabaw - mówi Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. - Każdy znajdzie rozrywkę dla siebie! Chętni sprawdzą się w roli stoczniowców - przymierzą maskę spawacza i zbudują własny statek z klocków - lub marynarzy: wywołają "dowódcę" przez walkie-talkie oraz zbudują i uruchomią rurę głosową. Fanów wirtualnej rzeczywistości zaprosimy do zwiedzenia niedostępnych przestrzeni "Sołdka". Na miłośników gier czekać będzie statkowe domino, a także marynistyczne gry: pamięciowa i karciana - wymienia.

Nowa wystawa "Sołdek i jego czasy"Jak mówią pracownicy muzeum, atrakcją nad atrakcjami będzie nowa wystawa stała pt. "Sołdek i jego czasy", mieszcząca się w wyremontowanych ładowniach nr 3 i 4.

Ekspozycja odkryje przed gośćmi świat historycznego statku o napędzie parowym, z którym związane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Zaprezentuje historię polskiej techniki okrętowej, w szczególności realia polityczne, społeczne oraz gospodarcze, w jakich powstawał "Sołdek" i w jakich był eksploatowany.

Gabloty z węglem i rudą żelaza oraz nowoczesne środki multimedialne urozmaicą zwiedzanie.

- Umożliwiliśmy zwiedzającym bezpośredni kontakt z wybranymi eksponatami - mówi Jakub Adamczak z Działu Historii Budownictwa Okrętowego NMM. - Uwydatniliśmy również elementy konstrukcji "Sołdka" poprzez odpowiednie ich podświetlenie wewnątrz, a także zastosowaliśmy ścieżki dźwiękowe z odgłosami morza, maszyny parowej i pracy stoczni, które tworzą niezwykły klimat.

Żuraw pozostaje zamkniętyZamknięta pozostaje inna popularna atrakcja turystyczna prowadzona przez Muzeum Morskie - zabytkowy Żuraw.

- Żuraw został zamknięty dla zwiedzających w grudniu 2020 r. Rozpoczęły się wówczas prace przygotowawcze do remontu, które obejmowały m.in. demontaż wystawy stałej, a także przeniesienie wyposażenia znajdującego się wewnątrz biur - mówi Małgorzata Bochenek z Narodowego Muzeum Morskiego.

Wszystko o remoncie zabytkowego ŻurawiaAktualnie trwa analiza i ocena ofert, które wpłynęły w ramach przetargu na remont Żurawia. Po wyłonieniu wykonawcy rozpoczną się prace budowlane. Równolegle przygotowywana jest dokumentacja do przetargu, który ma wyłonić wykonawcę nowej wystawy stałej.

Remont Żurawia ma potrwać dwa lata i będzie kosztować 18 mln zł. Nową wystawę stałą w odnowionych wnętrzach symbolu Gdańska widzowie obejrzą w 2023 r.
Wybierasz się na otwarcie Sołdka?
24%

tak, chętnie zobaczę jego nowe wnętrza

33%

na otwarcie nie, ale planuję wizytę niebawem

11%

jeszcze nie zdecydowałe(a)m

32%

nie, nie interesuje mnie to

zakończona

łącznie głosów: 348

Opinie wybrane


wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.