Nowy punkt testów na SARS-CoV-2. 13. w Trójmieście

22 października 2020, 13:00
Ewa Palińska
Najnowszy artukuł na ten temat

Koronawirus: jak długo trwa odporność po zakażeniu?

Kilka dni po tym, jak wichura zniszczyła centrum testowe przy Stadionie Energa Gdańsk, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne uruchomiło nowy punkt pobrań wymazu, w garażu Muzeum II Wojny Światowej. Punkt działa w systemie drive-thru, więc przebadamy się tam wyłączenie wtedy, jeśli podjedziemy samochodem i po wcześniejszej rejestracji.Wzrost liczby wykrytych zakażeń to nie tylko efekt tego, że pandemia roztacza coraz szersze kręgi. To również efekt wzmożonej pracy centrów testowych, których na Pomorzu funkcjonuje coraz więcej.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieściePunkt drive-thru pod Muzeum II Wojny ŚwiatowejW ubiegłym tygodniu, wskutek wichury, zniszczone zostało m.in. centrum testowe UCK przy Stadionie Energa Gdańsk. Niemal natychmiast przystąpiono jednak do pracy nad budową kolejnego, w nowej lokalizacji - na parkingu pod Muzeum II Wojny Światowej. W trakcie jednego dnia trzyosobowy zespół może tam pobrać maksymalnie 120 wymazów. Przy koordynacji ruchu samochodów i w sprawach organizacyjnych pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Dzięki specjalnie stworzonej aplikacji minimalizujemy ryzyko kolejek - informuje Łukasz Michalewski, koordynator Zespołu ds. Centrów testowych COVID-19 UCK. - Każda osoba, od której ma być pobrany wymaz, umawiana jest na określoną godzinę. Nasza rejestracja ma podgląd w czasie rzeczywistym na liczbę wolnych miejsc, kolejki itp., dzięki czemu optymalnie sterujemy ruchem. Pacjenci umawiani są co trzy minuty, wszystko idzie bardzo płynnie - zapewnia Michalewski.
Centrum testowe COVID-19 drive-thru UCK działa w garażu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej przy ul. Władysława Bartoszewskiego 1Mapka w Gdańsku. Na parking wjeżdża się od strony ulicy WałowejMapka. Przebadać się tam można od poniedziałku do piątku w godzinach 14:30-21:00 z uwzględnieniem półgodzinnej przerwy technicznej (odbiór próbek do badania, uzupełnienie sprzętu) między 17:30 a 18:00. W weekendy działa w godz. 9:00-15:30, z półgodzinną przerwą między 12:00 a 12:30.

Na pobranie wymazu można się zarejestrować, dzwoniąc pod numer telefonu - 58 727 05 05 w godzinach działania centrum (osoby ze skierowaniem lekarza POZ również powinny się rejestrować, żeby uniknąć kolejek na miejscu).

Centra testowe w TrójmieścieOprócz centrum przystosowanego do obsługi kierowców w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku działa również Centrum testowe COVID-19 walk-thru UCK - do miejsca, w którym pobiera się wymaz, należy przyjść na własnych nogach (jeśli ktoś przyjedzie samochodem, może go zostawić na parkingu, a następnie podejść pieszo).

Punkt znajduje na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Jana Bażyńskiego 4 Mapka(przy bramie wjazdowej obok Wydziału Nauk Społecznych). W Gdyni z kolei wymazy pobierane są w Centrum testowym COVID-19 drive-thru UCMMiT GUMed przy ul. Powstania Styczniowego 9BMapka w Redłowie, przy Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej.

W Trójmieście funkcjonują również punkty testowe prowadzone przez inne podmioty niż Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Tam również można przebadać się za darmo, jeśli posiada się skierowanie od lekarza POZ bądź przejdzie się pozytywnie rozmowę klasyfikacyjną na infolinii.

Lista punktów pobrań wymazu na Pomorzu - PDF

Listę takich punktów systematycznie aktualizuje na swojej stronie Narodowy Fundusz Zdrowia

Jak przebiega badanie?Pacjenci, którzy przyjadą na badanie, muszą mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL, ponieważ na tej podstawie są identyfikowani. Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli i przekazywany do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku za pomocą kuriera. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach dodatnich informowany jest telefonicznie przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną właściwą dla miejsca zamieszkania. Wyniki można również sprawdzić na portalu www. pacjent.gov.pl, logując się za pomocą Profilu Zaufanego.
Czy przebywałe(a)ś na kwarantannie z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem?
10%

tak, taki nakaz nałożył na mnie sanepid

9%

tak, z własnej woli, żeby nie narażać innych

75%

nie, jeszcze nie było takiej konieczności

6%

nie, choć powinnam/powinienem

zakończona

łącznie głosów: 1167