Zwiedź z przewodnikiem dworzec w Gdyni

7 października 2019, 15:45
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Lokale w pasażu gdyńskiego dworca wciąż bez najemców

Przejdź się po wszystkich zakamarkach pod okiem przewodnika, który opowie ze szczegółami o historii tego niezwykłego budynku. W najbliższą sobotę wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w organizowanym przez kolejarzy zwiedzaniu Dworca Głównego PKP przy pl. Konstytucji 1 w Gdyni. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale trzeba się zapisać na zwiedzanie.To już trzecia edycja atrakcji pod hasłem "Kolejowe perły architektury", której organizatorem jest Fundacja Grupy PKP. W tym roku będzie można zwiedzić pod okiem wykwalifikowanych przewodników pięć dworców w całej Polsce.

Jednym z nich jest pochodzący z początku lat 50. modernistyczny gmach Dworca Głównego PKP w Gdyni. Oprowadzi po nim i opowie o jego historii Tomasz Tarała, licencjonowany przewodnik po Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

Czytaj również: Przedwojenny mur na gdyńskim dworcu

- Być może nie każdy wie, gdzie na Dworcu Gdynia Główna znajduje się słynny Pegaz? Co z dworcem ma wspólnego Dom Bawełny i budynek Akademii Morskiej i jakie stworzenia skrywa dworcowa mapa świata? Warto uczestniczyć w wydarzeniu i dowiedzieć się, z którego miejsca na dworcu można zobaczyć przepiękny wschód słońca nad Morzem Bałtyckim. Miłośnicy filmów i seriali dowiedzą się, w których dziełach polskiej kinematografii rozgrywały się sceny we wnętrzach budynku dworca. Wrażliwi na sztukę uczestnicy dowiedzą się więcej informacji na temat architektury oraz malowideł, które znajdują się przy wejściu do restauracji McDonald's - zachęca Sara Pijanowska, koordynator ds.komunikacji i promocji w Fundacji Grupy PKP.
Czytaj również: Sensacyjne odkrycie na gdyńskim dworcu

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wcześniej należy się zarejestrować. W tym celu należy przesłać maila na adres przewodnikdc@pkp.pl. Uwaga: liczba miejsc jest ograniczona, a o zakwalifikowaniu na listę decyduje kolejność zgłoszeń.

Zwiedzanie odbędzie się w sobotę 12 października w dwóch turach: pierwsza rozpocznie się o godz. 10, druga o godz. 12. Uczestnicy każdej z wycieczek powinni stawić się przed wejściem głównym do budynku od strony pl. Konstytucji. Przewodnika będzie można bez trudu rozpoznać po charakterystycznej czapce z napisem "Fundacja Grupy PKP".

- Liczba miejsc jest ograniczona, maksymalnie 30 osób. W przypadku dużego zainteresowania będziemy organizować wycieczki w innym, dodatkowym terminie - uzupełnia Pijanowska.

Krótka historia gdyńskiego dworcaBudynek dworca głównego w Gdyni powstał w latach 1955-1958. Projekt gmachu został wykonany przez architekta Wacława Tomaszewskiego. Był on bardzo trudnym zadaniem zarówno projektowym, jak i wykonawczym. Miał on zastąpić uszkodzony podczas działań wojennych budynek z lat 20. XX stulecia, zaprojektowany przez Romualda Millera, swoją formą nawiązujący do dworu alkierzowego.

Jeszce w latach 50. dzieło Millera zostało uznane za relikt międzywojnia.

Nowy dworzec miał być całkowitym przeciwieństwem swojego poprzednika -reprezentacyjnym gmachem, witającym podróżnych w nowoczesnym, europejskim, tętniącym życiem mieście portowym. By spełnić te oczekiwania, W. Tomaszewski zaprojektował budynek z zestawionych ze sobą różniej wysokości prostokątnych brył. Jego monumentalna architektura wyrosła z tradycji modernizmu gdyńskiego, przetworzonego w duchu panującego w latach 50. stylu socrealizmu.

Oryginalny charakter rozległemu gmachowi nadają elementy klasycyzmu, zastosowanego w podziałach elewacji i wnętrza oraz w detalu architektonicznym, zestawione z akcentami o konotacjach wywodzących się z art déco. Nowy dworzec to harmonijnie zaprojektowany kompleks dwóch budynków: gmachu głównego i oddzielonego budynku dworca podmiejskiego, obsługującego elektryczną kolej podmiejską. Budowę całego zespołu rozpoczęto w 1950 r.

Jako pierwsza pasażerom udostępniana została cześć centralna dworca oraz jego prawe skrzydło. W lewym skrzydle zaplanowano przejście główne na perony przez zbudowany na potrzeby dworca przedwojennego tunel oraz przejście do kolei elektrycznej. Ponadto umieszczono tu obszerną restaurację, poczekalnię, przechowalnię bagażu oraz szereg kas biletowych. Prace nad tą częścią zostały uroczyście zakończone 22 lipca 1955 roku.

W 1959 roku oddano część podmiejską, w której zaplanowano obok poczekalni świetlicę dla młodzieży oraz kawiarenkę i salę kinową. Kino jednak nie powstało, a Przedsiębiorstwo Restauracji Dworcowych "Orbis" zaadaptowało pomieszczenia i taras na potrzeby eleganckiej kawiarni. W 1960 roku utworzono tam Klub Techniki i Racjonalizacji węzła kolejowego Gdynia.

źródło: tablica informacyjna na dworcu
Czy zwiedziła(e)ś z przewodnikiem najsłynniejsze budyki w swoim mieście?
27%

tak, to bardziej wartościowe niż zwiedzanie na własną rękę

7%

z przewodnikiem nie, ale z kimś kto dobrze znał ich historię - tak

39%

nie, wyłącznie na własną rękę

27%

wielu z nich wciąz jeszcze nie odwiedziła(e)m

zakończona

łącznie głosów: 292