Żywe i ruchome szopki bożonarodzeniowe

25 grudnia 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
JG
Najnowszy artukuł na ten temat

Bezpłatny odbiór choinek w Trójmieście


Zwierzęta gospodarskie w żywych szopkach, a w ruchomych figury postaci historycznych. W trójmiejskich kościołach, a także w ich najbliższej okolicy, można odwiedzać bożonarodzeniowe szopki.- Jezus Chrystus narodził się w Betlejem, w żłobie i za chwilę do żłobu podejdziemy, ale jak pisał Adam Mickiewicz biada człowiecze, jeśli nie narodził się w tobie. Nieśmy to w sercu. To pragnienie, tę tęsknotę, aby Jezus narodził się w każdym z nas - mówił na zakończenie pasterki o. Tomasz Jank, gwardian gdańskiego klasztoru franciszkanów.
Po uroczystej mszy kilkadziesiąt osób udało się na dziedziniec franciszkańskiego kościoła Świętej Trójcy zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Jak co roku stanęła tam żywa szopka. W czasie kolędowania obecne były osoby wcielające się w Maryję, Józefa i pasterza, a także zwierzęta: owce, koza, kuc i drób.

W końcu bożonarodzeniowe szopki to zwyczaj zapoczątkowany przez założyciela tego zakonu. W 1223 roku św. Franciszek z Asyżu przygotował szopkę we włoskim Greccio, a z czasem zwyczaj ten rozprzestrzeniał się.

Żywą szopkę u gdańskich franciszkanów można odwiedzać do 29 grudnia włącznie. Goście proszeni są jedynie o niedokarmianie zwierząt, gdyż otrzymują one regularne posiłki i mogłyby się przejeść.
Zobacz ruchomą szopkę i wnętrza kościoła Św. Trójcy. Materiał z 2012 r.

Poza tym przez cały rok w kościele św. Trójcy można oglądać ruchomą szopkę, w której znajdują się postacie i obiekty związane z Gdańskiem. Wśród tych pierwszych są m.in. król Kazimierz Jagiellończyk i astronom Jan Heweliusz, a wśród drugich znajdują się choćby Ratusz Głównego Miasta i zielone stoczniowe żurawie.

Ruchoma szopka dostępna jest codziennie od godz. 9 do 19 - z wyjątkiem czasu, kiedy w kościele odprawiane są msze święte.

Żywa szopka na StrzyżyDrewniana żywa szopka, jak co roku, stanęła również na wzniesieniu nieopodal kościoła Zmartwychwstania Pańskiego zobacz na mapie Gdańska na Strzyży. Drewnianą budowlę, w której mieszkają m.in. kuce, kozy i drób, można odwiedzać od rana do wieczora do 8 stycznia przyszłego roku.
Kuce i kozy w szopce na Strzyży. Film z 2013 r.

Natomiast 6 stycznia, w święto Trzech Króli o godz. 16 przy szopce odbędzie się wspólne kolędowanie.

- Będzie śpiewanie kolęd, pieczenie kiełbasek nad ogniskiem i oscypki - zaprasza ks. Józef Domoradzki, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku.

Ruchome szopki na Łostowicach i Suchaninie- To taka tradycyjna wizja tego, co przeżywamy duchowo. Niech zachęci nas to do otwarcia się na Boże Narodzenie i przyjęcia do serca Jezusa - poleca ks. Mieczysław Pikor, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Judy Tadeusza na Łostowicach zobacz na mapie Gdańska.
W tutejszej świątyni jak co roku stanęła niewielka ruchoma szopka. W centrum tradycyjnie znajduje się Święta Rodzina - Maryja buja kołyskę z Dzieciątkiem Jezusa, a św. Józef kiwa głową. Są też muzycy grający na skrzypach i werblu, a także pracujący drwale.
Muzycy, drwale i Święta Rodzina. Film z 2016 r.

Ruchomą szopkę na Łostowicach można odwiedzać - przed i po mszach świętych - do 2 lutego przyszłego roku, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, które znane jest także jako dzień Matki Bożej Gromnicznej.

Również do tego czasu działać będzie ruchoma szopka w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego na Suchaninie zobacz na mapie Gdańska. Przy dźwiękach kolęd można zobaczyć tu figury pielgrzymujące do stajenki - choćby kowala dzierżącego młot, robotnika z drabiną czy kobiety strojach z różnych zakątków świata. Jest też staruszka z chrustem, która oddaje pokłony i dzwonnik, który pociąga za sznur od dzwonu.
Dzwonnik, kowal i pielgrzymi z dalekich stron. Film z 2016

Szopka w kościele na Suchaninie tradycyjnie będzie działać do 2 lutego, a odwiedzać będzie można ją przed i po mszach świętych. Poza tym jak co roku, ruchoma szopka dostępna jest też w Gdyni, a dokładnie w kościele franciszkanów.

Morska latarnia i Sea Towers w gdyńskiej szopce- Szopka jest ruchoma, więc dla dzieci z pewnością będzie atrakcją. Przyjście do niej to przedłużenie radości Bożego Narodzenia. Serdecznie zapraszamy więc wszystkich - zachęca o. o. Paweł Matuszak, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdyni zobacz na mapie Gdańska.
W szopce, które znajduje się w dolnym kościele, poza tradycyjnymi figurami, są m.in. obiekty związane z morzem i Gdynią. Zobaczyć można między morską latarnię, statki wśród fal, a także Sea Towers i czerwony kościół franciszkanów.
Gdyńskie budowle i ruchome fale. Film z 2014 r.

Ruchomą franciszkańską szopkę można odwiedzać w pierwszy i drugi dzień świąt oraz w niedziele w godz. od 11 do 16.
Czy wybierzesz się do ruchomej/żywej szopki bożonarodzeniowej?
49%

tak, z chęcią zobaczą co najmniej jedną z nich

23%

tak, zabiorę też ze sobą bliskich

11%

nie jestem pewien/pewna czy znajdę na to czas

9%

nie, bo nie potrzebuje kultywować tej świątecznej tradycji

8%

nie, z innego powodu

zakończona

łącznie głosów: 521

JG