Zwolniony z pracy za zaangażowanie polityczne

18 czerwca 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Katarzyna Kołodziejska
Najnowszy artukuł na ten temat

Urząd zwolnił za zaangażowanie polityczne. Teraz zaprzecza

Były już pracownik Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku stracił posadę po tym, jak wyszło na jaw, że jest aktywnym członkiem Ruchu Narodowego. Wypowiedzenie zostało mu wręczone, gdy do urzędu wpłynął donos, jakoby Piotr Dziadul miał publicznie wygłaszać m.in. homofobiczne i rasistowskie opinie.Centrum Zarządzania Kryzysowego, w którym przez 7 lat pracował Piotr Dziadul, jest jednostką podległą Urzędowi Wojewódzkiemu. Rzecznik wojewody Roman Nowak przyznaje, że mężczyzna stracił pracę za zaangażowanie w Ruchu Narodowym. - Powodem wypowiedzenia jest zaangażowanie polityczne pracownika. Osoby zatrudnione w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim podpisują Regulamin Pracy PUW, w którym zobowiązują się m.in. do apolityczności - wyjaśnia Nowak.

Piotr Dziadul dostał wypowiedzenie w poniedziałek. Wcześniej do jego przełożonych dotarł mail, jakoby na jednym ze spotkań Ruchu Narodowego wypowiadał się pogardliwie o homoseksualistach, nawoływał do przemocy wobec obcokrajowców oraz siłowego przewrotu w kraju.

- Treści maila, ani tego czy takie zachowanie miało miejsce, nie jesteśmy w stanie zweryfikować -
mówi nam rzecznik wojewody.

Były pracownik Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego czuje się szykanowany za swoje poglądy.

- Pracuję w urzędzie od 7 lat. Należy się zastanowić czy to jeszcze jest urząd wojewódzki czy tzw. dom zły - skarżył się Piotr Dziadul we wtorek podczas konferencji prasowej. Dodał, że złożył zawiadomienie do prokuratury dotyczące zniesławienia. Swoich praw chce też dochodzić w sądzie pracy.

W obronie byłego pracownika PUW stanęli inni członkowie Ruchu Narodowego, którzy wydali oświadczenie w tej sprawie.

- To właśnie ten donos i niepoprawne politycznie poglądy Piotra Dziadula stały się powodem jego wyrzucenia z pracy. Padający przy tej okazji argument o "apolityczności" pracowników urzędu wojewódzkiego również jest fałszywy. Piotr Dziadul nie jest działaczem partyjnym, a poza tym nie jest pracownikiem służby cywilnej i tego typu regulacje go nie obejmują - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Roberta Winnickiego z Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego, byłego prezesa Młodzieży Wszechpolskiej.

O sprawie narodowcy chcą zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy i Rzecznika Praw Obywatelskich.
Ujawniasz w pracy poglądy polityczne?
43%

tak, nie mam nic do ukrycia

24%

tak, ale tylko w gronie zaufanych osób

33%

nie, wolę tego nie robić

zakończona

łącznie głosów: 1154